Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
MapleStory İnceleme

MapleStory İnceleme

Vücutlarından çok daha büyük kafalara sahip karakterler, ellerindeki silahla mavi bir yılanı yakalamak için kollarını sallıyorlardı. Epeyce bir dayak yiyen yılan, peşinden mavi bir kabuk ve para bırakarak ağlayarak yok olmuştu. Oyunun çıktığı sene, 2003 yılında dünyanın en sıkıcı oyunu olduğunu düşünmüştüm.

Fakat, bu sadece benim düşüncemdi. İnternet kafeler, Maplestory oynayan insanlarla dolup taşıyordu. Kafenin sahibi bile beni bu oyunu oynamaya zorlamıştı.

Maplestory’den açıkçası hiç zevk alamamıştım. Çevremdeki insanlarsa karakterlerini güçlendirmek için saatlerini harcıyordu. Oyunu oynarken “neden hiç şanslı bir okçu yok” deyip okçu olarak kazandığım tüm yetenek puanlarını LUK’a veriyordum. Maplestory’ye başladıktan bir hafta sonra, yetenek limitlerimden dolayı kullanamadığım itemlere bakıp, ağlayarak yeni bir karakter yaratmıştım.

Yeni karakteri yarattıktan birkaç dakika sonra, yakınımdaki düşmanlarımı oklarla avlar, haritanın yükseklik farkını kullanarak karakterimi düşmana savaşmaya uygun olmamasına rağmen ona saldırabilecek konumu bulur, Karınca Yuvası adındaki yere girip sürekli birilerini avlardım. Arada bir ölünce en başa döndüğümüz görevleri de alıp oyunu iyice deneyimlerdim. Oyun ve amaç farklı olduğundan mıydı acaba bu? Yok olmaya başlayan popülerliğiyle, Maplestory de “eski oyunlar” arasındaki yerini almıştı.

Uzun zamandır ortalıklarda olmayan Maplestory, yepyeni bir şekilde geri dönmüştü. Oyuna giriş yönteminin değişmesinin yanı sıra, istediğimiz sunucuyu bulmak için saatler geçirdiğimiz sunucu seçme penceresi de oldukça iyi bir şekilde değiştirilmişti. Artık geçmişteki haliyle farklı olarak sunucular için o kadar vakit harcamıyorduk.

Genel Detaylar

Oyunun başından itibaren bir maceracı olarak Maplestory’de gezmek zorunda değiliz. Artık maceracı ve kahraman karakter, özel karakter vb. 20’den fazla yeni karakter arasından birini seçmemiz gerekiyor.

Karakter yaratmanın baş düşmanı olan zar da oyundan kaldırılmış. Artık bazı sınıfları geliştirmek için bazı yetenekler 4. Seviyeye gelene kadar zar atmak zorunda değiliz. Basitçe karakter ve kullanıcı adını seçip, birkaç genel düzenlemeyi yaparak oyuna girebiliyoruz.

MapleStory
MapleStory
Ücretsiz

Artık 8 ya da 10. Başlangıç bölgelerinde sürekli seviye atlamaya çalışmaya da gerek yok. Bazı başlangıç görevlerini tamamlayarak asil oyuna başlayabiliyoruz.

Özellikle rehber sistemi sayesinde seviyemize uygun görevleri mi almalıyız, yoksa sürekli avlanarak seviye atlayıp atlayamayacağımızı öğrenebiliyoruz.

Problemler

Ancak oyuna dair birkaç sorun var. Oyuna gelen büyük değişikliklerle birlikte anılarımız da yok oldu. Daha rahat bir oynanış için yapılan geliştirmeler, oyun hakkındaki birçok eğlenceli şeyi de yok etmiş oldu.

Son zamanlarda çoğu oyunda klasik oyunlar hakkında birçok konuşma dönüyor. Oyuncular çocukluk anılarını özlüyor. Maplestory hakkında da birçok insan tekrar çocuk olsalar oyunu oynamaya devam edeceklerini söylüyorlardı.

10 yıldan uzun süre önce çıkmış oyunları günümüzde kolayca bulabiliyoruz. Günümüze kadar gelmeyi başaran oyunların da bu yüzden bir özelliği kalmayabiliyor. Ancak aradan uzun zaman geçse de, sürekli sevilerek oynanan oyunları bulmak pek de kolay değil.

Karar

Maplestory benim için dünyanın en sıkıcı oyunundan, küçükken sokaklarında oyun oynadığım bir mahalleye dönüştü. Maplestory sayesinde oyun geliştirmek ya da tasarlamak isteyen insanların da sayısı arttı. 15 yıldan fazla oynanan bir oyundan başka bir şey olmadığını da söyleyebiliriz tabii. Ancak bu oyun bir yandan geleceğin de bir başlangıcı olduğu reddedilemez bir gerçek.

Oyunu Steam ve mobil platformlar üzerinden oynayabilirsiniz.

 

 

MapleStory Yayınları