Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
L.A. Noire İncelemesi

L.A. Noire İncelemesi

Siyah beyaz dönemde renkli bir polisiye. 1940 yılların Amerika’sında geçen bir polisiye macera oyunu olan L.A Noire. Geçmişte ve günümüzde bu tür oyunlara meraklı hatrı sayılır kitleler var olsa da bu tip yapımlara çok rastlanmamaktadır. Hikayeye geçmeden önce şunu söylemeliyiz ki oyunun yapımıcısı zamanımızın popüler oyunları olan G.T.A ve Red Dead Redemption serilerinin yapımıcısı Rockstar Games.
9Mükemmel
  • Muazzam hikaye ve karakterler
  • Basit ve etkili aksiyon
  • Bağımlılık yapan olay incelemeleri
  • Çok fazla tekrar eden takip görevleri
  • Bazı animasyon eksiklikleri

HİKAYESİ

Hikayemiz 1947 yılında  Amerika’nın melek şehri namlı Los Angles şehrinde başlıyor. Ana karakterimiz Cole Philips. Kendisi ileride büyük bir dedektif olma hayaliyle yanıp tutuşan trafik şubede görevli bir polis memuru. Bu yıllarda Amerika yükselişe geçmiş ve dünyanın birçok yerinden farklı milletler kıtaya göç etmiş durumdadır. Kolay para ve ün kazanmak isteyen gençler sebebiyle ülkede ahlak çöküntü tavan yapmıştır. Bu da Cole Philips’in hayalini gerçekleştirmesi için birçok fırsatlar doğuracaktır.

Günlerden bir gün devriye gezerken  telsizimize bir cinayet mahalinden yardım anonsu geliyor ve böylece dedektiflik kariyermizin ilk adımını atmış oluyoruz. Daha sonra üst amirlerimizin dikkatini çekip  cinayet masasına kadar yükselip LA. de en çok konuşulan dedektiflerden biri haline geliyoruz. 

SEN SUS DA GÖZLERİN KONUŞSUN

Oyun  grafiksel açıdan devrim sayılacak kadar güzel gözükmese de dönemin Amerika’sı çok iyi bir şekilde sunulmuş oyuncunun karşısına ama bir özelliği var ki bundan mutlaka bahsetmemiz gerekir. 

[euo_info_card iconType="none" size="large" title="MotionScan Nedir?" align="right"]Türkçesi hareket tarama olan bu devrimsel teknoloji karakterlerinin yüz mimik ve vücut hareketlerini birebir yakalamaktadır.[/euo_info_card]

 

Oyunda MotionScan teknolojisi kullanılmış. Kullanımı çok yaygın olmamak kaydıyla bu teknoloji yapıma gerçeklik katmak adına çok iyi bir seçim olacaktır. Teknolojiyi kullanmanın yanı sıra, MotionScan unsurları ustaca yerleştirilmiş. Çözeceğimiz davalarda sorguladığımız şüphelilerin yüz ve mimik hareketlerinden, ses tonlarından bize doğruyu söyleyip söylemediğini anlayabiliyoruz ve bu işimiz çok kolaylaştırıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi grafikler çok iyi olmasa da sadece bu özellik bile bizi oyunun içine alıp saatlerce güzel bir deneyim sağlamamıza olanak veriyor.

ÇEŞİTLİLİK

Oyunda ustaca hazırlanmış ve oyuncuyu sürekli tempoda tutan ana görevlerini dışında yapmanız istenen yan görevlerde bulunmaktadır. Yan görev terimi adı üstünde yapmasanız da birşey kaybetmeyeceğiniz oyunların süresini arttıran aktivitelerdir ama oyuna güzel yedirilirse de ana görev kadar ekran karşısındakini çekebilir. L.A Noire’de yan görevler önemli yer tutmaktadır. Kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanabilmemiz için bu yan görevleri tamamlayıp rütbe atlamamız gerekiyor. Şehirde bir olay mahaline giderken karşımıza birçok yan aktivide çıkabiliyor. Oyunun açık dünyasında sizi sürekli meşgul edip eğlendirecek detaylar ustaca yerleştirilmiş L.A Noire’de. Yapımda kullanılan müzikler de döneme havasını çok iyi yansıtan ve yol boyunca zevkle dinleyebileceğiniz  türden.

Oyunda araba kullanmayı sevmeyen ve de beceremeyen oyuncularda düşünülmüş. İsterseniz davalara giderken araç kullanımını ortağınıza bırakıp  yan koltukta manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

FİNALE DOĞRU

L.A Noire grafiksel anlamda yapımcının diğer oyunlarından biraz daha geride kalsa kullandığı MotionScan teknolojisi sayesinde bu kusurunu çok net bir şekilde örtüyor. İçinde geçtiği dönemi kullandığı müzikler şehir tasarımı ile oyuncuya en iyi şekilde hissettirip güzel çalışan mekanikleriyle sizi ekran önünde saatlerce tutmayı başarıyor. Ana ve yan görevleri ustaca ve dikkatli dizayn edilerek oyuncuya sunulmuş. Oyunun tek eksisi orta seviyede bir ingilizce istemesi.

Ama İngilizce bilmesenizde günümüz teknolojisi ve koşulları sayesinde oyunun konusuna hakim olmak ve tüm detaylara erişmek bir tık uzağınızda.

L.A. Noire
L.A. Noire
101,12
den başlayan fiyatlarla