Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

God of War
197,40
den başlayan fiyatlarla
Days Gone
123,00
den başlayan fiyatlarla
Horizon Zero Dawn™ Complete Edition
109,00
den başlayan fiyatlarla
God of War Gizemleri

God of War Gizemleri

God of War'ın yıllardır piyasada olduğuna inanmak çok zor. 2018'den bu yana oyuncular, PlayStation 2'de başlayan popüler PlayStation serisinin aynı anda hem sessiz hem de epik yeniden başlatma devamına hayranlıkla bakabiliyorlar.

Bunun üzerine oyun, PC için bile geliyor. Aynı zamanda Kratos olarak oğlu Atreus ile birlikte oynamak her zaman ödüllendirici bir deneyimdir ve birçok tekrara değer. Eğer bu oyunu tekrar oynamak istiyorsanız, birçok oyuncunun ilk birkaç seansta kaçırmış olabileceği birçok küçük ipucu ve göndermeler var. Şimdi de bu içerikte, onlara yer vereceğiz.

God of War
God of War
197,40
den başlayan fiyatlarla

Baldur'dan gizli bir mesaj

Bu gönderme, oyunun kamerasını kullanarak bulabileceğiniz, tüm oyunda belki de en gizli olandır. YouTuber Lance McDonald, oyunun duvarlarının arkasında yatan ekstra güzellikleri bulmak için oyun içi kamerayı manipüle etti ve şimdiye kadarki en ilginç bulgu, Baldur ile ilk kavga sırasında komik bir göndermeydi. Kratos'un Baldur'u uçurumdan attığı bir an var, ama kendisi tekrar ortaya çıkana kadar üzerinden geçtiğini görmüyorsunuz. Ancak, kamerayı Baldur ile uçurumun üzerinden geçmek için manipüle ettikten sonra, oyun tasarımcılarının onu iki orta parmağıno cesurca dışarı çıkacak ve aşağı uçacak şekilde modellediğini görebilirsiniz.

god of war baldur ölümü

Atreus'un gerçek adı

God of  War'un uzun zamandır beklenen çıkışından önce, oyunun E3'te ortaya çıkmasından sonra Atreus'un adının Charlie olacağına dair bir söylenti vardı. Cory Barlog, bunun gülünç olduğunu düşündü ve bu yanıt oyunda küçük bir onay aldı. Freya'nın altında yaşadığı dev kaplumbağa yaratığın adı Chaurli'dir ve Atreus isme atıfta bulunduğunda Kratos neredeyse öfkeyle “bu isim ne” diye yanıt verir. Oyuncular başta Kratos için bile garip bir tepki gibi göründüğü için kafaları karıştı, ancak değişimin arkasındaki anlamı fark ettikten sonra her şey anlaşıldı.

god of war chaurli

Döngü burada bitiyor

God of War'ın büyük bir çoğunluğu orijinal üçlemeyi oynamadan anlaşılabilse de, bu mükemmel oyunları kaçırdıysanız, görmediğiniz birçok dokunaklı an var. Örneğin, Kratos'un Olympus'a ve özellikle babası Zeus'a karşı destansı mücadelesine yapılan birçok gönderme var. Bununla birlikte, daha dokunaklı bir gönderme olarak, Kratos'un Baldur'a karşı son savaşını yapması şeklinde gelir; burada Kratos, babasıyla konuştuğu aynı satırı tekrar eder; “Döngü burada biter”. 

Bu, seride meydana gelen sürekli baba öldürme döngüsüne atıfta bulunur ve Kratos, hem zalim babasını öldürerek döngüyü sonlandırırken, hem de annesinin hayatına son vermek isteyen Baldur'un hayatına son verir. Bu aynı zamanda kendisi ve Atreus arasındaki ilişkiyi iyileştirmeye çalışmakla da ilgilidir, böylece bu döngü daha fazla tekrar etmez. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz görülmedi, ancak Kratos kesinlikle bu diyalog ile ışığı gördü.

Gemi kaptanı ve onun anahtarı

Her ana God of War oyunu boyunca devam eden bir şaka (ve yarı trajedi) var. Bu şaka, gemi kaptanına atıfta bulunuyor. Serinin uzun süreli hayranları, Hydra tarafından denizde diri diri yutulan, ilk God of War oyununun ilk bölümündeki Boat Captain'ı hatırlayacaktır. Daha sonra ya Kratos'a sonsuz lanet dileyen mektuplar aracılığıyla ya da o zamandan beri her ana oyunda zombileşmiş olarak yeniden ortaya çıkma yoluyla kendisinden bahsedilir.

God of War'da, Boat Captain'ın gemisi bir şekilde İskandinav dünyasında kendisini gösterdi ve oyunun konum günlüklerinde geminin kısa bir açıklaması var. Aslında gemiyi ziyaret edebilir ve PS2 döneminin eski güzel günlerini muhteşem 4K'da tekrar ziyaret edebilirsiniz. Umarım bir sonraki God of War'da Boat Captain'ın hikayesinden biraz daha fazlasını görebiliriz.

Freya

Freya, oyun boyunca ortaya çıkan birçok farklı şok edici ifşaya sahip olduğundan, God of War'daki belki de en ilginç karakterdir. Onunla kaplumbağa benzeri dev bir yaratığın altında yaşayan çok yardımsever ve sakin bir kadın olarak tanışsanız da, oyunun başından itibaren Yabancı olarak bilinen Baldur'un annesi olduğu ve ona yenilmezlik güçlerini bahşettiği çok geçmeden ortaya çıkıyor.

god of war freya

Tüm Valkürleri yenmek gibi çok zor bir oyun sonu mücadelesini üstlendikten ve Valkür Kraliçesinin ölümünden sonra Valkürlerin gerçek kraliçesinin başından beri Freya olduğu ortaya çıkar. Valkürleri yenmenin uzun ve meşakkatli mücadelesinden sonra, gerçek Kraliçe'nin çok güçlü Freya olduğu oldukça da mantıklı geliyor.