Üye Ol / Giriş Yap
KATEGORİLER
PS5 mi Xbox Series X|S mi?

PS5 mi Xbox Series X|S mi?

İki farklı görüş iki farklı yorum. Biri neden PlayStation 5 sorusuna cevap verecek, diğer neden Xbox Series S ya da X almanız gerektiğine. Kendi avantajları ve rakibine göre artı yönleriyle iki yeni nesil konsolu mercek altına yatırdık. Hem de çok sonuç odaklı bir listeyle.

Neden PlayStation 5 veya Neden Xbox Series X|S ?

Sony yeni nesil oyun konsolu savaşlarında Xbox Series X’in karşısına PlayStation 5 ile çıktı. Rakibine göre teraflops açısından “kağıt üzerinde” daha güçsüz bir konsol ile çıkan Sony, kontrolcü tarafında sunduğu devrimsel yenilikler ve özel oyunları ile kozunu ortaya koyuyor. Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye pazarında da marka gücü açısından rakibinden bir adım önde olan PlayStation, dünyanın en güçlü konsolu denilen Xbox Series X’e kök söktürebilecek mi? Yoksa Xbox tarafı Series S ile hem fiyat avantajını hem de GamePass ile oyunlara ulaşım kolaylığıyla fark yaratabilecek mi?

PS5 vs Xbox Series X

PS5'in Avantajları

1- Geriye uyumluluk

Sony, PlayStation 3 döneminde oyun geliştiricilerine çok farklı bir mimari sunduğu için maalesef geriye uyumluluk konusunda sadece PlayStation 4’e kadar destek sunabiliyor. Piyasadaki PS4 oyunlarının yüzde 99.9’una destek veren PS5, bazı büyük bütçeli oyunları 4K çözünürlükte 60 FPS’te oynatabiliyor. PS4’te 30 FPS kilidi olmadığı takdirde tüm PS4 oyunlarının 60 FPS’te çalıştığını belirtelim. Sony bu konuda rakibinin bir tık gerisinde kalıyor. İlerleyen zamanlarda gelecek olan güncellemeler ile belki PS1 ve PS2 oyunları emülatör yardımı ile çalıştırılabilir. Ancak bu şimdilik bir beklenti…

2- PlayStation Plus Collection 

Sony, Microsoft cephesinin Game Pass servisine karşılık bir sistem sunamadı. Bu yüzden PlayStation Plus Collection adı verilen bir sistem oyuna dahil oldu. PS Plus üyelerine özel olarak sunulan bu servis sayesinde PlayStation 4’ün en baba oyunlarını ücretsiz olarak oynayabiliyorsunuz. Şimdilik Sony’nin bu kütüphaneye yeni oyunları ekleyip eklemeyeceği bilinmiyor. Eğer Sony, Game Pass’e rakip olmak istiyorsa PS Plus Collection’a ilerleyen dönemde yeni oyunları ekleyebilir. Eğer PS4 sahibi olmadan direkt PS5’e geçtiyseniz bu hizmetteki oyunlar sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

PlayStation 5
PlayStation 5
  • PlayStation özel oyunları
  • DualSense ile gelişmiş oyun deneyimi
  • PS Plus Collection ile popüler PS4 oyunlarını ücretsiz oynama
  • Tempest 3D ile sinema salonu kalitesinde ses deneyimi
Xbox Series X
Xbox Series X
  • Xbox Game Pass ile her ay güncellenen oyun kütüphanesi
  • Bir konsol ile 4 nesili oynama
  • Uygun fiyatlı Series S ile yeni nesil oyun deneyimi
  • Daha iyi grafikler

3- DualSense ile her şeyi olduğu gibi elinizde hissedin

Gelelim PS5’in “rakipsiz” kontrolcüsü DualSense’e. Rakipsiz diyoruz çünkü bu kontrolcünün rakibi gerçekten de yok. Uyarlanabilir tetik tuşları ve haptik titreşim motorlarına sahip olan bu kontrolcü oyunu elinizde hissetmenizi sağlıyor. Anlatılmaz yaşanır deyimine cuk diye oturan DualSense’i size şöyle özetleyebiliriz.

Örneğin; oyunda yağmur başladı. Bu yağmur haptik titreşim motorları sayesinde DualSense’e aktarılıyor ve gerçekten de yağmurun üzerinize düşüşünü hissedebiliyorsunuz. Bir örnek daha verecek olursak; oyunda kum zeminden düz bir zemine geçtiğinizde kol farklı titriyor. Bu sayede zemini bile hissedebiliyorsunuz.

PS5 vs Xbox Series X

Uyarlanabilir tetik tuşlarından bahsetmezsek olmaz. Oyun geliştiricilerinin opsiyonuna sunulan uyarlanabilir tetikler size bir direnç uyguluyor. Bu sayede L2 ve R2 tuşlarına oyun içerisinde her zaman aynı şiddette basamıyorsunuz. 

Örneğin; oyunda silah tutukluk yaptı diyelim. Bu esnada otomatik olarak R2 tuşu kilitleniyor ve zorlasınız da tuş basmıyor. Bir diğer örneği de yine silahlardan verelim. Oyunda ateş ettiğiniz her silah bildiğiniz gibi gerçek hayatta da farklı bir tepme yapar. İşte bu tepmeler DualSense’te de farklılık gösteriyor. Yani ateş ederken R2 tuşu farklı tepmeleri size yansıtıyor. Ayrıca otomatik bi silah ile ateş ederken R2 tuşunun tepmesini parmaklarınızın ucunda hissedebiliyorsunuz.

DualSense’te ayrıca hareket algılama sensörü, hoparlör ve mikrofon yer alıyor. Bu sayede multiplayer oyunlarda kulaklık kullanmadan arkadaşlarınız ile kol üzerinden konuşabiliyorsunuz.
Ergonomiye gelecek olursak, DualSense, Xbox kolu gibi daha büyük bir forma sahip. Bu sayede ele çok rahat bir şekilde oturuyor ve uzun kullanımda ağrı yapmıyor.

4- God of War Ragnarök ve PlayStation Exclusive Oyunları

PlayStation cephesi her zaman özel oyunları ile ön plana çıkmayı başardı. Bu nesilde de durum değişmeyecek. Sadece PS5’e özel olarak geliştirilecek olan God of War Ragnarök bile tek başına PS5 almak için bir sebep. Yeni bir üçlemeye geçiş yapan God of War, PS4’e çıktığında yer yerinden oynamıştı.

Çıktığı yıl tüm ödülleri toplayan ve yılın oyunu seçilen God of War, yeni devam oyunu Ragnarök ile PS5’te oyuncuları yine mest edecek.

PS5’in özel oyunu sadece bu olmayacak. İlerleyen dönemlerde Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West, Ratchet & Clank: Rift Apart, Stray ve Returnal gibi oyunlar sadece PS5’e gelecek. 

PlayStation Stüdyo’larının elinden çıkan her oyun ilginç bir şekilde çağının ötesinde görünüyor. Bu faktörü ve PS5’in gücünü düşünecek olursak, Sony’nin önümüzdeki dönem görsel şölenli ve hikayesi ile derinden etkileyen oyunlar sunacağını söyleyebiliriz.

5- SSD Yükseltmesi

PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarında bildiğiniz gibi SSD kullanılıyor. Bu SSD'nin kapasitesini arttırmak için iki firma da farklı çözümler sunuyor. Bu çözümler arasında PS5, M.2 SSD desteği ile ön plana çıkıyor. Daha uygun maliyetli olan M.2 SSD'ler sayesinde PS5'in hafızasını cebinizden çok para çıkmadan arttırabileceksiniz.

Ancak Xbox tarafında özel çözümleri kullanmak şart. Bu özel çözümler maalesef ki konsol fiyatında olması ile cep yakıyor. SSD yükseltmesi açısından PS5 hem daha az maliyetli hem de M.2 SSD kullandığı için daha hızlı bir deneyim sunuyor.

PS5 vs Xbox Series X

6- Tempest 3D Ses Teknolojisi

PlayStation 5'in en güçlü olduğu konulardan biri de ses teknolojisi. Tempest 3D adı verilen bir teknoloji kullanan PS5, bu sayede oyundaki tüm sesleri daha net bir şekilde duymanızı sağlıyor. Tempest 3D destekli kulaklıklar sayesinde düşmanın nerede olduğunu sesleri dinleyerek elinizle koymuş gibi bulabiliyorsunuz. 

Sinema salonu gibi 3 boyutlu efekt yapan bu teknoloji, rakibinin sunmuş olduğu Windows Sonic ses teknolojisinden kat ve kat daha iyi bir deneyim sunuyor. Oyunlarda çığır açan Tempest 3D ile duyduklarınıza inanamayacaksınız.

Xbox Series X ve Series S'in Avantajları

1- Açılış Hızları

İki yeni konsolda da açılış hızları gerçekten çok tatmin edici. Fakat Xbox tarafında iki önemli avantaj var. Birincisi, Quick Resume özelliği. Series X’de 10 uygulamaya kadar, Series S’de ise 5 uygulamaya kadar hızlı geçiş özelliğini kullanabiliyorsunuz. Hem uygulamalar hem de oyunlar arasında çok hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca Xbox’un PS5’e göre en önemli artısı cihazın neredeyse hiç kapanmamasını sağlayarak standby modundan çok hızlı geri gelmesi ve bir çok oyuna ya da uygulamaya bu şekilde hızlıca kaldığınız yerden devam edebilmeniz.

Burada bir ufak parantez Series S’e açalım. Büyük ihtimalle 4K desteğinin native şekilde olmamasından olabilir, çok az da olsa PS5 ve Series X’e göre daha hızlı açılıyor.

2- Xbox Game Pass

Gerçekten her oyuncuya hitap eden oyunlar bulmak mümkün. İlk başta biraz kalabalık ve düşük kalite oyunları toplamışlar gibi bir düşünceye kapılınabilir fakat biraz araştırdıkça zevkinize yakın oyunlar bulmanız olası. Ayrıca sürekli güncellenen kataloğu, arada gelen AAA oyunlar ve tabii ki ülkemizdeki fiyatıyla eşsiz. Oyun almayı neredeyse unutacaksınız, PS Exclusive oyunları dışında. Fakat farklı oyunları denemek, her zevke hitap eden çeşitliliği, arada çok sevindiren büyük oyunlar ve fiyatıyla bir adım önde.

PS5 vs Xbox Series X

3- Geriye Uyumluluk

Sony’nin PS3 ile yaşattığı büyük hayal kırklığına nazire yaparcasına Xbox geriye uyumluluk konusunda müthiş bir işe imza atıyordu ve bunu sürdürmeye kararlı. Yeni Xbox serileri geriye dönük neredeyse tüm oyunları destekliyor ve tahmin edeceğiniz gibi yeni işlemcileri ve çok hızlı SSD ile eski oyunları inanılmaz hızlı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Daha önceki jenerasyonlarda kaçırdığım veya yeniden oynamak istediğim o kadar çok oyunu PlayStation’ın asla sunmaması gerçekten çok can sıkıcı. Fakat Xbox’da eski oyunları tekrardan ya da belki de ilk kez oynayabilmek gerçekten büyük bir artı.

4- Windows sayesinde daha fazla uygulama desteği

Evet aslında elimizde, verdiğimiz parayla kıyaslandığında güçlü bir makina var ve içinde farklı bir Windows sürümü. Bunun sağladığı resmi ve gayri resmi yollarla bir çok avantaj var. Örneğin, Xbox’ın içinde yer alan Microsoft Store’u kullanıp bir Torrent uygulaması indirebilirsiniz. Farklı IP, DNS ayarları yapabilir ve Torrent’den en yüksek verimi alabilirsiniz. Sonra indirdiğiniz filmin altyazısını gelişmiş Edge tarayıcısından bulup indirebilir, yine Store’dan indireceğiniz Unzip uygulamasıyla çıkartabilirsiniz. VLC player’da hem filmi hem de altyazıyı seçerek izleme keyfi ise çok güzel.

Bu saydığımız örnek ve çok daha fazlası Xbox’da mümkün ve onu PlayStation’a göre bir adım ileri taşıyor. Fakat PS5’de tarayıcı olmaması ve Xbox’ın gelişmiş Edge desteğiyle sanırım farkı iki boya çıkartıyor bu konuda.

PS5 vs Xbox Series X

5- Retro oyunculuk ve Emulator

Xbox’n geriye uyumluluğu müthiş demiştik fakat şimdi bu durumu bir iki adım daha ileriye taşıma vakti. PlayStation Exclusive oyunları belki de PlayStation’ın en güçlü tarafı. Fakat diyelim ki, God of War 2 oynamak istiyorsunuz ancak o da ne Sony size PS2 almanız gerektiğini söylüyor :) Maalesef bu durum PS5’de de devam ediyor. Fakat burada da imdadımıza Xbox yetişiyor, evet Xbox. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu bir Windows makina ve istediğimiz çoğu şeyi bir şekilde yapmamıza imkan sağlıyor. PS1, PS2 ve hatta çok sevdiğimiz Nintendo oyunlarını da Xbox Series S ile oynatmak (emüle etmek) mümkün.

6- Belirli bir oyuncu kitlesi için uygun fiyat

Eğer evinizde 4K bir TV yoksa ve büyük ihtimalle de olmayacaksa, 4K 120fps oyun deneyimi aramıyor olabilirsiniz. Ayrıca PS Exclusive oyunları olmadan da GamePass’in sunduğu yüzlerce oyun size yetecekse, ekonomik şartlarda düşünüldüğünde Xbox Series S iyi bir seçenek olabilir.

Son olarak hem konsolda hem de PC'de oynanabilecek oyunların listesine buradan ulaşabilirsiniz: