Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,43
den başlayan fiyatlarla
Palworld
434,35
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
772,43
den başlayan fiyatlarla
MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless İnceleme

MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless İnceleme

Hafif ve dayanıklı gaming mouse denildiğinde akla gelen ilk modellerden birisi MSI markasının Clutch GM41 Lightweight modeli oluyor. Şimdi ise onun kablosuz versiyonu çıktı. Öne çıkan bazı güzel özellikleriyle değinmek istedik.

Hareket alanımızı kısıtlayan kablolar oyun oynarken çok rahatsız edici gelebilir, kablolar elinize ayağınıza dolanabilir ve bu yüzden maç kaybedebilirsiniz. Özellikle hızlı tepki vermeniz gereken oyunlarda mouse kabloları yüzünden kamerayı tam olarak döndüremiyorsanız, rakibin hiç acıması olmaz, indirir sizi. Bu ağır mouse'lar ile çok daha sık yaşanabilir. Bunu hepimiz en az bir defa tecrübe etmişizdir. Eğer "Yok mu şöyle tüy gibi bir kablosuz gaming mouse?" diye soruyorsanız, sonunda MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless ile bu duruma bir cevap olacak gibi.

MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless
MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless

OMRON switch’ler ile 60 milyon tıklama ömrü

90 dakikalık full şarj ile 80 saatlik pil ömrü

20000 DPI’a kadar hassasiyet & 400 IPS

1ms tepki süresi

MSI clutch gm41 lightweight wireless kablosuz gaming mouse

Clutch GM41 Lightweight Wireless Mouse'a Dair Detaylar

Clutch GM41 Lightweight 2021 Şubat’da biz oyuncularla buluşmuştu. 20 Mayıs 2021’de de Türkiye'de piyasaya sürülen bu model ise aynı simetrik tasarıma ve hafif plastik kaplamaya sahip. Dahili bir bataryaya sahip olan Clutch GM41 Lightweight Wireless sadece 74 gram. Evet açıkçası bizde başta şaşırdık ama annemizin mutfaktaki hassas terazisinde test ettik ve doğruymuş. Bahsedeceğimiz tüm özellikler bu 74 grama sığdırılmış.

gm41 lightweight msi gaming mouse

PTFE tabana sahip bu gaming mouse sürtünmeyi epey pürüzsüz bir hale getiriyor ki,mouse’u sıkıca kavrayıp ani hareketler yapmanız çok daha kolaylaşıyor. Özellikle rekabetçi FPS oyunlarında bu tarz reflekslere sahip olmanız çok önemli olduğu için PTFE taban işinize yarayacağını düşünüyoruz.

2.4G RF kablosuz mouse teknolojisi barındıran MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless 1ms tepki süresine sahip. Bu da piyasadaki ortalama bir kablosuz mouse tepki süresinden neredeyse, MSI'ın söylediğine göre 10 kat daha iyi.

msi gm41 lightweight oyuncu mouse

Clutch GM41 Lightweight Wireless Bataryası ve Şarj Süreleri

Bizleri asıl şaşırtan ise inanılmaz düzeydeki bataryası ve şarj süresi oldu bu mouse için. Full şarjdayken 80 saatlik bir batarya ömrü sunuyor.

0%’dan 100%’e dolum süresi ise 90 dakika. Ancak, oyuncular olarak biliyoruz ki biz oyunlardan çok ayrı kalamıyoruz ve bu batarya tam dolum süresi bizce biraz fazla fakat sadece 10 dakika şarj ederek bile sizi 9 saat götürecek bir hızlı şarj özelliği eklemişler ki, sanıyoruz bu çoğu oyuncu için hayat kurtarıcı olacaktır.

MSI batarya konusunda gerçekten inanılmaz bir performans göstermiş. Çok acil bir durumdaysanız ve 10 dakika bile çok uzun bir süre ise, mouse’un kutudan çıkan USB kablosunu bağlayarak oyununuza hiç kesinti olmadan devam edebilirsiniz. Daha ne isteyelim?

msi gaming mouse gm41 lightweight wireless

İç & Dış Tasarımı

MSI bu modele iyi çalışmış diyebiliriz, dikkatimizi çeken özellikleri var. PixArt PAW 3370 optik sensör ile donatılmış, 20000 DPI seviyesine kadar çıkabiliyor ve 400 IPS değerine sahip. DPI değerini değiştirebildiğiniz tuş ise mouse’un tam altında bulunuyor. Yani en sevdiğiniz oyunu oynarken yanlışlıkla bu tuşa basıp kritik anları heba etmeniz imkansız bir hal alıyor.

Bu DPI tuşunun altta olmasının bir diğer sebebi ise mouse ağırlığını hafifletmek. Çünkü bu tuşu yukarı koyabilmek için ekstra materyaller ve kablolar kullanılmakta ve bu da doğal olarak ağırlığa etki etmekte.

Clutch GM41 Lightweight Wireless’ın sol ve sağ tuşlarında OMRON switch’ler mevcut. Bunlar ise bize 60 milyon tıklama ömrü sunuyor. Diğer bir deyişle, 60 milyon headshot.

Ayrıca, MSI Dragon Center ile çeşitli mouse ayarlarınızı ve mouse’un RGB ışıklandırmasını dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

MSI Dragon Center gm41 lightweight wireless

Son olarak bu modelin alt kısmında kablosuz USB başlığını yerleştirebileceğiniz ufak bir alan mevcut. Böylelikle seyahat ederken ikisini beraber çok daha rahat bir şekilde taşıyabiliyorsunuz.

Kutuda Sizi Neler Bekliyor?

MSI Clutch GM41 Lightweight Kablosuz farenin kutusunda mouse ile birlikte gelen ufak bir kablosuz USB başlığı, küçük bir şarj istasyonu ve sürtünmesiz ekstra bir kablo sizi bekliyor olacak.

Clutch GM41 Lightweight Wireless Hangi Oyunlarla İyi Gider?

FPS türünden tut MMORPG'sine kadar her oyunla iyi gider. Ancak bu mouse'un öne çıkan özellikleri hafif ve kablosuz olması. Bunları göz önünde bulundurursak daha ani tepkiler isteyen dinamik bir yapıda olan rekabetçi FPS oyunları bu mouse'un tam aradığı oyunlardır diyebiliriz. 

Rainbow Six Siege 

Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
514,84
den başlayan fiyatlarla

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike: Global Offensive
Ücretsiz

Apex Legends

Apex Legends™
Apex Legends™
Ücretsiz

Valorant

Valorant
Valorant
Ücretsiz

Battlefield 2042

Battlefield™ 2042
Battlefield™ 2042
1.931,55
den başlayan fiyatlarla

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty®: Black Ops III
Call of Duty®: Black Ops III
1.931,55
den başlayan fiyatlarla

Battlefield V

Battlefield V
Battlefield V
1.609,57
den başlayan fiyatlarla