Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
En İyi Ragdoll Fiziği Oyunları

En İyi Ragdoll Fiziği Oyunları

Half Life 2 oynarken bir anda ‘Ya bu oyun bir garip görünüyor’ diye düşündüğünüz oldu mu? Sanki karakterlerin hareketlerinde alışılmadık bir şey var ama ne olduğunu da tam anlayamıyoruz. İşte o garip hissin arkasındaki neden ragdoll fiziği. 

Peki nedir bu ragdoll fiziği ve bilgisayarımdaki oyunlarda ne işi var? Ragdoll fiziği, karakter ve nesnelerin hareketlerinin önceden kodlanmadığı, gerçek zamanlı biçimde oyun anında oluşturulduğu yeni nesil bir fizik alanı. Çoğunlukla simülatörlerde ve video oyunlarında karşımıza çıkıyor ve diğer oyunlara göre çok çok daha fazla işlem gücü gerektiriyor. Ragdoll fiziği karşımıza ilk kez Jurassic Park’ın video oyununda çıkmıştı ve sonrasında hızla yayılarak GTA 4 ve Skyrim’e kadar en sevdiğimiz oyunlarda da karşımıza çıkmaya başladı. Bu koleksiyonumuzda en eğlenceli ragdoll oyunlarından bazılarını sizin için derledik. 

En Keyifli Ragdoll Oyunları

Human: Fall Flat

Bulmacaya sahip oyunların biz oyuncularda ayrı bir yeri var. Çevre ile birlikte tasarlanmış bulmacalara bir de fizik tabanlı bir oynanış eklendi mi işte o zaman tadından yenmiyor. Aslında bunun sebebi bariz diyebiliriz. Yoğun sahnelerin, uzun oynayışların olduğu tek oyunculu oyunların ya da zorlayıcı bir kitleye sahip çok oyunculu oyunların bizde yarattığı bıkkınlığı bir nevi üstümüzden alıyorlar. Human: Fall Flat de bu iki unsurun tam ayarında birleştiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunun basit mekanikleri, ragdoll tabanlı oynanışı sayesinde yer yer sinir bozsa da çoğu zaman gülünç bir hal alıyor. Bir de çok oyunculu oyuna girmişseniz işte o zaman diğer oyunlara fark atacak bir eğlence sunma potansiyeline sahip.

Human: Fall Flat
Human: Fall Flat
161,49
den başlayan fiyatlarla

Ravenfield

Mavi müttefiklerinizle birlikte Ravenfield'da savaşmaya hazırsanız, ikinci ragdoll oyunumuza geçebiliriz. Helikopterler, tanklar, silahlar, aklınıza gelebilecek bütün nesneleri ve tabii ki aktif ragdoll fiziğini kullanarak sinir bozucu düşmanlarınızı yok edin.

Ravenfield, çok oyunculu gibi davranmaya çalışan ama tamamen tek oyunculu olan, bizim de anlamakta zorlandığımız ama keyfine doyamadığımız bir oyun. Oyun sizi AI kontrolündeki iki rakip takım ile devasa bir açık dünyaya yerleştiriyor ve bu takımlarla savaşarak hayatta kalmanız gerekiyor. İstediğiniz sayıda oyuncuya sahip olabilir ve takımları istediğiniz gibi dengeleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz tek sınır bilgisayarınızın gücü.

Ravenfield
Ravenfield
300,30
den başlayan fiyatlarla

Toribash

Yıllara meydan okuyan, benzersiz bir diğer ragdoll oyunu ise Toribash. Oyun, karakterinizin uzuvlarını ayaklarınızdan ve dizlerinizden tutun, omuzlarınıza ve boynunuza kadar kontrol edebildiğiniz bir mekaniğe sahip. En popüler modları, düşmanınızı minderin dışına ittiğiniz veya düşmanın hayati organlarına ve kafasına saldırarak fazladan puan kazandığınız teke tek dövüş modlarıdır.

Siz yine de modların bunlardan ibaret olduğunu düşünmek gibi bir hataya düşmeyin… Parkur, tırmanış, futbol, co-op ve daha yüzlerce mod oyunda size bekliyor. Oyunun öğrenmek başlarda zorlasa da, alışınca gerçekten duramıyorsunuz.

Toribash
Toribash
Ücretsiz

Fun with Ragdolls

Oyun dünyasındaki ragdoll sevdasını görünce, direct olarak ‘Ragdollarla eğlen’ isminde bir oyun tasarlayan Jadon Barnes’a saygımız sonsuz. Ragdoll fiziğini az biraz sevdiyseniz, bu oyunda gerçekten çok ama çok eğleneceksiniz. Kendinizi topa yerleştirip uzaya mı fırlatmak isterseniz, kara deliklere mi düşmek istersiniz, diğer karakterlerin kafasını inanılmaz yaratıcı biçimlerde patlatmak mı istersiniz? Ne ararsanız bu oyunda mevcut. 

ragdoll fiziği nedir

Tonlarca konfigürasyon, sesli hatlar, olasılıklar ve daha fazlasını keşfetmek için oyuna saatlerinizi vermeniz lazım. Fun with Ragdolls hem öğretici, hem oldukça eğlenceli, hem de kafa dağıtmak için oynayabileceğiniz en iyi oyunlardan biri.  

Fun with Ragdolls: The Game
Fun with Ragdolls: The Game
484,55
den başlayan fiyatlarla

People Playground

People Playground, oyuncuların açık bir evrende nesneleri ve insanları yerleştirdiği, farklı mekanizmalar inşa ettiği bir oyun. Oyuna başladığınızda birkaç farklı oda boyutu arasından seçim yapabilirsiniz. Farklı aydınlatma seçenekleri, yağmur ve kar gibi farklı hava efektlerini de ekleyebilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz haritada istediğiniz nesneleri yerleştirmeye ve farklı mekanizmalar inşa etmeye başlayacaksınız. 

Oyun, yeni bir şeyler inşa etmek ve yok etmek için hayal güçlerini kullanmayı seven insanlar için harika bir oyun. İster beş dakika sürecek kısa bir oyun ister saatler süren inşa ve yok etme macerası, oyun size her türlü özgürlüğü sunuyor. Ragdoll mekanikleri ise oynanışa ayrı bir keyif katıyor. 

People Playground
People Playground
187,16
den başlayan fiyatlarla

Octodad: Deadliest Catch

Octodad: Dadliest Catch, yıkım, kandırma ve en önemlisi de babalık hakkında bir oyundur. Oyuncu, insan kılığına giren ahtapot Octodad'i kontrol eder. Octodad'in varlığı sürekli bir mücadeledir, çünkü esnek, kemiksiz dokunaçlarıyla sıradan görevlerin üstesinden gelmeye çalışırken aynı zamanda kafadanbacaklı doğasını insan ailesinden bir sır olarak saklamak zorundadır. Ocotdad’in ragdoll oyunları arasında başarılı bir hikaye sahip oyunlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Octodad: Dadliest Catch
Octodad: Dadliest Catch
258,28
den başlayan fiyatlarla

Oyunu daha da eğlenceli hale getiren şey, her oyuncunun birkaç dokunaç kontrol edebildiği çok oyunculu mod. Aynı karakteri 2-4 oyuncunun kontrol etmeye çalışmasıyla ortaya çıkacak kaosu hayal edebiliyor musunuz? Yüksek enerjili, kaotik ve inanılmaz komik bir ragdoll deneyimi için Octodad gerçekten mükemmel bir oyun.