Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

God of War
329,00
den başlayan fiyatlarla
FOR HONOR™
29,25
den başlayan fiyatlarla
Sid Meier's Civilization® VI
32,85
den başlayan fiyatlarla
En İyi Oyuncu Monitörü

En İyi Oyuncu Monitörü

Kimi oyuncular, oyunlardan aldıkları zevki daha da artırmak için yüksek çözünürlüklü, hızlı tepki süresine sahip devasa monitörlere yönelebiliyor. Özellikle rekabetçi FPS oyunlarında hızlı tepki süresi ve yenileme hızı gibi faktörler oyuncu monitörlerinde çok önemli etmenlerdir. Biz de bu yazımızda en iyi oyuncu monitörü tavsiyesi denildiğinde akla gelen ilk modelleri sizin için derliyoruz.

En iyi oyuncu monitörü modelini bulmak zor olabilir. Özellikle artan fiyatlar düşünüldüğünde hem bütçeye uygun hem de en iyi performansı sergileyecek bir oyun monitörü bulmak yorucu bir iş. Aynı zamanda yüzlerce farklı model olduğu için aralarında kaybolabilirsiniz. Bu yazımızda ise olabildiğince kapsayıcı şekilde her türden en iyi oyuncu monitörü modellerini vermeye çalışacağız.

Size en iyi monitör önerilerimizi yaparken dikkat edeceğimiz faktörler şu şekildedir:

Fiyat

Doğal olarak ilk önce fiyat faktöründen bahsedeceğiz. En iyi modellerden bahsedeceğimiz için ufak bütçeler elbette olmayacak. Ancak üst segment bile olsa o segmentte bulunan olabildiğince uygun fiyatlı monitörleri tavsiye etmeye çalışacağız.

Ekran Boyutu

Ekran boyutu ise biraz zevk işi. Alacağınız zevk devasa bir oyuncu monitöründe farklı iken daha ufak boyutlu ekranlarda daha farklı olabilir. Ancak burada daha belirleyici bir etmen varsa o da oynadığınız oyunların türüdür. Valorant veya CS GO gibi rekabetçi oyunlar oynuyorsanız devasa ve curved ekranlarda oynamak odak noktanızı bulmanızda işinizi zorlaştırabilir. O yüzden bu tarz oyunlar için biraz daha ufak ekran boyutlarına yönelebilirsiniz.

Çözünürlük

Çözünürlük ise oyun zevkinizi doğrudan etkileyen özelliklerden bir diğeri. Full HD, 2K, 4K monitörler arasında dağlar kadar fark var. Ancak ekran boyutuna uyumlu bir şekilde çözünürlüğe dikkat etmenizi öneririz. Örneğin 27 inç bir ekranda 1920x1080 çözünürlük, çok ufak da olsa piksel görmenize sebep olabilir.

4K modeller için ise kendi sisteminiz ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu segmentte oyuncu monitörleri, 4K çözünürlükteki görüntüyü size göstermeye çalışırken sisteminize fazlaca yükleniyor. Bu da oyunlarda aldığınız FPS değerinin düşmesine sebep olabilir. O yüzden çözünürlük seçerken bu faktöre de dikkat etmekte fayda var. Orta halli bir sisteminiz var ise siz de orta yolu seçip Full HD veya 2K oyuncu monitörlerine yönelebilirsiniz.

Tepki Süresi

Geldik tepki süresine. Özellikle rekabetçi bir oyuncuysanız en önem vermeniz gereken etmen tepki süresidir. Salisenin bile çok önemli olduğu oyunlarda tepki süresi yavaş olan bir monitör ile geri kalmak istemezsinizdir diye düşünüyoruz. Hani o “Ya aynı anda ateş ettik ben neden öldüm?” sorusu varya, tamamen bununla alakalı. Yani 5ms ve 1ms tepki süreleri arasında dağlar kadar fark var. Alırken dikkat etmelisiniz.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı ise Hertz (Hz) ile gösterilen değerdir. “144Hz monitör”, “75Hz gibi monitörler” şeklinde çok duyarız. Yenileme hızı ekranın saniyede kaç kez yeni gösterebileceğini ölçer. Örnek vermek gerekirse 144Hz bir monitör saniyede 144 kez görüntü yeniler.

En İyi Oyun Monitörü Tavsiyeleri

Lenovo Legion Y44

en iyi oyuncu monitörü tavsiyesi

Ekran Boyutu: 43,4 inç

Çözünürlük: 3840x1200

Yenileme Hızı: 144 Hz

Tepki Süresi: 4ms

Fiyat: 10000 TL

Devasa bir kavisli ekrana sahip Legion Y44 oyuncu monitörü, oyunların içine gömülmek isteyen ve o atmosferi gerçekten hissetmek isteyen oyuncular için dört dörtlük bir monitör. Fiyatı yüksek de olsa kendi sınıfının en iyi oyuncu monitörü modellerinden bir tanesi.

Samsung CRG9

en iyi oyun monitörü

Ekran Boyutu: 49 inç

Çözünürlük: 5120x1440

Yenileme Hızı: 120 Hz

Tepki Süresi: 4ms

Fiyat: 13600 TL

Legion Y44 modelinden bile büyük bir ekran boyutuna sahip CRG9 daha yüksek bir çözünürlük sunuyor olsa da yenileme hızı biraz düşük kalıyor. Ancak Samsung gerçekten oyunlar ile bir bütün olmak isteyen oyunculara fırsat veriyor diyebiliriz bu monitör ile.

AOC Agon AG322QC4

monitör tavsiyesi

Ekran Boyutu: 31,5 inç

Çözünürlük: 2560x1440

Yenileme Hızı: 144 Hz

Tepki Süresi: 4ms

Fiyat: 5800 TL

Önerdiğimiz diğer monitörlere kıyasla fiyatı çok daha uygun olan Agon modelindeki oyuncu monitörü gerçekten uzun ömürlü ve yüksek performans sergiliyor. Ekran boyutu da yine büyük olsa da abartı sevmeyenler için çok ideal bir boyuta sahip.

Asus TUF Gaming VG27VQ

gaming monitör tavsiye

Ekran Boyutu: 27 inç

Çözünürlük: 1920x1080

Yenileme Hızı: 165 Hz

Tepki Süresi: 1ms

Fiyat: 3500 TL

En iyi oyuncu monitörü modelleri arasında en uygun fiyatlı modellerden bir tanesi de Asus TUF Gaming VG27VQ modelidir. 27 inç boyutu ve 1920x1080 çözünürlüğü ile her türden oyuncunun yararlanabileceği ve büyük keyif alabileceği türden bir monitördür. Demir gibi de bir kasası vardır. Sağlamlık açısından çok uzun ömürlüdür.

LG 27GL650F-B

en iyi gaming monitör

Ekran Boyutu: 27 inç

Çözünürlük: 1920x1080

Yenileme Hızı: 165 Hz

Tepki Süresi: 1ms

Fiyat: 3445 TL

LG de yine alabileceğiniz en sağlam ve yüksek verimli oyuncu monitörlerine sahiptir. LG bu modeli ile de yine her türden oyuncuya hitap etmeyi başarmış. İster rekabetçi oyunlar oynayın isterseniz açık dünya RPG isterseniz de 2D indie oyunlar. Zevkiniz her ne olursa olsun, bu monitör ile her türden oyunun dünyası içinde kaybolacaksınız.