Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,09
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,12
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,59
den başlayan fiyatlarla
İki Buçuk Boyutlu Oyunlar

İki Buçuk Boyutlu Oyunlar

İki buçuk boyutlu oyunlar aslında karakterlerin yönlendirilmesinin iki boyut olarak sınırlandırılmış olan fakat oyun ekranında üçüncü boyut yani derinliğinde bulunduğu oyunlardır.

Karakteriniz aslında iki boyutta hareket etmesine rağmen oyun haritasının üç boyutlu yapımından dolayı size üç boyutlu oyun oynuyormuşsunuz hissiyatı veren oyunlardır.

Little Nightmares

Oyun dünyasında çok sayıda iki buçuk boyutlu oyun bulmak mümkündür. İki buçuk boyutlu oyunlar tek kişilik olarak oynanan oyunlar olabilirken aynı zamanda çevrim içi olarak oynanan oyunlar da mevcuttur. Genellikle tek kişilik olan iki buçuk boyutlu oyunlar bulmaca oyunları olmaktadır. En çok oynanan oyuna örnek olarak Little Nightmares oyunu örnek verilebilir.

Little Nightmares II
280,40
den başlayan fiyatlarla
Little Nightmares
140,85
den başlayan fiyatlarla

Bu oyunda kaçırılan bir arkadaşımızı kurtarmak için çeşitli bulmacaları çözmekteyiz. Oyunda karakterimiz her ne kadar üç boyutlu gibi gözüken bir haritada dolanıyor olsa da karakterimiz sağa sola ve yukarı aşağı hareket etmekte. Fakat harita üç boyutlu yapıldığı için bu oyun iki buçuk boyutlu oyunlar kategorisine girmektedir. Little Nightmares oyunu biraz ürpertici karanlık ortamlarda geçse de kesinlikle bir korku oyunu değildir. Aksine sadece korku temalı yani karanlık ortamlar temalı bir bulmaca oyunudur.

Worms Rumble

Çok oyunculu 2.5 boyutlu oyunlara Worms Rumble’ı örnek verebiliriz. Worms Rumble oyunu silahlanmış solucan savaşı da denilebilir. Oyunda oyucular iki takıma ayrılabilirken her oyuncu bireysel olarak da savaşabilir. Rakipleri alt ettiğin bu oyunda her ne kadar karakteriniz sadece sağ sol yukarı aşağı hareket ediyor olsa da haritada bulunan üçüncü boyut oyuna ayrı bir keyif katmakta.

Worms Rumble
Worms Rumble
25,94
den başlayan fiyatlarla

Tekken ve Mortal Kombat

Yılların önde gelen atari oyunların TEKKEN ve Mortal Kombat gibi oyunların bilgisayar veya konsollara uyarlanmış versiyonları da iki buçuk boyutlu oyunlardır.  Aynı şekilde bu oyunlarda da karakterler sağ sol yukarı aşağı olarak hareket etmektedirler fakat oyun haritası üç boyutlu olarak dizayn edildiği için bizlere oyun iki boyu ile üç boyut arasında bir oyun gibi gelir böylelikle de iki buçuk boyutlu oyun kavramı ortaya çıkar.

Mortal Kombat 11
131,00
den başlayan fiyatlarla
TEKKEN 7
122,78
den başlayan fiyatlarla

Aslında gözlerimiz bir illüzyona şahit olur ama hiç dert edinmeyiz çünkü oyunu zaten seviyoruzdur ve bize üç boyutluymuş gibi hissettirmesi oldukça hoşumuza gider.  Günümüzde iki boyutlu olarak nitelendirilen çoğu oyun aslında birer iki buçuk boyutlu oyundur. Arka planda bir derinlik görüyorsanız bu oyun iki buçuk boyutlu bir oyundur.

South Park Serisi

Mizah şöleni yaşatan RPG serilerinden olan South Park: The Stick of Truth ve South Park: The Fractured But Whole da yine iki buçuk boyutlu oyunlara örnektir. Birden fazla sınıf seçip maceranıza başladığınız bu oyunda düşmanlarınızı onlarca komik yöntem kullanarak alt edeceksiniz.

South Park™: The Stick of Truth™
787,59
den başlayan fiyatlarla
South Park™: The Fractured But Whole™
787,59
den başlayan fiyatlarla

Özellikle South Park TV serisini sevenler için oyundaki görsellerin televizyondaki ile birebir aynı olduğunu da vurgulayalım. Sanki dizide yer alıyormuşsunuz hissi gerçekten RPG elementlerini güçlendirmede bir numaralı etken olmuş. Kesinlikle denemeniz gereken bir yapım.