Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
Fortnite FPS Arttırma 2023 [Kesin Çözüm]

Fortnite FPS Arttırma 2023 [Kesin Çözüm]

Fortnite birinci şahıs nişancı oyunu olduğu için ne kadar fazla fps (saniye başına kare hızı) değeriniz varsa o kadar iyi oynamaya başlarsınız. Elbette iyi oynamanın temeli yüksek fps olmasa da fps değerinizi yükseltmeniz her zaman büyük avantaj sağlar.

Fortnite’da fps değerinizi yükseltmek için yapmanız gereken birkaç ayar vardır. Bu ayarları kullanarak fps değerinizi yükseltebilir ve bire bir mücadelelerde rakiplerinize karşı üstünlük elde edebilirsiniz.

Fortnite için En İyi FPS Arttırma Yolları

Oyun İçi Ayarlar

Fortnite’da fps değerinizi yükseltmek için oyun içinde değiştirmeniz gereken ayarlar vardır. Eğer fps değerinizi yükseltmek ve rakiplerinize karşı üstünlük kurmak istiyorsanız bu ayarları değiştirmeyi unutmayın.

Altyazılar

Fortnite’ın ana menüsünden ayarlar kısmına girerek ses ayarları kategorisini açmanız gerekir. Sonrasında ses ayarlarının alt kısmında altyazılar seçeneğine tıklamalısınız. Bu kısımda yer alan tüm ayarları en düşüğe almanız gerekir. Altyazıları kapatın, metin boyutunu ekstra küçük yapın, metin rengini beyaz yapın, metin arka planını hiçbiri yapıni arka plan şeffaflığını en soldaki seçeneğe çekin. Böylece işlemciniz ve ekran kartınız metinleri işlemekle uğraşmayacak ve fps değeriniz artacaktır.

fortnite fps arttırma

Görüntü Ayarları

Fortnite’ın ayarlar kısmına girdikten sonra görüntü ayarlarında Windows modunu tam ekran olarak seçmelisiniz. Eğer pencere modu seçerseniz oyun tam kapasitede çalışmayacak ve fps düşüşüne sebep olacaktır. İkinci olarak değiştirmeniz gereken görüntü ayarı ise VSYNC’yi kapatmaktır. Son olarak kare hızı sınırını monitörünüzün maksimum kare hızı sınırı ile eşitlemeniz gerekir. Eğer 144hz bir monitör kullanıyorsanız kare hızı sınırını 144 seçmeniz gerekir.

Fortnite
Fortnite
Ücretsiz

Grafik Ayarları

Grafik ayarları kısmında 3D çözünürlük ayarını %100 yapmanız gerekir. Görüş uzaklığını orta seviyeye, kaplamaları düşük seviyeye, çözünürlük kaplamaları ile başlayan diğer iki ayarı kapalı olarak değiştirmelisiniz. Gelişmiş Grafik ayarları kısmında dikey senkronizasyonu kapatmanız gerekir.

Dikey senkronizasyon daha iyi görüntü kalitesi sağlamak için ekran kartına fazladan yük bindirir. Dikey senkronizasyonun eksileri artılarından fazladır. İkinci olarak görüntü oluşturma modunu performans ayarına çekmenizi tavsiye ederiz. Bu ayar tek başına 15 civarında fps arttırmanızı sağlar.

Ayrıca unutmayalım ki iyi görsellerin sırrı iyi bilgisayardadır. Eğer sen de görüntü kalitesi ile sürekli mücadele etmekten bıktıysan, senin için özel olarak tasarlanmış MSi GF63 Thin ile tanışma zamanı...

MSI GF63 THIN
MSI GF63 THIN

Intel 11.Nesil Core i7

16 GB (2x8GB) RAM

2.3 GHz Turbo Boost 4.6 GHz

NVIDIA RTX3050 Max-Q

Windows Ayarları

Fortnite fps değerinizi arttırmak için Windows ve ekran kartı ayarlarını da değiştirmeniz gerekir. Her bilgisayar default ayarlarla çalışır. Eğer daha önce Windows ayarlarınızı değiştirmediyseniz bu değişiklikleri yapmanız FPS değerinizi yüksek ölçüde arttıracaktır. İlk olarak Windows’un ve tüm sürücülerin güncel olduğundan emin olmalısınız. Windows ayarlarından güncellemeleri denetle seçeneğine tıklayarak güncel bir Windows kullanıp kullanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Görev Yöneticisinden Fortnite Öncelik Ayarlama

Fortnite’ı çalıştırdığınızda bilgisayarınızın diğer programlardan önce Fortnite’a öncelik tanıması FPS artışı sağlar. Üç basit adımı takip ederek Fortnite’ı öncelikli ayarlarda çalıştırabilirsiniz.

  • Görev Yöneticisini Açın.
  • Üst sekmelerden “Detaylar” kısmına tıklayın.
  • Fortnite.exe uygulamasına sağ tıklayıp öncelik atama kısmından yüksek önceliği seçin.

Ekran Kartı Performans Ayarları

Her ekran kartı oyun performansınızı arttırmak için çeşitli ayarlar sunar. Örneğin Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız masaüstüne sağ tıklayarak Nvidia Kontrol Paneli seçeneğinden ekran kartı ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Sonrasında Görüntü Ayarlarını Önayarla kısmında senin tercihlerini kullan seçeneğinin altından performansı seçebilirsiniz.

Eğer bu ayarları etkinleştirirseniz görüntü kaliteniz düşse de FPS değeriniz artacaktır. Fortnite’da FPS her zaman görüntü kalitesinden daha önceliklidir.

fortnite nasıl fps arttırılır

Gereksiz Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Windows arka planda çeşitli uygulamalar çalıştırarak ekran kartı, işlemci ve ram performansınızı düşürür. Bu sebeple arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak FPS değerinizi arttırabilirsiniz.

Fortnite Uyumluluk Ayarı

Fortnite kısayolundan “Özellikler”e tıklayarak “Uyumluluk” sekmesinin altındaki “Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak” seçeneğini işaretleyin. Bu ayar sayesinde Fortnite’ı tam ekranda çalıştırırken bilgisayarınız ekstra performans harcamayacaktır.