Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Xbox Series X/S için RetroArch kurulumu! God of War’ı bir de Xbox’ta oynayın!

Xbox Series X/S için RetroArch kurulumu! God of War’ı bir de Xbox’ta oynayın!

Xbox Series X/S konsollarına retro oyunları oynatan RetroArch'ın nasıl kurulduğunu anlatıyoruz. RetroArch ile God of War’ı bir de Xbox'ta oynayın.

Microsoft'un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X/S, geçtiğimiz nesilde olduğu gibi aslında Windows tabanlı bir sistem ile çalışıyor. Windows tabanlı olmasından dolayı konsola Windows uygulamaları yüklenebiliyor. Bu süreçte retro oyunlar ile haşır neşir olanların yakından tanıdığı RetroArch uygulaması Xbox Series X/S'e portlandı.

Xbox Developer Program'a üye olanların yükleyebildiği RetroArch sayesinde PS1, PS2, SNES, GBA, PSP, Wii ve GameCube oyunları Xbox'ta akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

Özünde emülatör uygulaması olan RetroArch, stabilite ve performans konusunda ise adeta şov yapıyor. Sanki emülatör gibi değil de ana makineyle oynuyormuş gibi bir deneyim sunan RetroArch sayesinde, Xbox'ta diğer platformların tüm oyunları oynayabiliyorsunuz.

Biz de bu içeriğimizde Xbox Series X/S konsollarına RetroArch uygulamasının nasıl kurulduğunu adım adım anlatıyoruz. Bu işleme geçmeden önce yaşanabilecek sorunlardan enucuzoyun.com olarak sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Xbox Series X/S için RetroArch nasıl kurulur?

1. Adım: Xbox Developer Program'a konsolunuzu ve konsolda kullanacağınız hesabı yıllık 19 dolar karşılığında kaydettirin. Kayıt işlemlerini buradan yapabilirsiniz. Kayıt işlemi sonrasında bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Adım: Xbox'tan Store uygulamasını açın. Arama kısmına Xbox Dev Mode yazarak karşınıza çıkan uygulamayı indirin.

3. Adım: İndirdiğiniz Xbox Dev Mode uygulamasını açın. Karşınıza çıkan ekrandan ilk adımda yapmış olduğunuz kayıt sonrası size verilen aktivasyon kodunu girin.

4. Adım: Aktivasyon kodunu girdikten sonra konsol yeniden başlayacak. Konsol açıldıktan sonra bir sonraki adıma geçin.

5. Adım: Konsol açıldıktan sonra karşınıza açılan ekrandan "Remote Access Setting’den > Require authentication to remotely access this console from the web or PC tools" seçeneğini aktif hale getirin.

6. Adım: RetroArch sitesinden uygulamanın Xbox sürümün indirin. İndirme linkine buradan ulaşabilirsiniz. 

7. Adım: Bu adımda PC'niz ile Xbox'ın dosya transferini yapması için gerekli adımları paylaşıyoruz. PC'nizin internet tarayıcısına Xbox'taki uygulama üzerinde yazan IP adresini yazın. Daha sonra tarayıcı üzerinden RetroArch uygulamasını yükleyin.

8. Adım: Yükleme tamamlandıktan sonra Xbox'a geçin ve Xbox Dev uygulamasını açın. Bu ekranda RetroArch dosyasını göreceksiniz. Bu bölümden uygulama detaylarına tıklayın.

9. Adım: Uygulama detayları bölümünde App tepe bölümünü Game olarak düzenleyin ve kaydedin.

10. Adım: Bu işlemi tamamladıktan sonra Xbox'ı yeniden başlatın.

11. Adım: Konsol açıldıktan sonra Launch Home bölümüne gelin ve RetroArch uygulamasını çalıştırın.

12.Adım Bu işlemleri yaptıktan sonra RetroArch açılacak. Uygulamadan Online Updater bölümüne gelin.

13. Adım: Online Updater bölümünden Update Assets'e tıklayın.

14. Adım: Bu bölümden Update Core Info Files, Update Controller Profiles ve Update Databases'e sırasıyla tıklayın ve internet üzerinden gerekli dosyaları indirmesini bekleyin.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra yine PC'nizdeki tarayıcı üzerinden oyunları Xbox'ın dahili depolamasına yükleyebilir ve RetroArch ile oyunları oynayabilirsiniz. Yapılan testlerde çoğu oyunun 60 FPS kare hızında sorunsuzca oynandığını belirtelim.

PC’ye gelen PlayStation 4 oyunları