Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring PvP Rehberi ve Co-Op Mekanikleri

Elden Ring PvP Rehberi ve Co-Op Mekanikleri

Elden Ring oynanış videosu ve closed network test’inde de gördüğümüz üzere oyunda büyük ölçüde co-op ve PvP mekanikleri mevcut.

Önceki Souls oyunlarına büyük benzerlik gösterecek şekilde tasarlanmış olan Elden Ring multiplayer mekanikleri, serinin önceki oyunlarına aşinalığı olanlar tarafından hemen kavranabilecek. Bir nevi, yıllardır uzak olan evlerine geri dönmüş gibi hissedecek bu arkadaşlarımız.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Elden Ring Co-Op Mekanikleri

Az önce de belirttiğimiz gibi önceki oyunlar ile benzerlik taşıyan Elden Ring’de oyuncular, diğer oyuncuları yere bıraktıkları işaretler aracılığıyla kendi dünyalarına davet edebilecek. Dünyaya gelen oyuncular ise bir koruyucu ruh formunda gelecek ve dünyaya limitli erişimi olacak.

Limitli erişimden kasıt da yine diğer oyunlardan tahmin edebileceğiniz gibi, başkasının dünyasındayken Rune Fragment (para birimi olan soul) toplayabiliyorsunuz ancak Sites of Grace (Bonfire) konumlarında dinlenip can dolduramıyor veya görevlerde ilerleme kaydedemiyorsunuz. Bunları kendi dünyanızda yapmanız gerekiyor. Elbette bunlara rağmen başkasının dünyasına girmenin de hala çok büyük avantajları var. Bir sonraki başlıkta da bunlardan bahsedeceğiz.

elden ring pvp

Birisini çağırabilir konumda olmanız için Furlcalling Finger Remedy tüketmeniz gerekiyor. Dark Souls 3’deki Ember mantığında düşünebilirsiniz. Sonrasında başkalarının işaretlerini görebilir ve onları davet edebilirsiniz.

Ancak tıpkı Ember’larda olduğu gibi bu eşya da oyunda sınırlı sayıda mevcut. O yüzden nerede ve ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini iyi belirlemeniz gerekiyor. Bir süre sonra kimseyi çağıramaz duruma gelebilirsiniz. Oyunun dünyasında bu eşyadan her ne kadar çok görecek olsak da dediğimiz gibi bir sınırı mevcut.

Başkasının Dünyasına Katılma

Bir başka oyuncuya yardım amaçlı dünyasına gitmek düşündüğünüzden daha ödüllendirici olabiliyor. Her şeyden önce hızlı bir şekilde Rune Fragment kasmanızı sağlıyor ve ileride karşılaşacağınız boss’ların stratejilerini öğrenmenize yarıyor. O boss’lar aracılığıyla da Rune Fragment kazanıyorsunuz ve seviye atlamanız bir hayli hızlanıyor.

Başkasının dünyasına katılmak için ise Tarnished Furled Finger eşyasını kullanmanız gerekiyor. Bu eşya sınırsız sayıda kullanıma sahip. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Furlcalling Finger Remedy ise etraftaki Summon Sign'ları görmenizi sağlıyor fakat sınırlı sayıda kullanıma sahip.

Legion 5
Legion 5

AMD Ryzen™ 7 5800H mobil işlemciye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar grafik kartı

15" FHD ekran

Bu eşya yere bıraktığınız altın işaretin herkese görünür olmasını sağlıyor ve başkaları da bu işaret aracılığı ile sizi dünyalarına davet edebiliyor. Bu aynı zamanda diğer oyuncuları aynısını yapma konusunda teşvik edebilir. Günün sonunda iyilik paylaştıkça çoğalır.

Tarnished Furled Finger dışında Blue Cipher Ring kullanarak ta dünyanın herhangi bir yerindeki bir oyuncuya yardım için çağrılabilir duruma geliyorsunuz. Karşı tarafın sizi çağırabilmesi için de White Cipher Ring kullanması gerekiyor. Yani birbirlerinin çağrısına cevap veren karşılıklı eşyalar denebilir bu yüzükler için.

elden ring co op

PvP ve Dünya İşgal Etmek

Önceki FromSoftware oyunlarından da gördüğümüz gibi Souls oyunları hem singleplayer hem de multiplayer karışık bir biçimde oyunculara sunuldu. Elden Ring’de de durum farklı değil. Bir oyuncu arkadaşıyla birlikte co-op oynarken bir başkası tarafından işgal edilebilir ve ortalık birden kan gölüne dönebilir.

İşgalci taraf siz olduğunuzda ise amacınız, o dünyanın sahibini öldürmek oluyor. Başka bir oyuncuyu işgal etmek istiyorsanız Bloody Finger kullanmanız gerekiyor. Eski oyunlarda gerçek bir oyuncu öldürdüğünüzde içinde bulunduğunuz Covenant’a uyumlu bir eşya alıyordunuz. Elden Ring’de de durumun benzer olacağını düşünüyoruz. 

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Diğer bir PvP mekaniği ise Duelist’s Furled Finger kullanmaktan geçiyor. Bu eşya ile işaretinizi kırmızı bir renkte yere bırakıyorsunuz ve sizinle düello yapmak isteyenler de sizi kendi dünyalarına davet edebiliyorlar. Onurlu bir dövüş sonrasında kazanan taraf Rune Fragment’ları içerisinde yüzüyor ve yeniden dünyanıza dönüyorsunuz.