Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
Lost Ark Açık Dünya Aktiviteleri

Lost Ark Açık Dünya Aktiviteleri

Bu yazımızda Lost Ark’da bulunan genel bir dünya rehberi hazırladık. Mekanlar, NPC’ler hakkında bildiğimiz detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce dünyasıyla ilgili genel bir bilgi almak açısından umarım sizler için faydalı olur.

Mekanlar

Lost Ark oynarken ziyaret edebileceğiniz farklı yerlerdir. Görevlerini tamamlama karşılığında size ödüller verecek olan NPC’ler ve teçhizatın için size faydalı ekipmanlar satacak olan Merchant’lar (tüccarlar) bu lokasyonlarda bulunmak için sizleri bekliyor. Görevleri yapmak için dünyayı keşfetmen ve bunu yaparken yoluna çıkacak olan düşmanları yenmek gerekecek. Bazen de bir Boss savaşı ile görevi yapman gerekecek. Etrafınızda bulunan diğer oyuncular bu Boss savaşlarında sizlere çok fazla fayda sağlayabilirler.

Mokoko Seeds

İsmi büyük ihtimal diğer ülkelerde normal karşılanacak olsa da Türkiye de acayip komik bir hal alan Mokoko Seeds dünyayı keşfederken koleksiyonluk bir eşya olarak karşınıza çıkacak. Tortoyk’ta yaratılan ve daha sonra Arkesia’nın her yerine yayılmış olan bu Mokoko’lar kolayca bulunabilir ve toplanabilir bir içerik olacak. Bazıları ise daha gizli yerlerde saklanacak ve ulaşılması daha zor olacak.

lost ark açık dünya

Tripports

Legends and Fairytales görevi sırasında Nall ile konuşacaksınız. Bu da sizi Tripport’lar ile tanıştıracak. Aynı kıtada bulunan herhangi bir noktadan Tripport’ları etkinleştirebilir ve onlara ışınlanabilirsiniz. Yani aslında basitçe oyundaki Fast Travel özelliğimiz olacak ancak denizaşırı yerlere ışınlanmamız engellenmiş durumda.

Island (Adalar)

Oyunda farklı türde kaynaklar çıkarabileceğiniz adalarla donatılmış durumda. Bu adalara hem kendiniz oynarken hem de  oyunculara karşı oynarken ulaşabileceksiniz. Bu adaları yeterince keşfederseniz gizli yollar, Dungeon’lar ve Treasure’lar bulabilirsiniz.

Private Island (Özel Ada)

Burası kilidi açıldığı zaman karakteriniz için bir Safe Zone (Güvenli Alan) olacak. Buraya kendi istediğiniz ismi verebilirsiniz. Ben olsam Mokoko adası demeyi tercih edebilirdim. Bu adada oyunda başka hiçbir yerde görülmeyen veya yapılamayan birçok oyun özelliğini kullanabileceksiniz. Bu özellikler oyunun tamamlanması için hayati bir önem taşımayacak olsa da burada başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz ekipmanlar elde edebileceksiniz. Bu yüzden en azından arada sırada uğramakta fayda var.

lost ark dünya rehber

Private Island Nasıl Açılır?

Private Island açmak için Bern’deki tüm ana görevleri yapmalı ve ardından Castle (Kale) önünde verilen bir Guide Quest’i aramalısınız. Bu görev sizi Private Island ile tanıştıracak ve otomatik olarak ona erişmenizi sağlayacak.

Private Island Kullanıcı Ara Yüzü

Private Island’a erişebildiğiniz zaman ekranınızın üst kısmında bir ev ikonu belirecek. Bu adanızda gerçekleşen bütün işlemlerin durumunu gösterecek bir simge olacak. Adada olmasanız bile bu bilgileri her zaman kontrol edebileceksiniz. Göreceğiniz 4 adet ana arayüz elementi olacak; Research, Crafting, Expeditions ve Trading.

Lost Ark
Lost Ark
Ücretsiz

Research (Araştırma)

Adanın üretkenliğini artırmak için yapılar ve mobilyaların kilidini açmanın alternatif bir yolu. Ayrıca Crafting Station’da daha iyi itemlar üretme olanaklarını genişleten itemleri veya malzemeleri açmanıza yardımcı olacak. Bunun dışında adada bulunan diğer binaların seviyesini artırmaya da yardımcı olacak. Araştırma tesisinde aynı anda birden fazla araştırma yapabileceksiniz. Tahmin edeceğiniz üzere araştırma yapmanın bir maliyeti de var ve bitiş süreleri uzun.

Crafting

Adanın belki de en önemli özelliği Craftingdir. Crafting Station’ı güncellemek için tüm gereksinimleri araştırmış olmanız gerekmekte. Bu binanın seviyesini yükselterek çok daha yüksek nadirliğe sahip eşya ve ekipmanlar üretebileceksiniz. Malzemeler, Life Skills kullanılarak tüm adalardan ve topraklardan elde edilebilir. Her türlü malzemeyi toplayabilmek için oyundaki her Life Skill’i açmanızı öneririm. Ayrıca topladığınız bu malzemeleri daha sonra daha güçlü itemler ve daha nadir ekipmanlar yapmak için gerekli olan bileşenlere de çevirebilirsiniz. Elde edilen eşyaların miktarı şans eseri belirlenecektir. Böylece çok büyük bir şansı yakalayabilir ve istenilen eşyadan çok daha büyük miktarda elde edebilirsiniz. Eğer şanslı değilseniz sinirden mahvolmaya hazır olmalısınız. Bu sürecin bir maliyeti tabii ki de var. Malzeme ve zaman gerekiyor. Her sekmede birden fazla itemi Crafting Station’da sıraya koyabilirsiniz ancak her sekmede farklı bir item üretebilirsiniz. Sıraya aldığınız ürünleri daha sonra iptal edebilirsiniz ve bunu yaptığınız zaman yatırdığınız her şey size iade edilir.

Expeditions

Expeditions diğer mekaniklere göre biraz daha farklı. Daha çok mürettebat yönetimi ve yatırımlarla ilgili bir özellik. Bunun sayesinde bir grup denizciyi sefere gönderebileceksiniz. Seferin zorluğuna ve isteklerine göre eleman seçmek çok önemli olacak. Bir Expedition başlattığınız zaman o seferin bitmesini beklemeniz gerekmekte. Sağ üstte bulunan ev simgesine basarak seferin durumunu istediğiniz zaman öğrenebilirsiniz. Keşiflerde sorun çıkması çok muhtemeldir ve bazen bu sorunlar yüzünden başarısız olabilirler.

lost ark açık dünya rehber

Eğer seferler başarılı bir şekilde gerçekleşirse mürettebat size ödüller ile birlikte geri dönecektir. Bir sefere ne kadar çok gemi gönderirseniz o kadar başarılı olma şansınız artacak. Aynı anda farklı seferlere farklı gruplar da gönderebiliyorsun. Bazı seferler sonrası geminizi tamir etmeniz gerekecek. Sefer başarı oranını artırmak için o sefere uygun gemi ve mürettebat seçmek çok önemli çünkü eğer sefer başarısız olursa hiçbir ödül alamayacaksın.

Trading

Adada bir adet Trader (tüccar) olacak. Tüccar her 24 saatte bir bulunabilecek. Bu yüzden arzu ettiğiniz bir şey varsa onu bulabilmek adına her geldiğinizde tüccarı bir kez ziyaret etmenizde çok fayda var.

Housing (Konutlanma)

Belki de adanın en eğlenceli özelliği bu olabilir. Bina simgesine tıklayarak bina moduna girebileceksiniz. Bu moda girdiğinizde artık karakterinizin kontrolü sizde olmayacak ve kameranızı kontrol edebileceksiniz. Ara yüz tamamen değişecek ve adanızda bazı değişiklikler yapabilecek, onu dekore edebilecek ve ona kendi stilini ekleyebileceksiniz. Bu moddan çıkınca tekrardan karakter kontrolü sizin elinize geçecek.

lost ark steam

Achievement’ları tamamlayarak veya NPC’leri maksimuma çıkararak bina yapılarının kilidini açabilirsiniz. Workstation’ı daha sonra bir inşaat başlatmak için de kullanabilirsiniz. Eğer bir binayı silerseniz o bina tekrar elinize geçecek ve daha sonra istediğiniz başka uygun bir yere tekrardan yapabileceksiniz.

Island Seviyesi ve Deneyimi

Adanızda bulunan görevleri tamamlayarak ekipman ve itemler elde edeceksiniz ve bunun yanında Adanız için deneyim puanı da kazanacaksınız. Ada Deneyimini arttırdıkça adanızın seviyesi yükselecek. Bunun sonucunda da aynı anda alabileceğiniz görevlerin sayısını da arttırmış olacaksınız. Belirli binaları da bu sayede geliştirebileceksiniz.