Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
LoL Mü Dota 2 Mi?

LoL Mü Dota 2 Mi?

Seneler boyunca, League of Legends ve DOTA 2, MOBA türünün ön saflarında yer aldı. Ayrıca, aktif rekabet sahneleri ve tutarlı oyun mekanikleri sayesinde bir bütün olarak elektronik spor dalının gelişiminde önemli roller oynadılar. Ancak konu hangi oyunu seçmeye gelince akıllara tek bir soru geliyor: Dota 2 Mi LoL Mü?

Aslında bu, cevaplaması basit bir soru ama bu cevabın arkasındaki sebepler oldukça karmaşık. Yine de LoL oyuncusunu LoL oyunundan veya DOTA 2 oyuncusunu DOTA 2 oyunundan uzaklaştırmak oldukça zordur. İki oyuna ait her iki oyuncu grubunu da başka türlü ikna etmek zor olacaktır; tercih ettikleri oyunun kusurlarını zaten kabul etmiş olacaklardır. Bu oyuncular, kendilerini tercih ettikleri oyuna kaptırma sürecinden geçmişlerdir.

League of Legends
League of Legends
Ücretsiz

Bununla birlikte, MOBA oyunları dünyasına dalmak isteyen yeni bir oyuncu için her iki oyunun da güçlü ve kusurlarını gözden geçirmeye yönelik daha objektif bir yaklaşım çok işe yarayabilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte ise tam olarak onu bulacaksınız. Yazımız içerisinde LoL oyununun en iyi noktalarından, en kötü noktalarından bahsedeceğiz. Aynı şeyi tabii ki DOTA 2 için de yapacağız ve iki oyunu da karşılaştıracağız.

Ücretlendirme

Hem DOTA 2, hem de League of Legends, mikro ödeme sistemlerine sahiptir. Ancak oyunda kullanılabilecek bazı şampiyonları çevreleyen bir ödeme duvarı olduğundan LoL oyunundaki mikro ödemeler çok daha belirgindir. Öte yandan DOTA 2, karakterlerin kilidini açmak için para harcamaya çok hevesli olmayan yeni oyuncular için eğlenceli bir oyun deneyimi yaratan, seçebileceğiniz tamamen ücretsiz bir kahraman listesine sahiptir. Dolayısıyla, mikro ödeme açısından DOTA 2, LoL oyununa göre büyük bir avantaja sahiptir.

dota 2 mi lol mü

Kolaylık

DOTA 2, dik bir öğrenme eğrisine sahipken, League of Legends'ı anlamak oldukça kolaydır. Bu, DOTA 2 açısından bir dezavantaj gibi görünse de, oyunun mekaniklerini anlamak, bazı olağandışı yapıları ve oyunları başarıyla yürütmek için zaman ayırdığınızda oyunun karmaşıklığı onu çok daha ödüllendirici hale getiriyor. DOTA 2'nin karşı atak mekaniği (Counter) adı verilen benzersiz bir sistemi vardır. Bu, oyunda herhangi bir kahramanın ne kadar güçlü olduğuna bakılmaksızın, kadroda onları durdurmak için aşağı yukarı özel olarak hazırlanmış başka bir kahraman olduğu anlamına gelir. Bu, DOTA 2 oyuncularının diğer şeylerin yanı sıra oyuna ekstra bir beceri katmanı ekleyerek oyunun kadrosu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerektiği anlamına gelir.

lol mü dota mı

Topluluk

League of Legends, dünya çapında yaklaşık 100 milyondan daha fazla kullanıcıya sahipken, DOTA 2 ise 50 milyondan daha fazla kullanıcıya sahip. Dolayısıyla, LoL oldukça açık bir şekilde daha popüler bir oyun. Ortalama bir oyuncuya bu kadar geniş bir kullanıcı tabanına sahip olmanın en büyük faydası, oyun oynamanın dışında kendinizi kaptırabileceğiniz içerik miktarıdır; LoL oyununun içeriğinin miktarı ve kalitesi DOTA 2 oyununun topluluğunun yapabildiklerini gölgede bırakır.

lol mü dota 2 mi?

Nihai Karar: LoL Mü Dota 2 Mi?

Özetle, yavaş ve karmaşık oyun oynamayı tercih eden bir oyuncu DOTA 2 yapıtını tercih ederken, daha hızlı oyun oynamayı ve basitleştirilmiş mekanikleri tercih eden bir oyuncu League of Legends yapıtını tercih edecektir. Sonuç olarak her şey, kişisel tercihe bağlı. Belki bazı oyuncular, DOTA 2 oyununun görselliğini sever. Bir diğer oyuncu ise LoL içerisindeki kahramanların tasarımlarını sevebilir. Belki bir oyuncunun arkadaşı DOTA 2 oynuyordur, bu yüzden o da aynı oyunu oynar. Sonuç olarak, iki oyun da MOBA dünyasının lideri ve en azından deneyimlenmeyi hak ediyor.