Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
8,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
127,08
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
Ücretsiz
En İyi Hideo Kojima Oyunları

En İyi Hideo Kojima Oyunları

Oyun dünyasında önemli bir ikon, sinematik perspektife önem veren oyun yazar, yönetmen ve tasarımcısı, Hideo Kojima.

1987 yılında MSX2 için yaptığı Metal Gear Solid’den, PC ve konsollar için yaptığı Death Stranding’e kadar her biri baş yapıt olan en iyi Hideo Kojima oyunlarına göz atalım.

Metal Gear Solid (1987)

metal gear solid 1987

Hideo Kojima için her şeyin başladığı nokta Metal Gear Solid diyebiliriz. MSX2 bilgisayar için bir savaş oyunu yapılacaktı ancak cihazın kapasitesi Kojima’nın hayal ettiği gibi bir aksiyon oyunu yapmasına engel oluyordu. Kojima’da bir askeri gizlilik oyunu yapmaya karar verdi. Oyunun ana karakteri FOXHOUND olarak bilinen gizli askeri takımdan Solid Snake idi. Snake’in görevi, Metal Gear olarak bilinen ve dünyanın herhangi bir yerine nükleer füzeler fırlatabilen silahlı bir tankı durdurmaktı. Başlangıçta Japonya'da ve birkaç Avrupa ülkesinde MSX2 bilgisayar için piyasaya sürülen oyun, NES için tekrar piyasaya sürülünce yalnızca Amerika’da bir milyon adetten fazla sattı.

Snatcher (1988)

snatcher hideo kojima

Snatcher, Hideo Kojima tarafından geliştirilen kült bir cyberpunk oyunu. Bu Hideo Kojima’nın sinematik perspektif potansiyelini öne çıkaran bir oyundu. Modern toplumda insanları öldürüp onların yerini alan robotları konu alıyordu. Snatcher muhtemelen yeterli satış rakamına ulaşamadığı için ingilizce sürümü yayınlanmadı.

Policenauts (1994)

policenauts

Snatcher, Kojima'nın cyberpunk'taki hünerini gösterirken, Policenauts uzaya olan hayranlığını ortaya koydu. İlk olarak PC-9821'de piksel sanat temelli bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Oyun, bir uzay kolonisinde dondurularak uyuyan bir astronotun hikayesini anlatıyor. Uyandığında, organ kaçakçılığı çetesi ile eski karısının cinayetini araştırmak için karşı karşıya geliyor.

Metal Gear Solid (1998)

metal gear solid

Emeklilikten geri dönen Solid Snake, FOXHOUND'un terörist üyelerini durdurmak için göreve çağrılıyor. 1 milyar dolarlık fidye almadıkları takdirde Beyaz Saray'a nükleer füze  fırlatmakla tehdit eden FOXHOUND'u durdurmak için sadece 24 saati olan Snake, düşman hatlarına sızarak bu imkansız görevi yerine getirmeye çalışıyor. Dünyayı nükleer bir yıkımdan kurtarmaya çalışırken geçmişindeki şeytanlar ona meydan okuyor ve bir asker olarak iradesi test ediliyor. Bu eşsiz başyapıt önce Playstation 1 konsolu, ardından nintendo gamecube ve en son bilgisayarlar içinde yayınlandı.

Metal Gear Solid 2 : Sons of Liberty (2001)

metal gear solid

İlk oyunda Shadow Moses üssünde yaşananlardan 2 yıl sonra Solid Snake, birleşik devletler donanmasına sızarak hükümetin yeni bir Metal Gear projesi üzerinde çalıştığını ortaya çıkarıyor. Otacon’un yardımı ile dünyayı bu tehditten kurtarmaya çalışıyor. Bu bölümde oyunseverler Solid Snake’in yanı sıra çaylak bir Fox Hound üyesi olan Raiden ile tanışıyorlar. Bu oyunda Playstation, xbox ve bilgisayar için yayınlandı. 

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

metal gear solid 3

Serinin bu oyununda Solid Snake’in babası (oyunun sonunda Big Boss ünvanını alacak) Naked Snake’in 1963 yılında rusların elinde bulunan bir silah uzmanını kurtarma görevini anlatıyor. Ancak bu görev Naked Snake’in mentörü Boss ve ekibinin Rusya’ya kaçıp bir nükleer bomba yerleştirmesi ile bir faciaya dönüşüyor. Naked Snake Boss ve ekibini durdurup, dünyayı yeni bir nükleer tehditten kurtarmaya çalışıyor. Bu oyunda Playstation, xbox ve bilgisayar için yayınlandı. 

Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots (2008)

metal gear solid 4

Yakın gelecekte uluslar savaşlarda özel askeri şirketlerin ordularını kullanıyorlar. Devrimci asker Liquid Ocelot özel askeri şirketler koalisyonu kurup, ordunun başına geçince dünya için korkunç bir tehdit oluşturuyor. Yaşlanan Solid Snake, kardeşini durdurmak ve dünyayı kurtarmak için geri dönüyor.

Metal Gear Rising: Revengeance (2013)

metal gear rising revengeance

Hideo Kojima ve aksiyon oyunlarının başarılı stüdyosu Platinum games ile hazırlanan bu aksiyon oyunun da Metal Gear Solid 2’den hatırladığımız Raiden ile oynuyoruz. Artık sibernetik bir asker olan Raiden bir terörist grubu durdurmak için sahneye çıkıyor. Oyunda Metal Gear Solid 1’de yer alan efsanevi düşman Cyborg Ninja olarak da oynayabiliyoruz. Oyun Playstation, Xbox ve bilgisayar için yayınlandı

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015)

mgs phantom pain

Oyun dünyasında para ile satışa çıkan ilk demo olan Metal Gear Solid V: Ground Zeros’da yaşanan olaylar ve “Militaires Sans Frontières”'in yok edildiği saldırının ardından Big Boss komaya girer. Dokuz yıl sonra komadan uyanır ve yeni bir paralı asker grubu olan Diamond Dogs'u oluşturur. Şimdi "Venom Snake" kod adı altında, Sovyet savaşı sırasında “Militaires Sans Frontières'in yok edilmesinden sorumlu olan adamları bulmak için Afganistan'a gidiyor. İntikam almak için yola çıkan Snake, kısa süre sonra Cipher örgütünün Metal Gear’dan bile daha tehlikeli bir silah geliştirme planı olduğunu öğrenir. Yine, yeniden dünyayı kurtarmak için kolları sıvar. Oyun Playstation, Xbox ve bilgisayar için yayınlandı

Death Stranding (2019)

death stranding

Bazılarına göre kargo simülasyonu bazılarına göre bir başyapıt. Her fırsatta ölümün dalgasıyla kuşatılan Sam Bridges, Death Stranding tarafından tamamen dönüştürülmüş bir dünyaya meydan okuyor. Geleceğin mahsur kalan kalıntılarını elinde taşıyan Sam, parçalanmış dünyayı her seferinde bir adım yeniden birleştirmek için bir yolculuğa çıkıyor. Death Stranding'in gizemi nedir? Sam bu yolculukta ne keşfedecek? Muhteşem grafikleri ve senaryosu ile Death Stranding konsollar ve bilgisayar için yayınlandı.

DEATH STRANDING
DEATH STRANDING
953,44
den başlayan fiyatlarla

P.T. (2014)

Silent hill PT

Oynanabilir bir fragman olan P.T. iptal edilen Silent Hill oyunu Silent Hills için yayınlandı. Oyun Hideo Kojima ve oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro tarafından hazırlanıyordu. Ne yazık ki oyun iptal edildi, oynanabilir fragmanı indiren şanslı konsol sahipleri bu harika fragmanı deneyimleme şansı buldu.