Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man Remastered
383,04
den başlayan fiyatlarla
Stray
160,00
den başlayan fiyatlarla
NBA 2K23
1.069,41
den başlayan fiyatlarla
En İyi Ekran Kartı

En İyi Ekran Kartı

Oyanayacağımız oyunlar için doğru ve en iyi ekran kartı seçmek zor fakat size yardımcı olmak istiyoruz. Çok fazla alternatif var ve biz de en uygun fiyatlı ve en iyi ekran kartı modellerini bu içerikte bir araya getiriyor ve ekran kartı tavsiyesi yapıyoruz.

Oyun bilgisayarlarının en önemli bileşenlerinden biri de şüphesiz ekran kartlarıdır. Son çıkan yeni nesil oyunları oynamak istiyorsanız ekran kartınızı güncelleme vaktiniz gelmiş olabilir. Özellikle yüksek grafiklerde oyun deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için bu yükseltmeyi yapmak kaçınılmazdır. Fakat ekran kartı alırken göz önünde bulundurmanız gereken birden çok faktör var. Sizin için en uygun ekran kartı modelini bulmak düşündüğünüzden zor olabilir.

Biz de sizi bu içeriğimizle bu dertten kurtarıyoruz.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir ekran kartı alırken en iyisini seçmeden önce ne için ekran kartı aldığınızı belirlemelisiniz. Oyun oynamak, çizim yapmak, produksiyon ile uğraşmak gibi çeşitli amaçlar alacağınız ekran kartı modelini büyük ölçüde etkiliyor.

Amacınıza karar verdikten sonra ekran kartlarının en belirleyici 4 özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar: Ram kapasitesi, bellek tipi, veri transfer hızı ve bant genişliği.

Son olarak elbette ekran kartı fiyatı göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etkenlerden bir diğeri. Bütçenize uygun ve iyi ekran kartı alabilmek için iyi bir filtreleme yapmak şart. Bu içeriğimizde de en iyi ve en uygun fiyatlı ekran kartı model önerilerini yapacağız.

Ekran Kartı Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Ekran kartının belleği ile işlemcisi arasında bir saniyede aktarabildiği toplam veri miktarına bant genişliği denir.

Ekran Kartı RAM Kapasitesi (VRAM) Ne İşe Yarar?

Video ram veya VRAM olarak da adlandırılan ekran kartı RAM kapasitesi, aldığınız görüntü ile ilgili hepsalamaların saklandığı bellektir. Görüntü belleğiniz bilgileri grafik işlemcisinden alır ve bunları depolar. Ekran kartının ne kadar büyük görüntü belleği kapasitesi varsa o kadar yüksek çözünürlükte görüntü alabilirsiniz.

Ekran Kartı Bellek Tipi (GDDR) Nedir?

GDDR ekran kartları içni bir RAM / bellek türüdür. GDDR türündeki bu RAM’ler, ortalama bir belleğe göre çok daha iyi performans gösterir ve kaliteli görüntü sunar. DDR teknolojisinin bir üst segmenti diyebileceğimiz GDDR tipi bellekler çok yüksek çözünürlüklü görüntüleri bile rahatlıkla işleyebilirler. Günümüzde ise bu bellekler GDDR5 veya GDDR6 gibi isimlere sahiptirler. Tahmin edebileceğiniz üzere son çıkan GDDR6 ekran kartları ile son çıkan oyunları oynamak da bir o kadar rahat olmaktadır. Bu ekran kartları da tabii her geçen yıl daha da geliştirilmekte olduğu için hızına yetişmek de bir o kadar zor olmaktadır.

En İyi Ekran Kartı Fiyatları ve Tavsiyeleri

Ekran kartı denildiği zaman akla gelen en iyi modelleri ve bu ekran kartı modellerinin fiyatlarını sizin için bir araya getiriyoruz.

GEFORCE RTX 2080 SUPER VENTUS XS OC NVIDIA

Chipset’i Nvidia markasına ait RTX 2080 1650 Mhz çekirdek hızına sahip. Bellek tipi ise GDDR6 seviyesinde. VRAM kapasitesi 8GB düzeyinde olan RTX 2080 Super fiyatı 8000 – 8500 TL civarında gidip geliyor. Eğer oyun oynamak için ekran kartı arıyorsanız en çok tercih edilen ekran kartlarından birinin bu olduğunu tekrardan vurgulayabiliriz.

en iyi ekran kartı

ASUS RX580 DUAL OC AMD Radeon

AMD chipsetine sahip RX580 ise yine popüler ekran kartları arasında yerini koruyor. GDDR5 bellek tipine sahip RX580 1360 MHz çekirdek hızına ve 8GB VRAM kapasitesine sahip. RX580 fiyatı ise şu sıralar 8000 – 9500 TL civarında. Orta ve üst düzey segment oyunlarda alabileceğiniz fiyat performans ekran kartı modellerinden biri diyebiliriz ASUS RX580 Dual OC için.

ekran kartı önerileri

NVIDIA TITAN RTX

En üst segment ekran kartlarından biri olan Titan RTX adından da anlaşılacağı gibi tam bir canavar. Nvidia chipsetine sahip Titan RTX modeli GDDR6 bellek tipine ve 1350 MHz çekirdek hızına sahip. VRAM bellek kapasitesi ise 24GB düzeyinde. Nvidia Titan RTX fiyatı ise $2500 düzeyinde. Ancak öyle bir model ki Titan RTX; bir kez al 10 yıl kullan.

en iyi ekran kartı tavsiyeleri

NVIDIA GeForce RTX 3070

Nvidia markasının RTX 30 serisi pek bir meşhur ve bir o kadar da güçlü. RTX 3070 de aynı şekilde çok güçlü bir ekran kartı. Bununla birlikte PCI Express 4.0 desteği de yine bu ekran kartında görülüyor.

8GB GDDR6 tip belleğe sahip RTX 3070 1500 MHz çekirdek hızına sahip. Fişek gibi ekran kartı desek yeridir. Yeni nesil oyunları ultra ayarlarda bile yağ gibi akıtan muazzam bir model. Ancak RTX 3070 fiyatı biraz tuzlu. Bu model şu anda 15000 TL civarından başlıyor.

en iyi ekran kartı

NVIDIA RTX 3090

Listenin en iyi ekran kartı diyebileceğimiz son ekran kartı modeli ise RTX 3090 olacak. Nvidia chipsetine sahip RTX 3090 1400 MHz çekirdek hızına ve 24 GB GDDR6 tipinde belleğe sahip. Aldığınızda en az 5-6 yıl kullanırsınız demek çok da yanlış olmaz. Ancak böylesine üst segment bir ekran kartının fiyatı da doğru orantılı olarak yüksek. RTX 3090 fiyatı şu anda 32000 TL düzeyinden başlıyor.

ekran kartı tavsiye

Bu ekran kartları ile hangi yeni nesil oyunlar gider?

Battlefield 2042

Battlefield™ 2042
Battlefield™ 2042
599,99
den başlayan fiyatlarla

STALKER 2: Heart of Chernobyl

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
345,00
den başlayan fiyatlarla

Resident Evil Village

Resident Evil Village
Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla

Sea of Thieves

Sea of Thieves
Sea of Thieves
61,00
den başlayan fiyatlarla

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2
254,12
den başlayan fiyatlarla

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
249,00
den başlayan fiyatlarla