Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
En İyi Oyuncu Mouse

En İyi Oyuncu Mouse

Valorant, Counter-Strike gibi oyunlarda ne kadar rekabetçi olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu oyunlardaki performansınızı ise güçlü ve en iyi oyuncu mouse ile büyük ölçüde destekleyebilirsiniz. En iyi gaming oyuncu mouse denildiğinde akla gelen ilk mouse modellerini listeledik.

FPS oyunları ile sınırlarını zorlayan arkadaşlar iyi bilir. Bu oyunlarda 1 salisenin bile önemi çok büyüktür. Hal böyle olunca gaming ekipmanlarınızın da bu hıza yetişebilmesi lazım. Özellikle de gaming mouse’unuzun. Çünkü mouse sizin oyunlardaki eliniz/ayağınızdır.

Bir gaming mouse seçerken dikkat etmeniz gereken birden çok özellik vardır. Bunlar sırasıyla: DPI değeri, tepki süresi (Hertz ve ms değerleri) ve elbette fiyatıdır. Bunların dışında kablolu mu kablosuz mu olduğu veya mouse ağırlığına göre ağır / hafif mouse gibi tercihler de dikkat etmeniz gereken noktalardandır. Bütçeniz ne kadar yüksek olursa olsun kendi istekleriniz doğrultusunda bir gaming mouse seçmezseniz, o model sizin için en iyisi olmayacaktır.

Gaming Mouse Kaç DPI Olmalı?

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle ‘Mouse DPI nedir?’ sorusunu cevaplamak gerek. DPI, mouse duyarlılığını ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir terimdir. Anlattığı şey ise mouse’un inç başına okuyabildiği nokta sayısıdır. DPI ne kadar yüksek olursa oyuncu fareniz o kadar hassaslaşır ve daha fazla nokta okuyabilir. Bu da en ufak bir hareketinizde daha çok hareket gözlemlemenizi sağlar.

Özellikle hızlı tepki gerektiren rekabetçi FPS oyunlarında yüksek DPI ayarlarına sahip bir gaming mouse kullanmanız çok büyük avantaj sağlayacaktır. Yaygın olarak yüksek DPI olarak tanımlanan değer ise 1000 DPI ve üstüdür.

Gaming Mouse Tepki Süresi Nedir? (Polling Rate)

Mouse tepki süresi aslında sadece mouse’unuz ile alakalı olan bir konu değil. Mouse’un yaptığı bir hareketi monitörünüzde ne kadar süreli bir gecikmeyle görebildiğinizi anlatan değere tepki süresi denir. Mouse’un tepki süresi ne kadar düşük olursa, o hareketin monitöre yansıması da aynı şekilde o kadar hızlı olacaktır.

Eğer konumuz oyun oynamak ise az önce de dediğimiz gibi hızlı tepki vermeniz oyunlarda olabildiğince düşük tepki süresine sahip bir gaming mouse tercih etmeniz doğru olacaktır. Alabileceğiniz en düşük tepki süreli gaming mouse ise 1ms değerinde olur.

Gaming Mouse Kaç Hz Olmalı?

Mouse’un raporlama süresinin değeri ise Hertz ile verilir. Hızlı bir örnek ile 1000Hz = 1ms veya 500Hz = 2ms tepki süresine eşit olduğunu söyleyebiliriz. Bu da doğal olarak sorunun cevabını vermis oluyor. 1000 Hz değerine sahip iyi bir gaming mouse almak performansınızı en üst noktaya çıkaracaktır.

Kablolu Mouse mu Kablosuz Mouse mu?

Eskiden olsa kablolu mouse tercihi yapmanızı önerirdik ama şu günlerde kablosuz mouse’ların batarya ve yüksek tepki süreleri gibi sorunları neredeyse yok. 90 dakikalık bir şarj ile sizi 80 saat götürebilen 1ms kablosuz mouse seçenekleri olduğu için kablosuz mouse’ları da gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz. Ancak günün sonunda buradaki karar tamamen size ait.

Kablolu Mouse Avantajları

  • Batarya sorunları hiç yoktur.
  • Gecikme süreleri neredeyse sıfırdır.
  • Daha uzun ömürlüdürler.

Kablosuz Mouse Avantajları

  • Oyunlarda büyük esneklik kazandırabilirler.
  • Daha rahat bir kullanım sunarlar.

Hafif Mouse mu Ağır Mouse mu?

Bu sorunun cevabını da yine yoğunlaştığınız oyunlar verecektir. Eğer rekabetçi bir FPS oyuncusuysanız hızlı ve ani tepkiler vermeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu da hafif gaming mouse kullanımı ile çok daha kolay bir hal alıyor. Mouse hafif olduğunda DPI değerini çok da yüksek tutmanıza gerek kalmıyor elbette. Ancak ağır bir mouse kullanıyorsanız, el hareketleriniz yavaşlayacağı için yüksek DPI değerinde oynamak daha konforlu olacaktır.

En İyi Gaming Mouse Önerisi

Gaming mouse veya oyuncu mouse denildiği zaman akla gelen ilk modelleri bahsettiğimiz bu özelliklere göre sıralayıp en iyi tavsiyeleri yapacağız.

Razer Mamba Elite RGB

gaming mouse razer

En iyi oyuncu mouse önerilerimize Razer ile başlayalım. Razer’ın Mamba Elite RGB modeli hangi oyun türü olursa olsun yüksek performans garanti ediyor ve uzun vadeli kullanım ömrü sunuyor. 5G advanced optik sensörü ile 16000 DPI değerine kadar çıkabildiğiniz bu oyuncu mouse aynı zamanda 2 adet ek makro tuşu da barındırıyor.

Mamba Elite RGB’nin kablolu mouse olduğunu da belirtelim. O yüzden gecikme süresi neredeyse 0’a yakın ve hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bir mouse. Bu gaming mouse’un fiyatı ise 850 – 900 TL civarında gidip geliyor.

Logitech G502 Hero

en iyi gaming mouse

En iyi diyebileceğimiz bir diğer oyuncu mouse modeli ise Logitech’den geliyor. G502 Hero, 200 DPI’dan 25600 DPI seviyesine kadar çıkabiliyor. En küçük detayları bile önemseyenler için dört dörtlük bir oyuncu mouse modeli diyebiliriz.

Tamamen özelleştirilebilir 11 adet tuş ve ekstra ağırlıklar mevcut. Yani bu mouse’u dilerseniz ağır dilerseniz de hafif mouse olarak kullanabilirsiniz.

RGB sevenler için de iyi haberimiz var. Mouse üzerindeki renkler de tamamen özelleştirilebiliyor. Şimdi gelelim fiyatına. Logitech G502 Hero fiyatı şu dönemlerde 499 – 750 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

SteelSeries Rival 3

gaming mouse tavsiye

Bir diğer oyuncu mouse modeli ise SteelSeries Rival 3 modeli. 77 gram ağırlığı ve TrueMove Core sensörü ile G502 ile kafa kafaya yarışan bir gaming mouse kendisi. Ergonomik tasarımı ile de her iki elinize uygun bir kullanım sunuyor Rival 3. Ayrıca bu mouse 8500 DPI seviyesine kadar çıkabiliyor. Yani hem tüy gibi hem de çok hızlı bir mouse. En iyilerden biri olmasının yanı sıra bütçe dostu bir gaming mouse. Bu mouse’un fiyatı 379 – 400 TL civarında geziniyor.

Lenovo Legion M200 RGB

en iyi oyuncu mouse

Dört farklı ayarlanabilir DPI seviyesi ile birlikte maksimum 2400 DPI değerini görebilen Legion M200 RGB, oyunlarda yüksek performans almanızı sağlıyor. Aydınlatması ve ergonomik tasarımı ile elinizi hiç yormayacak türden bir oyuncu mouse M200 RGB.

Ayrıca bu kablolu bir mouse ve 150 gram ağırlığı mevcut. Yani ne çok ağır ne de çok hafif diyebiliriz. Orta ayarlarda bir DPI değeri ile çok rahatlıkla oyun deneyiminizi iyileştirebilirsiniz. Bu oyuncu mouse modelinin fiyatı ise 105 – 130 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Rampage SMX-G72

rampage gaming mouse

Son olarak hem bütçe dostu hem güzel tasarım ve en önemlisi de yüksek performans alabileceğiniz bir gaming mouse modeline geldik. SMX-G72 ilk bakışta 8 tuşlu ve RGB renklendirmesi olan çok şık bir mouse olarak karşımıza çıkıyor.

7200 DPI değerine kadar çıkabilen bu oyuncu mouse rekabetçi FPS oyunlarında çok yüksek performans gösterebiliyor. Kablolu bir mouse olması da yine uzun ömürlülüğünü artırıyor. Az önce dediğimiz gibi fiyatı da gayet bütçe dostu. Rampage SMX-G72 fiyatı 130 – 150 TL civarında değişiyor.

Bu Gaming Mouse Modelleri ile İyi Giden Oyunlar

Apex Legends

Apex Legends™
Apex Legends™
Ücretsiz

Call of Duty Black Ops 3

Call of Duty®: Black Ops III
Call of Duty®: Black Ops III
209,00
den başlayan fiyatlarla

Battlefield V 

Battlefield V
Battlefield V
78,93
den başlayan fiyatlarla

Valorant

Valorant
Valorant
Ücretsiz