Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

God of War
329,00
den başlayan fiyatlarla
FOR HONOR™
29,25
den başlayan fiyatlarla
Sid Meier's Civilization® VI
32,85
den başlayan fiyatlarla
En İyi Ram Markası

En İyi Ram Markası

Oyun bilgisayarı toplarken en önemli parçalardan biri hiç şüphesiz RAM’dir. Oynadığınız oyunların ihtiyaçlarını giderebilecek hem iyi hem de ucuz RAM bulmak biraz zorlayıcı olabilir. Biz de yükünüzü hafifletmek adına, en iyi RAM markası denildiğinde akla gelen en iyi RAM modellerini bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

Öncelikle doğru RAM seçmenin ne kadar önemli olduğunu ve oyunlardaki performansını büyük ölçüde etkileyen türden bir bileşen olduğunu vurgulayarak başlayalım. RAM satın alırken RAM hızı, RAM kapasitesi ve anakartınız ile uyumluluğu gibi konulara büyük ölçüde özen göstermelisiniz. Yoksa paranızı heba edebilirsiniz.

RAM (Bellek) Nedir?

RAM dediğimiz bileşen bilgisayarlarımızda yer alan, okuma-yazma yapabilen en temel ve en hızlı depolama birimidir. SSD modellerinden bile daha hızlıdır RAM’ler. Ancak bu bileşen sadece geçici depolama yapar. Belleğe artık enerji gitmediği zaman RAM’in kaydettiği tüm veriler silinir. Bu özellik RAM’i SSD’lerden bile daha hızlı hale getirmektedir. Biraz daha betimlemek gerekirse RAM bileşeni bilgisayarın akciğeridir diyebiliriz.

Önemli RAM Özellikleri

RAM bileşeninin özelliklerinden en önemlileri iki gruba ayırabiliriz: RAM Kapasitesi ve RAM Hızı.

Kapasite

RAM Kapasitesi dediğimiz özellik GB cinsinden ölçülen değerdir. 4 GB, 8 GB, 16 GB hatta bazı oyun bilgisayarlarında artık 32 GB RAM bile görmeye başladık. RAM kapasitesi ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız aynı anda birden fazla uygulamayı o kadar rahat çalıştırır.

Hız

Megahertz (MHz) cinsiden ölçtüğümüz bu özellik ise RAM okuma-yazma taleplerine olan yanıt hızını yansıtır. Hız ne kadar yüksekse, RAM o kadar hızlı bir şekilde bu talepleri yerine getirir. Bazı RAM modellerinin hızları standart olarak tam performans olarak çalışmazlar. RAM hızı arttırmak için BIOS ayarlarından manuel olarak bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Modül Tipi

Bir RAM modelinin anakartınız ile uyumlu olup olmadığını modülüne bakarak anlayabilirsiniz. DDR4, DDR5 şeklinde duyduğumuz RAM özellikleri aslında RAM modülleridir. Anakart modeliniz hangi RAM modülünü destekliyorsa onlara yönelmek doğru seçim olacaktır.

Oyun için ne kadar RAM kapasitesi gerekli?

Artık birçok AAA seviyesinde oyun, minimum sistem gereksinimlerini 8 GB RAM kapasitesinden başlatıyor. Eğer her yeni çıkan popüler AAA oyunları oynamak istiyorsanız size önerimiz en az 16 GB RAM almak olur. Bu 8 GB RAM barajının önümüzdeki yıllarda 12 GB seviyesine çıkabileceğini düşünürsek, 16 GB RAM almak mantıklı olacaktır. Böylelikle oynadığınız oyunlardan tam performans alabilir ve bilgisayarınıza rahat bir nefes aldırabilirsiniz.

En İyi RAM Markası

Sırada ise en iyi RAM markasını seçmek var. Oyun için en popüler RAM markalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Corsair
 • Kingston
 • GSKILL
 • Samsung
 • Crucial
 • Patriot

RAM fiyatları ise yine bu markaların çeşitli modellerine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

en iyi ram markaları

Oyun için RAM Önerileri

 • Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz DDR4 – 480 TL
 • Patriot Viper Steel 8 GB 3200 Mhz DDR4 – 420 TL
 • Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 – 418 TL
 • Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200 Mhz DDR4 – 1030 TL
 • GSkill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8) 3600 Mhz DDR4 – 1590 TL
 • Samsung 8 GB 3200 MHz DDR4 – 599 TL