Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
LoL Ping Düşürme [Kesin Çözüm]

LoL Ping Düşürme [Kesin Çözüm]

LoL'de yüksek ping ile oynamak birçoğumuzun en büyük ortak sorunlarından biri. Bunu çözebilmek için ise birden çok yöntem var. Bu içeriğimizde de League of Legends'da yüksek ping sorunu nasıl çözülür sorusunun cevabını veriyoruz.

League of Legends'da Yüksek Ping Düşürme Yolları

LoL ping sorunu için önerdiğimiz çözümlere geçmeden önce bu sorunun kaynağını araştırmak çok büyük önem taşıyor. Özellikle League of Legends gibi bir MOBA oyununda bu sorun çok daha önemli bir yere sahip. Çünkü hızlı tepki vermeniz gereken anlar çok fazla bulunmakta ve yüksek ping değerine sahipseniz bu durum oyunu kaybetmenize bile yol açabilir. Bu soruna sebep olabilecek birden çok etmen olabilir. Öncelikle sunucuların yoğunluğu, LoL yüksek ping sorununun başlıca sebeplerinden bir tanesi. Bu bizim elimizde olan bir şey değil elbette ancak kendi ağ bağlantımız ve bilgisayarımız için yapabileceğimiz birkaç çözüm yolu var. Şimdi o çözümleri gelin beraber inceleyelim.

League of Legends
League of Legends
Ücretsiz

Çözümler

Wi-Fi Ayarlarınızı Yapın 

Modeminiz ile LoL oynadığınız bilgisayarınız arasındaki mesafe bağlantı hızınızı ve dolayısıyla pinginizi etkiliyor olabilir. Burada yapabileceğiniz en verimli şey ise modeminiz ile bilgisayarınızı bir Ethernet kablosu ile bağlamak. Böylelikle internet bağlantınızın gücünden tam olarak yararlanabilir ve biraz da olsa yüksek ping değerinizi düşürebilirsiniz. Aynı şekilde modem ayarlamalarını iyileştirmek ve modeme bağlanan kişi sayısını sınırlamak da ping düşürmenizde etkisi olacaktır.

Arka Planda İnternet Tüketen Uygulamaları Kapatın

Açık olan internet tarayıcılarınız ve onların sekmeleri, Twitch gibi canlı yayın uygulamaları, Spotify gibi müzik uygulamaları veya Discord gibi canlı sohbet edebildiğiniz uygulamalar internetinizi yüksek oranda kullanan uygulamalardır. Sağlam bir altyapıya sahip değilseniz LoL oynarken yüksek ping görmek çok da şaşırtıcı olmayacaktır. O yüzden bu tarz arkaplan uygulamalarını kapatmak yine yüksek orandaki pinginizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

VPN Uygulamalarınızı Kapatın

VPN uygulamaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça kullanılmakta. Ancak bazen açık unutulduğu için birçok oyunda ve LoL'de yüksek ping sorununa sebep olabiliyor. LoL'ün aynı zamanda Türkiye sunucusu olduğu için VPN kullanarak oynamak pinginizi çok yükseltecektir. O yüzden bu tarz VPN uygulamalarınızı kapatmak bu soruna etkili bir çözüm olabilir.

Görev Yöneticisinden LoL'ü Yüksek Öncelikli Yapmak

Görev yöneticisini açtığınızda üst sekmelerden "Detaylar" kısmına gelerek LoL uygulamasına sağ tıklayıp programın önceliğini yükseltebilirsiniz. Bu noktada "Yüksek Öncelikli" hale getirdiğinizde bilgisayarınız ve ağ bağlantınız bu uygulamaya diğerlerinden daha çok önem verecek ve ping düşüşüne sebep olacaktır.

Yukarıda sıraladığımız çözümleri uyguladığınız takdirde pinginiz en az %20 düşebilir. Ancak çok daha kalıcı bir çözüm olarak kullandığınız internet paketinizi yükseltmenizi veya yeni model bir modem almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle ucuza LoL RP satın aldıysanız, bu ping sorunlarını halletmeden oynamanın hiçbir tadı olmayacaktır.