PES mi FIFA mı?

PES mi FIFA mı?

Diğer türlerde bir çok oyun arasında rekabet mevcut iken, konu futbol ise sadece 2 büyük var. Esas soru en büyük kim?

2021 Model Fifa Makyajlı Pes’e Karşı

Yeni nesil konsolların hayatımıza katıldığı bu yıl Fifa daha fazla yenilikle sahaya çıkarken PES sadece kadro güncellemesi ile mücadeleye katıldı. Her yeni nesil çıkışında olduğu gibi PES yine çıkış yılını es geçti. Fifa ise azımsanmayacak yeniliklerle yeni nesil çıkışına taze bir oyunla merhaba dedi.

Oynanış

Fifa 21’de oynanışa güzel geliştirmeler yapıldı. Bir oyuncu olarak benimde en beğendiğim geliştirmelerden birisi olan geliştirilmiş top sürme. Dünyanın en iyi top süren oyuncuları incelenerek, topa hakimiyet ve farklı durumlarda farklı top sürme aksiyonları oyuna eklendi. Özellikle kendine has top sürüşleri olan oyuncular oyunda farklarını sahaya yansıtabiliyorlar.

EA SPORTS™ FIFA 21

Yine futbolun en kritik aksiyonlarından olan pozisyon alma geliştirildi. Artık forvet oyuncuları ofsayta takılmamak için daha doğru pozisyon alabiliyorlar. Futbol oyunlarının en büyük kanayan yaralarından birisi olan oyuncuların çarpışma aksiyonu da yenilenen özelliklerden birisi. Paslar, şutlar ve kafa vuruşları da elden geçirildi. Fifa 21 ile artık orta ile gol atmak daha kolay.

PES tarafı ise daha ince değişikliklere gitti. Top sürme ve topa hakimiyet, şut hassasiyeti elden geçirildi.

Günün sonunda oynanış kişiden kişiye değişebildiği için her iki oyunun kemik kitlelerinin memnun olduğunu söyleyebiliriz

Grafikler

Hem FIFA hem de PES, bir önceki oyunlara kıyasla grafikler açısından çok az ilerleme kaydetti. Fifa daha iyi aydınlatma ve daha fazla oyuncunun gerçek özelliklerini sunuyor. Ancak hala görsel olarak PES’e yaklaşamıyor ve oyuncular yeterince gerçekçi görünmüyor.

PES 2021'de ise grafikler 2020 sürümüyle hemen hemen aynı. Yine de Konami, dünyanın en iyi oyuncularından birkaçının görünümünü güncelledi. Daha fazla gerçekçiliği tercih edenler için oyun hala Fifa’nın önünde yer alıyor.

Oyun Modları

FIFA 21'de öncekine kıyasla yeni oyun modu yok. Ancak Kariyer Modu, Ultimate Team ve Volta Football'a önemli özellikler eklendi. Oyunculara daha fazla geliştirme seçeneği sunmanın yanı sıra, oyuncunun maçlara girip çıkarak sonuçlara müdahale etmesini sağlayan interaktif maç simülasyonu gibi yenilikler eklendi. Ayrıca Kariyer Moduna yeni oyun ritimleri, eğitim, takvim planlaması ve transfer seçenekleri eklendi. Ultimate Team'de takımları kişiselleştirmenin yeni yolları eklendi, böylece kulübü yönetmekten daha fazla oyun oynamaya vakit ayırabilirsiniz. Volta Football’a da yeni sahalar ve forma özelleştirme seçenekleri eklendi.

Diğer konularda olduğu gibi, PES 2021'de oyun modlarında neredeyse hiç değişiklik yok. Konami'nin bu anlamda yaptığı tek açıklama, Master League'e üç antrenörün eklenmesiydi: Bu yeni sürümde Frank Lampard, Pep Guardiola ve Ryan Giggs, sahanın kenarında bir takıma liderlik etmek için seçilebilir.

Lisanslı Klüpler ve Şampiyonalar

eFootball PES 2021 SEASON UPDATE
24,75
den başlayan fiyatlarla

Şüphesiz, FIFA 21, lisanslama açısından hala en güçlü oyun: 30'dan fazla lig, 17 bin oyuncu ve resmi lisanslı 700 takım var. Oyun, lisansların yanı sıra şampiyonalar konusunda da öne çıkıyor. Premier Lig, La Liga ve Bundesliga sadece FIFA'da var. Libertadores, Güney Amerika, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi de resmi olarak oyunda mevcut.

PES 2021, karşı saldırıya Brezilya'da ligindeki farklılıklarıyla devam ediyor. Oyun, resmi olarak ülkedeki iki ana futbol bölümünden 40 takımın 39'u ile Brezilya Şampiyonası Seri A ve B'nin özel lisansına sahip.

Ancak oyunun en son sürümünde, São Paulo ve Palmeiras artık oyunda mevcut değil - Palmeiras, forma ve jenerik oyuncularla "São Paulo Barra Funda" olarak görünüyor.

PES, Juventus'u özel bir takım olarak tutmasına rağmen, Inter Milan ve Milan'ın lisansını da kaybetti. Avrupa'nın büyük isimleri - Barcelona, ​​Bayern Münih, Juventus, Manchester United ve Arsenal - oyunla ortaklıklarını sürdürüyor. Bu takımlar için oyunun özel bir versiyonu var. Bu versiyonlarda menüde özel bir tema, dijital üniforma, konsol için özel tema, ikonik oyuncu sunuluyor.

Sonuç

Devrim niteliğinde hiçbir şey olmasa da, FIFA 21, önceki sürüme kıyasla birkaç yeni özellikle öne çıkıyor. Grafiklerdeki ve oynanıştaki güncellemeler ile oyun modlarındaki yeni özellikler FIFA'yı, neredeyse hiç farkı olmayan PES 2021'in önüne geçiriyor. İki oyun arasındaki fark azalırken, PES’in bu yılı boş geçmesi ile tekrar artmış görünüyor.