Uzay Temalı Sandbox Oyunlar

Uzay Temalı Sandbox Oyunlar

Uzayın derinliklerini keşfedelim, sonsuzluğun içinde kaybolalım… Bu tarz düşünceler tüm uzayseverlerin fantezisi haline gelmiştir. Uzayın bilinmezliğine olan sevgimizi hem ünlü filmlerin hem de bazı oyunların körüklediği bariz.

Biz de size bu sevginizi daha da körüklemek adına, çevreyle tamamen etkileşim içinde olabileceğiniz ve uzayı keşif duygusunu sonuna kadar hissedebileceğiniz açık dünya sandbox oyunların koleksiyonunu yapalım istedik.

No Man’s Sky

Tabii hem sandbox hem de uzay teması denildiğinde listenin başında No Man’s Sky olması kadar doğal bir şey yok. Bu oyun size neredeyse sonsuz bir evren sunuyor. 18 Kentilyon (18 adet sıfır ile) gezegen var ve bunların hepsi tek tek keşfedilebilir, modifiye edilebilir.

VR Desteği
'Beyond' isimli genişleme pakedi ile oyuna VR desteği getirildi ve bu sonsuz evreni tecrübe etmek daha da keyifli bir hal aldı.

Modifiye etmekten kastım da çevreyle full etkileşim içinde olmanız. Yani dilerseniz gezegenin ortasında kocaman bir delik açın, kendinize bir base kurun, değişik görünümlü yapılar inşa edin… Tamamen size kalmış. Oyundaki tek amaç keşfetmek: Farklı galaksileri, sistemleri, gezegenleri, canlıları, çiçekleri, böcekleri. Kısacası her şeyi keşfetmek oyundaki ana amacınız. Tabii bu yolculukta yalnız değilsiniz. Bu kadar büyük çapta bir evreni tek başınıza gezmek kadar sıkıcı bir olay olmayacağı için Hello Games sağ olsun oyundaki multiplayer modu genişletildi ve artık dilediğiniz arkadaşınızla, dilediğiniz platformdan beraber oynayabiliyorsunuz. 

No Man's Sky
No Man's Sky
483,36
den başlayan fiyatlarla

ASTRONEER

Koleksiyonumuz diğer bir oyunu renkli mi renkli tatlı mı tatlı ASTRONEER. Pastel görselleri ile iç açıcı bu harika oyun bir bağımsız yapımcı stüdyo tarafından geliştirilmiş ve arkadaşlar ile oynandığında tadından yenmiyor.

Oyundaki amacımız 7 tane gezegen gezip keşfetmek. Her bir gezegenin kendince farklı coğrafik özellikleri var ve hepsi tümüyle modifiye edilebilir. Zaten bu da oyunu sandbox yapan özelliklerin başında geliyor. Çeşitli crafting mekanikleri ile onlarca eşya oluşturun ve bulunduğunuz gezegenin etinden suyundan her şeyinden faydalanın. Hatta çeşitli araçlar bile yapabilir ve gezegen üzerindeki hareketinizi hızlandırabilirsiniz. Acayip keyifli bu oyunu denemediyseniz hemen kapın üç beş arkadaşınızı ve bir şans tanıyın.

ASTRONEER
ASTRONEER

Outer Wilds

Bu oyun öylesine gizemli, öylesine merak uyandırıcı ve oynaması rahatlatıcı bir oyun ki anlatamayız. No Man’s Sky gibi milyarlarca gezegen yok, ancak her bir gezegenin kendine has bir hikayesi ve çözülmesi gereken bir gizemi var.

İçinde bulunduğunuz gezegeni iyice tanıyıp bilgi edinmeniz gereken bu oyunda ‘bilgi’ bir para birimi kadar değerli. Kaşif bir ırk olan ‘Hearthian’ ırkından bir uzaylı olarak oyuna başlıyoruz ve elimize tutturulan birkaç alet ile keşif yapmamız isteniyor. Yola çıktığımız her bir gezegende karşılaşacağımız envai çeşit puzzle ve macera, oyunun ortasına geldiğinizde iyice anlam kazanarak oyunu asıl özel yapan şeyleri keşfetmeye olanak tanıyor. Dileriz sizlerin kalbinde de bu oyun büyük bir yer kazanır.

Outer Wilds
Outer Wilds
39,00
den başlayan fiyatlarla

Elite Dangereous

Koleksiyonumuzun son oyununu da devasa bir MMO ile kapatmak istiyorum. Belki birçoğunuz adını duymuştur ama oynamamıştır. Elite Dangereous uzay temalı açık dünya (veya evren) bir MMO oyunu ve oyun sizi tutorial’dan sonra bir karınca gibi evrenin ortasına atıveriyor.

Elite Dangerous: Odyssey
Oyun Epic Games Store’da ücretsiz olduktan sonra oyuncu kitlesi birden canlandı ve ekip hemen ardına Odyssey adında yeni bir genişleme pakedi duyurdu. Bu genişleme pakedi ile milyarlarca gezegene iniş yapabilecek ve bu gezegenlere kendi üssünüzü kurabileceksiniz.

Bundan sonrası size kalmış, para kazanmak için hangi yolları denersiniz, hangi gezegenlere veya istasyonlara gider dilenirsiniz tamamen her şey sizin elinizde. Başta öğrenmesi çok zor bir oyun gibi gelse de, o zorlu süreci atlatıp geminizi ve ekipmanlarınızı birazcık geliştirdikten sonra oyun tadından yenmiyor. Oyundaki onlarca belki de yüzlerce farklı gemi çeşidi ile size sunulan kocaman bir evrende hayatta kalmaya çalışıyorsunuz temelinde. 

Elite Dangerous
Elite Dangerous
17,81
den başlayan fiyatlarla