Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
Lost Ark Meslekler ve Skiller

Lost Ark Meslekler ve Skiller

Başlığı görünce kafalar karışmasın, çok fazla 'skill'den bahsedeceğimiz için Skills yerine beceriler ve Life Skills yerine de Yaşam Becerileri kelimelerini kullanacağım. Becerilerimiz tüm sınıflar için mevcut olan yeteneklerdir. Yetenekler seçtiğiniz sınıfa göre belirlenir.

Oyunda farklı sınıflara ait olan birbirinden farklı 265 farklı beceri bulunmakta. Bu beceriler, sınıfların kendi özelliklerine göre kullanılmakta ve kendi özel görünümlerine sahipler. Hayat Becerileri ise oyundaki hayatınızı iyileştirmek için ustalaştığınız günlük olaylar olarak karşımıza çıkmakta. Bunları kullanarak bir şeyler toplayabilir ve topladığınız materyaller ile Crafting yapabilirsiniz.

Beceri Kullanımı

Oyunda toplamda 5 farklı beceri kullanma şekli var. Bu da demek oluyor ki beceriler farklı şekilde kullanıyorlar.

Normal: Farenizin bulunduğu yöne doğru kullanılan en temel becerilerdir.

Holding: Yetenek düğmesine istediğiniz kadar basılı tutmalı veya önceden belirlenmiş bir bölgeye ulaşmalısınız. Eğer belirlenen yerde bırakırsanız tutmayı verdiğiniz hasar artacaktır.

Combo: Saldırıya devam etmek için yetenek tuşuna birden çok kez basmanız gerekmektedir.

Point: Beceriyi kullanmak için bir artı işareti ekranda belirecek ve o konuma kullanacaksınız.

Casting: Kullanımı birkaç saniye sürecek olan becerilerdir. Bu yüzden kullandıktan sonra saldırıyı yapmak için arada bir gecikme süresi olacaktır.

lost ark skill

Meslekler

Oyunda toplamda 6 adet hayat becerisi bulunmakta ve oyun başlar başlamaz bunların hepsine erişilebilir durumda. Ancak onların seviyesini arttırmak için bir beceriyi belirli bir miktarda kullanmanız gerekmekte. Herhangi bir hayat becerisi kullanmak belirli bir miktarda Energy of Life gerektirir. Bu bar günlük olarak belirli bir seviyede yenilenir. Her hayat becerisi kendisine özel bir araç gerektirir. Hayat becerisinin seviyesi arttıkça onun yeni becerilerini de açacaksınız.

Trade Skill Araçları

Hayat beceri araçları değişen nadirliklerde bulunmaktadır. Genel olarak araç ne kadar nadirse o kadar iyidir. Daha yüksek nadirlikte araçlar yalnızca daha dayanıklı olmakla kalmıyor aynı zamanda toplama hızını, şansı gibi etkenleri de artırıyor. Her araç siz beceriyi kullandıkça yavaş yavaş tükenerek bitiyor. Gümüş harcayarak bu aletleri tamir edebilirsiniz. Ancak tamir etsenizde her tamirde dayanıklılıkları azalacaktır. Yani bir sonraki sefer daha az süre o aracı kullanabileceksiniz. Eski dayanıklılık seviyesine getirmek için de Cash Shop’ta bulunan kristallere ihtiyacınız olacak. Bazen tamir etmektense yenisini almak sizler için daha uygun olacaktır. Ancak eğer çok nadir bir araca sahipseniz onu kristal kullanarak tamir etmek tabi daha faydalı olacaktır.

Lost Ark
Lost Ark
Ücretsiz

Herbalism

İksir yapmak için kullanılan çiçekleri, bitkileri ve mantarları toplamamızı sağlayan hayat becerisidir. Bu beceriyi kullanmak için Foraging Gloves’a sahip olmanız gerekmektedir.

Level 1: Pick Plant

Level 10: Botanist

Level 20: Natural Tone

Level 30: Golden Finger

Lumbering

Ağaçları kesmek ve odun toplamak için kullanılan hayat becerisidir.  Kereste bulmak için ağaçları kesmenize olanak sağlar. Bazı ağaçlar tek başına kesilmediği için bir arkadaşınızla beraber kesmeniz gerekebilir. Beraber kesilen bir ağacın ödülleri eşit olarak oyunculara dağıtılır. Lumbering Axe veya Testere ile bu hayat becerisini kullanabilirsiniz.

Level 1: Cut Tree

Level 10: lumberjack

Level 20: Wild Growth

Level 30: Kick Tree

Mining

Mining yaparak Bitcoin bulabilirsiniz. Pardon yanlış rehber… Bu oyunda minin yaparak sadece cevher ve mineral elde edebilirsiniz. Mining yapmak için Pickaxe sahip olmanız gerekiyor.

Level 1: Pickaxing - Nasıl madencilik yapılır öğren.

Level 10: Perfect Timing - Aletin tükenmesini engelleyen doğru zamanlamayı öğren.

Level 20: Moonlight Miner

Level 30: Mining Bomb

lost ark skiller

Hunting

Hunting yiyecek ve Life Gear da dahil olmak üzere çeşitli zanaat uygulamalarında kullanılan deri ve et gibi hayvansal ürünleri toplamamızı sağlayan hayat becerisidir. Tavşan gibi küçük hayvanları öldürmeyi ve malzeme toplamak için derilerini yüzmeyi öğrendiğiniz iki aşamalı bir süreç olacak. Hunting Knife veya Trap’ler kullanarak yapılabilecek.

Level 1: Throw

Level 10: Search

Level 20: Trap Hunting

Level 30: Trap

Fishing

Güzel ülkemizin sahil kentlerinde “bılık bılık tazeee bılık” diyerek balık yakalayıp satmanız için gerekli hayat becerisidir. Bu beceriyi kullanmak için bir balık avlama noktasında olmanız ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Balık avlamak için Fishing Pole eşyasına sahip olmalısınız.

Level 1: Pole Fishing

Level 10: Throw Bait

Level 20: Catch Fishing

Level 30: Net Fishing

lost ark beceri

Archaeology

Açık dünyada bulunan kalıntıları bulmak için kullandığımız hayat becerisidir. Yerdeki kazı düğümlerini izlemeni ardından kürekle kazmanı sağlar. Shovel eşyasını kullanarak yapılır.

Level 1: Relic Search ve Sonar Detection

Level 10: Treasure Hunter

Level 20: Excavate

Level 30: Search Dog