Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,94
den başlayan fiyatlarla
Palworld
483,99
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
774,57
den başlayan fiyatlarla
Hafif Mouse Kullanmanın Oyunlardaki Avantajları

Hafif Mouse Kullanmanın Oyunlardaki Avantajları

Valorant, Counter Strike gibi FPS oyunları veya League of Legends ve DOTA 2 gibi rekabetçi MOBA oyunları oynuyorsanız, hızlı tepki vermeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu konuda da hafif mouse kullanmanın avantajları çok fazla olacaktır.

Bazı mouse modellerinde (örn. MSI Interceptor DS B1) ekstra ağırlık ekleyip çıkartma özellikleri bulunsa da, bu durum birçok mouse için geçerli değil. Geriye ise ağır ve hafif mouse’lardan birini seçmek kalıyor. Her ikisinin de kendine has özellikleri olsa da günün sonunda sizin kullanım amaçlarınız hangi tarafa yönelmeniz gerektiğini belirliyor. Çoğunlukla oynadığınız oyunların türü ise bu kullanım amaçlarının temelini oluşturuyor.

Birçok insan ağır mouse modellerinin daha sağlam olabileceğine inanabiliyor ancak bu durumun çok da doğru olduğu söylenemez. Dayanıklılık açısından bazı hafif mouse’ların ağır mouse’lardan aşağı kalır hiçbir yanı yok.

Ağır mouse modelleri hareket ettirmesi zor olduğundan bunları kullanan oyuncular genelde yüksek DPI ayarlarıyla oynamak zorunda kalıyor. Ancak hafif mouse’lar oyunculara çok daha fazla hareket alanı, yüksek hız ve esneklik kazandırabiliyor. Bu yüksek hızı ve esnekliği daha da etkili hale getirmek için mouse’unuzu ayrıca bir mouse pad ile destekleyebilirsiniz.

FPS Oyunlarında Hafif Mouse Kullanmanın Artıları

Valorant, Counter Strike Global Offensive, Apex Legends veya Rainbow Six Siege gibi rekabetçi FPS oyunları ile yakından ilgileniyorsanız, bu tarz oyunlardaki bir salisenin bile ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur demektir. Rakiplerinizden bir salise erken davranmak, size tüm maçı kazandırabiliyor.

Burada elbette mouse’unuzun hafifliği rakiplerinize karşı size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra mouse’un hızlı tepki süresi gibi faktörler de oynanışınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Valorant
Valorant
Ücretsiz
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike: Global Offensive
Ücretsiz

Mouse üzerindeki kontrolünüz, DPI ayarları ve hafifliği ile doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Counter Strike ve Valorant gibi dinamik bir yapıya sahip oyunlardan örnek vermek gerekirse: Bu oyunlarda çok hızlı ve isabetli tepki vermeniz gerekiyor. Bunu da hafif bir mouse ile rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz.

Apex Legends™
Ücretsiz
Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
516,27
den başlayan fiyatlarla

Daha somut bir örnek vermek gerekirse; Valorant’da Haven haritasında kapı arkalarına sinsice saklananlar yüzünden defalarca sinir krizleri geçirdiğiniz zamanları düşünebilirsiniz. Kapı arkasına neredeyse ışık hızıyla dönebilmek hafif mouse’lar sayesinde çok daha rahat bir hal alıyor. Bu noktada ağır mouse ve yüksek DPI ile oynadığınızda ani bir panik ile mouse elinizden uçabiliyor. (Deneyimledik.)

MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless
MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless

OMRON switch’ler ile 60 milyon tıklama ömrü

90 dakikalık full şarj ile 80 saatlik pil ömrü

20000 DPI’a kadar hassasiyet & 400 IPS

1ms tepki süresi

MMO ve MOBA Oyunlarında Hafif Mouse Kullanmanın Artıları

League of Legends, DOTA 2 gibi MOBA oyunlarında veya Black Desert Online, FF14 gibi MMO türündeki oyunlarda hafif mouse kullanmak ise oyun haritasını çok daha hızlı bir şekilde gözlemleyebilmenize ve çevrenizle olan etkileşiminizi yine hızlıca sağlamanıza olanak verir.

Hafif mouse’ların buradaki tek eksisinin genelde bu tarz oyunlarda skill/yetenek atamak için daha az makro tuşunun olması diyebiliriz. Özellikle MMORPG oyunlarında bu makrolar çok önemli bir yere sahip olduğu için bu oyunlar kapsamında büyük bir dezavantaj sağlayabilir.

Black Desert
96,54
den başlayan fiyatlarla
League of Legends
Ücretsiz
Dota 2
Ücretsiz
FINAL FANTASY XIV Online
FINAL FANTASY XIV Online
516,27
den başlayan fiyatlarla

Sonuç

Hafif mouse’ların birçok oyunda ve oyun türünde çok büyük avantajları olabildiğinden bahsettik. Bunların başında biz oyunculara elbette yüksek hız ve esneklik sağlamak geliyor. Ayrıca hafif mouse’lar, kavrayış açısından da büyük ve ağır mouse’lara kıyasla çok daha rahat. Minimalist tasarımları sevenler için de yine hafif mouse kullanmak bizim tavsiyemiz olacaktır.