Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
En Ucuz Ekran Kartı

En Ucuz Ekran Kartı

Bilgisayardaki grafik verilerini işleyerek düzgün şekilde monitöre iletmeye yarayan ekran kartları en basit tabiriyle bir bilgisayar sisteminde görüntüden sorumlu parçadır. Klasik bir ekran kartı grafik işlemciden ve bellekten oluşur.

İşlemci ile ekran arasında bağlantı sağlayan bu kartlar ekrandaki görüntü kalitesini belirler. Ucuz ekran kartı alınırken dikkat edilmesi gereken özellikler ekran kartı kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Eğer oyun bilgisayarınızda kullanmaya uygun bir ekran kartı arıyorsanız bakmanız gereken başlıca kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz,

Ekran Kartı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

GPU Değeri

Açılımı grafik işlem birimi olan GPU, grafik yaratımı için kullanılan bir araçtır. Ekran kartındaki GPU değeri ne kadar yüksek olursa grafik işleme ve göstermedeki verimi de o kadar yüksek olacaktır. Oyun sektörü tüm zamanların en kaliteli ve karmaşık grafiklerini üretirken, görsel kaliteye önem veren oyuncuların yüksek GPU değerlerine sahip ekran kartlarına verdiği önem de giderek artıyor. Yine de oyundan oyuna önerilen GPU değerleri farklı gösterilebiliyor, bu nedenle oynamak istediğiniz spesifik oyun için uygun değerlerinin internetten bulabilirsiniz.

Soğutma

Bir ekran kartındaki GPU değeri arttıkça, kartın ürettiği ısı da artar. Ekran kartından salınan ısı değerine kısaca TDP denir. TDP değeri doğru ekran kartını alırken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir çünkü TDP değerinin yüksek olması bilgisayarınıza soğutma için daha fazla fana ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Bu fanlar da ekstra yer ve güç gerektirdiği için alanınıza ve bilgisayarınıza uygun TDP değeri olan bir ekran kartı seçmek önemlidir. Daha küçük bilgisayarlar düşük TDP değerli ekran kartları gerektirirken daha büyük bilgisayarlar TDP değeri konusunda oyuncuya esneklik sağlayabilmektedir.

Bant Genişliği (Bandwidth)

Bant genişliği ekran kartının herhangi bir anda işleyebildiği total belleğin tamamına verilen isimdir. Ekran kartı bant genişliği arttıkça işlem hızı artacaktır. Böylece oyun grafikleri kasmayacak ve grafikten maksimum verimi almak mümkün olacaktır.

Shader

Shader bir pikselin ekrana nasıl çizildiğini anlatan GPU fonksiyonudur. Üç boyutlu objelere gölgelendirme ve ışıklandırma ekleyerek grafikleri hem daha gerçekçi hem daha kaliteli hale getiren shaderlar daha hızlı ve daha iyi bir görsel işleme süreci sağlar. Böyle bakıldığında shader değeri ne kadar yüksek olursa ekran kartı o kadar iyi olur gibi duruyor olabilir fakat durum tam olarak öyle değil. Bazı bilgisayar oyunlarında düşük shader değerleri daha iyi performans gösterebilmektedir. Bu nedenle oynamak istediğiniz oyunlar için uygun shader değerine sahip bir ekran kartı almak oyun deneyiminizin kalitesini oldukça arttırabilir.

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklere değindiğimize göre şimdi oyuncular için en ucuz ekran kartları listemize geçebiliriz,

En Ucuz Ekran Kartı Modelleri

Turbox NVIDIA GeForce GTX 750 Pirate Myth S 2 GB GDDR5 128 Bit Ekran Kartı

Ekran kartının HDMI bağlantısı sayesinde bilgisayarınızı başka kaynaklar bağlayarak veri transferi yapabilirsiniz. Bu sayede beri taşıma kolaylığı ve hızı oldukça artacaktır. Oyuncular için özel tasarlanan ekran kartı, uzun vadede dayanıklı ve senelerce kullanabileceğiniz bir üründür. 5000 MHz bellek hızı ise bilgisayarınızın hızının ve veriminin artmasına yardımcı olur. Bilgisayarını en optimal düzeyde kullanmak için, doğru ekran kartı ile uyum yakalamak önemlidir. Ayrıca Turbox NVIDIA GeForce GTX 750 Pirate Myth S, fan soğutma desteğine sahiptir ve ekran kartınızın aşırı ısınmasını engeller. Ekran kartının fiyatı ise 1700 TL bandındadır. 

Afox AMD Radeon R5 220 AFR5220-2048D3L9-V2 2 GB DDR3 64 Bit Ekran Kartı

Ekran kartınızın monitöre sorunsuz bağlanması için özel tasarlanmış üç farklı görüntü çıkışlı dizaynıyla, Afox AMD Radeon R5 220 oyuncuya HDMI, VGA ve DVI çıkışlarını sağlar. Bilgisayardaki güç yetersizliğinden dolayı ani kapanmaları engellemek amacıyla 19 watt enerji üreten ekran kartı, cihazınızın hep en yüksek verimde çalışmasını sağlar. Soğutucuyla birlikte gelen ekran kartının fiyatı 600 TL civarındadır. 

en ucuz ekran kartı

Asus NVIDIA GeForce GT 710 SL-1GD5 LP 1 GB 32 Bit DDR5 Ekran Kartı

Diğer ekran kartlarında olduğu gibi kendi soğutma sistemiyle gelen Asus NVIDIA GeForce GT 710, soğutma işlemini çok kısa sürede ve çok sessiz şekilde başarabilmektedir. Soğutma sisteminin ses desibeli 0 olarak belirlenmiştir. Birden fazla bağlantı noktası ile çeşitli monitörlere bağlanabilen ekran kartı, çoklu oyun keyfi için alan sunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak etkileyici grafik bellek kapasitesi ile ekran kartına en yüksek dosya boyutlu oyunların bile yüklenmesi mümkün olacaktır. Ekran kartının grafik hafızası dolsa bile, bellekte donmalar meydana gelmeyecek ve oyun kasmadan çalışmaya devam edecektir. Bu ekran kartı ise 700-900 TL bandında bulunabilir.

Arktek NVIDIA GeForce GT 730 4 GB 128 Bit DDR3 DX(11) PCI-E 2.0 Ekran Kartı

4 GB’lık grafik belleği ve HDMI çıkışı ile bir oyuncu ekran kartının temel gereksinimlerini sağlayan Arktek Nvidia GeForce GT 730, aynı zamanda fanlı soğutma sistemi ile birlikte gelmektedir. Fiyat performans açısından oyuncuların sıklıkla tercih ettiği modelin fiyatı ise 1000- 1100 TL civarında.

ucuz ekran kartı

Elsa Phantom AMD Radeon RX 550 4 GB GDDR 5 128Bit Single Fan RX550-2GD5 Ekran Kartı

Bütçede biraz daha yukarı çıkabilirim önemli olan kalite diyen oyuncular için 2500 - 2800 TL'ye alınabilecek en iyi opsiyon Elsa Phantom AMD Radeon RX 550 olarak karşımıza çıkıyor. Sessiz çalışması ve oldukça hızlı olmasıyla varlığını hissettirmeyen ekran kartı, görsel olarak da oldukça başarılı bir iş çıkarmayı başarıyor.