Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
334,33
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
175,00
den başlayan fiyatlarla
Monster Hunter Rise İnceleme

Monster Hunter Rise İnceleme

CAPCOM’un köklü serilerinden olan Monster Hunter serisinin yeni oyunu çıkışını gerçekleştirdi. 2022’nin çok konuşulan oyunlarından biri olmasa da sevenlerini mutlu edecek bir deneyim sunmakta.

2004 yılında ilk oyunu çıkan seri her yeni oyunuyla birlikte kendisini bir adım ileri taşımayı başardı diyebilirim. Monster Hunter Rise 2021 yılında zaten Nintendo platformunda çıkışını gerçekleştirmişti. Şimdi ise PC versiyonuyla yine sevenlerine keyifli saatler vaat eden Monster Hunter Rise'ı birlikte inceleyelim.

8Çok İyi
  • Wirebug’ın getirdiği yenilik
  • Canavar çeşitliliği
  • Aksiyon çok keyifli
  • Oyunun renkleri göz yorabiliyor
  • Silah çeşitliliği az

Daha iyi mi?

Öncelikle Monster Hunter serisini hiç oynamayanlar için oyunun ufak bir tanıtım yapmak istiyorum. Monster Hunter dev gibi dinozor ve ejderha gibi yaratıkları havalı giysileriniz ve çeşit çeşit silahlarınızla kesip biçtiğiniz bir oyun serisi. Bu hayvanları sadece kesmekle kalmıyorsunuz bir de onlardan düşen düşen parçalarla kendinize yeni ekipmanlar hazırlıyorsunuz. Loot sisteminin gayet yerinde ve zevkli olduğu bir oyun. Eğer canavar kesip lootlamak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu seri gerçekten tam size göre diyebilirim. Monster Hunter Rise’da önceki oyunlar gibi yine bu sistemin üzerine kurulu olan bir oyun.

monster hunter rise inceleme

Rise birçok açıdan serinin bir önceki oyunu olan World’ün güzel yaptığı şeyleri devam ettirmiş. Can iksirlerini yürürken içebilmek, kılıç bileme taşlarının harcanabilir olmaması gibi güzel özellikleri devam ettirmişler. Ancak oyun bana göre çok da fazla yeni şey katmamış hissi verdi. Sanki World oyununun bir yan oyunu gibi hissettirmesi beni birazcık üzmüş bulunmakta. Bu oyunlar hiçbir zaman oyunculara harika hikayeler vaat etmediği için bu oyunda da hikaye üstüne konuşulacak bir şey yok. Yine de oyunu oynarken keşif yaptığınız hissini ve bunun sürekliliği iyi verilmiş. Gerçekten kendinizi yeni bir yer keşfediyormuş gibi hissettiğiniz oluyor oyunu oynarken. Gelelim oyunun asıl amacı olan canavar avları ne kadar zevkli konusuna. Bence bu konuda inanılmaz bir sıçrama yapmış oyun. Gerçekten avlar bir önceki oyunlara göre çok daha keyif veriyor. Aksiyonu çok zevkli ve yükleme süreleri beklenmedik şekilde kısa. Canavar çeşitliliğinin çok fazla olması da gözlerimden kaçmadı. Bu canavar çeşitliliği sadece isim görünüşle de kalmamakta. Bütün canavarlar gerçekten görünüş açısından çok güzel olmuş ve hepsinin kendisine özgü bir dövüş stili olması oyunun aksiyon çeşitliliğine süper bir katkı yapmış. Ancak bence bu canavar çeşitliliği silahlara çok yansımamış gibi. Silahlar o kadar da çeşitli gözükmüyor ve bir süre sonra hepsi birbirine benziyor.

MONSTER HUNTER RISE
MONSTER HUNTER RISE
330,27
den başlayan fiyatlarla

Wirebug

Bu oyundaki en büyük geliştirme ise Wirebug olabilir. Hangi silahı kullanırsanız kullanın havada zıplamanıza olanak sağlayan, herhangi bir duvarı ölçeklemenize, büyük darbelerden kaçmanıza ve kendi özel Silkbind hareketlerinizi kullanmanıza izin veren bir şarj kaynağı diyebiliriz bu Wirebug için. Hem aksiyon içinde hem de aksiyon dışında size çok ciddi bir hareket sağlıyor size. Hem size skill olanağı sunuyor hem hareketlerden kaçmanızı sağlıyor hem de sizi hızlandırıyor. Eğer yere düşerseniz hızlı bir şekilde tekrar ayaklanmak açısından bir Wirebug kullanabilirsiniz. Bu her ne kadar okuduğunuzda çok büyük bir geliştirme gibi gözükmese de önceki oyunları oynadıysanız bunun size  nasıl bir fayda sağladığını hemen anlayacaksınız. Aynı zamanda can iksiri kullandığınız anda canınızın yarısını doldurması da mükemmel bir yenilik olmuş. Wirebugla ilgili son bir şey söyleyecek olursam umarım bir daha Wirebug olmadan yeni bir Monster Hunter oyunu çıkarmazlar.

monster hunter rise incelemesi

Kısa, Kolay, Keyifli

Monster Hunter Rise klasik seriyi güzel bir şekilde devam ettirmiş olan ve bununla kalmayıp Monster Hunter World’de güzel olan geliştirmeleri alıp kendisine harmanlayan güzel bir oyun olmuş. Wirebugs ise oyunu kesinlikle çok farklı bir noktaya taşımış bence. Oyuna hem hareket katmış, hem eğlence katmış hem de oyunun oynanabilirliğini arttırmış. Monster Hunter serisine PSP’ye çıkmış olan Freedom Unite oyunuyla başlamış biri olarak bu seriyi hep sevdim ve oynaması bana çok zevk verdi. Eğer siz de benim gibi dev gibi yaratıkları kesmeyi, havalı silahlar ve zırhlar geliştirmeyi seviyorsanız emin olun ki bu oyun gerçekten tam size göre. Özellikle de seriye yeni başlayacak oyuncular için bence çok güzel bir giriş oyunu olabilir diye düşünüyorum. Oyunu anlaması gayet kolay ve oynaması gayet keyifli.

MONSTER HUNTER RISE yayınları