Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,67
den başlayan fiyatlarla
Palworld
483,28
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
773,45
den başlayan fiyatlarla
En İyi Oyun Bilgisayarı

En İyi Oyun Bilgisayarı

Bir en iyi oyun bilgisayarı satın alırken normal bir bilgisayara göre daha fazla bütçe ayırmalısınız. Bu oyun bilgisayarı bir de en iyisi olsun diyorsanız bütçenizi biraz daha artırmanız gerekebilir. Ancak bütçe artsa bile aldığınız oyuncu bilgisayarının performansı çok yüksek ve uzun vadeli olacaktır. Oynadığınız oyunların neredeyse hepsini akıcı bir şekilde en iyi oyun bilgisayarında oynayabilirsiniz.

Bununla birlikte doğru bir konfigürasyon seçmezseniz ayırdığınız bütçeyi heba edebilir ve normalde alacağınız performansın yarısını bile zor alabilirsiniz. O yüzden bir en iyi gaming bilgisayar toplarken dikkat etmeniz gereken birçok nokta olduğunu vurgulamak isteriz.

Biz de en iyi oyuncu bilgisayarında dikkat etmeniz gereken en önemli bileşenleri ve bu bileşenlerin en iyilerini önererek doğru bir konfigürasyonda bilgisayar seçmenizde yardımcı olacağız.

Bir Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli Bileşenler

İşlemci (CPU)

Bilgisayarınızın en önemli bileşenleri arasında ilk sıraya oturacak olan işlemcinizi seçerken çok dikkat etmelisiniz. İşlemci satın alırken gerek çekirdek sayıları gerek ise frekans hızları olsun bu gibi özellikleri göz önünde bulundurmalısınız. Yüzlerce işlemci alternatifi olduğu için de size en uygun olanı seçmek düşündüğünüzden zor olabilir. İşlemcilerin çekirdek sayıları 2 veya 16 arasında değişkenlik gösterebiliyor. Ancak en iyi oyun bilgisayarına sahip olmak istiyorsanız bu çekirdek sayısının fazla olması gerektiğini unutmamalısınız. En aşağı 6 çekirdekli bir işlemci, oyunlarda yüksek performans almanızı rahatlıkla sağlayabilir.

En İyi ve Güçlü İşlemci Önerileri (CPU)

Intel® Core ™ i9-10900K / i9-10900KF

Tavsiye ettiğimiz ilk işlemci Intel’in i9-10900K modeli olacaktır. Tam bir oyuncu işlemi diyebileceğimiz bu modelde 10 çekirdek sayısına ve 5.30 GHz frekans hızına sahip. Piyasada bulabileceğiniz en güçlü işlemcilerden biri açık ara. Bu işlemcinin fiyatı ise şu sürede 4500 – 4700 TL civarında değişkenlik göstermekte.

AMD RYZEN 9 3950X

Yine bir öncekine çok yakın segmentte bir işlemci olan AMD Ryzen 9 3950X, ‘premium oyun deneyimi’ denildiği zaman akla gelen ilk modellerden bir diğeri. Bu işlemci arkadaşımız 16 çekirdek gücüne ve 3.5 GHz frekans hızına sahip. Alacağınız veya toplayacağınız gaming bilgisayarınızda bu işlemci olduğu zaman emin olabilirsiniz ki bilgisayarınız ultra ayarlarda oyun oynarken bile rahat rahat nefes alabilecek.

Intel ® Core™ i9 10850K

Tavsiye edeceğimiz son işlemci de yine Intel’in i9 10850K modeli olacak. Oyunlardaki performansını son seviyeye çıkarabilecek bu işlemcide 10 çekirdek bulunuyor. Frekans hızı ise 3.60 Ghz. Yani gayet güçlü ve yüksek verim alabileceğiniz bir işlemci. Ancak bu önerdiğimiz işlemcilerin, bilgisayarınızdaki diğer bileşenler ile de uyuşması gerekmektedir. Aksi halde bu ürünler tam performans sağlayamazlar.

Bu İşlemciler ile İyi Giden Oyunlar

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2
1.932,42
den başlayan fiyatlarla

Death Stranding

DEATH STRANDING
DEATH STRANDING

GTA 5

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

Ekran Kartı (GPU)

İşlemciyle eşdeğer önemi olan bir diğer parçamız ise ekran kartlarıdır. Eğer oyunları çamur gibi görmek istemiyor; yüksek çözünürlükte ve grafik ayarlarında oynamak istiyorsanız güçlü bir ekran kartı almanız gerekiyor.

En İyi ve Güçlü Ekran Kartı Tavsiyeleri

Nvidia GTX 1650

ucuz oyun bilgisayarı

Bütçe dostu diyebileceğimiz bir ekran kartı ile başlayalım. GTX 1650 ile birçok oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ancak alacağınız performans genelde 1080p çözünürlükte yüksek olur. Eğer biraz daha iyi performans almak istiyor ve oyunları 1440p gibi bir çözünürlükte oynamak istiyorsanız; bu ekran kartının gücü ona yetmez. Nvidia GTX 1650’de 4GB VRAM mevcut. Tasarımında ise çift fan var ve bu da ekran kartının ısınmasını büyük ölçüde engelliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere ekran kartının soğuk kalması oyundaki performansınıza olumlu etki ediyor. Son olarak bu ekran kartının fiyatı ise 3300 – 3800 TL civarında.

GeForce RTX 2060

ucuz oyun bilgisayarı fiyat

Biraz daha üst segmentlere ait olan bir ekran kartını ele alalım. RTX 2060 6GB VRAM’e sahip, canavar gibi bir ekran kartı. 14000 MHz bellek hızı ile bilgisayarınızda hiç hız kesmeden karınca gibi çalışıyor bu arkadaşımız. Bazı modellerde OC alternatifi de mevcut, seveni için öneririz. Bu ekran kartının hiçbir oyunda sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Çok güçlü ve uzun süreli kullanımda bile yüksek verim alabileceğiniz bir ekran kartıdır RTX 2060.

AMD RX 580

Önereceğimiz son ekran kartı ise yine ufaktan bir canavar olan RX 580 olacak. Bu ekran kartında 8GB VRAM mevcut. Yani yeni nesil oyunların gerektirdiği sistemlerde çok rahat çalışıyor. Aynı zamanda çift fan var ve aşırı sessiz çalışıyor. İsterseniz ultra ayarlarda full modlu GTA 5 oynayın. Birazcık bile ses duyamazsınız. Çok güçlü ve yüksek performans alabileceğiniz şahane ekran kartlarından biridir.

Bu Ekran Kartları ile İyi Giden Oyunlar

Rainbow Six

Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
515,52
den başlayan fiyatlarla

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
725,09
den başlayan fiyatlarla

Watch Dogs 2

Watch_Dogs® 2
Watch_Dogs® 2
193,12
den başlayan fiyatlarla

Metro Exodus

Metro Exodus
Metro Exodus
192,95
den başlayan fiyatlarla

Resident Evil Village

Resident Evil Village
Resident Evil Village
966,05
den başlayan fiyatlarla

RAM

Bilgisayarınızın hızını etkileyen en önemli bileşenler bir diğeri de RAM tercihinizdir. Kapasitesi ve bellek hızı yüksek olan bir RAM kullanmak, aynı anda birden çok programın çalışmasını ve daha fazla işlem yapabilmenizi çok daha hızlı hale getirir.

Günümüzde yeni nesil popüler oyunların büyük çoğunluğu minimum olarak 8GB RAM istemekte. İdeal bir seçim için 16GB RAM tercihi neredeyse hiçbir oyunda sıkıntı yaşamamanıza ve çok akıcı bir şekilde oynamanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle günden güne artan sistem gereksinimlerinin de yükseldiğini düşününce sizin de bu parçaları yükseltmeniz gerektiğini hesaba katmayı unutmayın.

Depolama Alanı (SSD/HDD)

SSD’ler HDD’lere göre daha çok tercih edilmekte. Özellikle konu oyun ise, ‘hız’ her zaman ön plandadır. SSD’ler de bu konuda çok daha önde olduğundan, depolama alanı 500 GB ve üzeri bir SSD modeli hem hız açısından hem de depolama alanı açısından oyun ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olacaktır.

Tüm bu konfigürasyonları bir araya getirdiğinizde ise canavar gibi bir bilgisayar oyuna hazır halde sizi bekliyor olacaktır. Alacağınız oyun bilgisayarı, masaüstü veya bir gaming laptop olabilir. Ancak benzer konfigürasyonları her türlü cihazda bulabilmek artık mümkün. Size en uygun parçaları isterseniz kendiniz toplayabilir isterseniz de hazır bir cihaz halinde alabilirsiniz. Hatta artık bazı gaming laptoplar size ilerleyen zamanlarda parça yükseltme opsiyonu bile sunabilmekte. Anlayacağınız yelpaze çok geniş. Seçmesi sizden!