Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring PvP & PvE Savaş Mekanikleri

Elden Ring PvP & PvE Savaş Mekanikleri

Bu yazımızda Elden Ring’de girebileceğiniz her türlü savaş mekaniğine deyineceğiz. Oyun bir Souls-like oyun olduğu için engelleme, yuvarlanme, büyüler gibi temel aksiyon mekanikleri olacak.

Bu mekanikler yanında Elden Ring özelinde eklenen yeni mekanikleri de mercek altına alıyor olacağız. 

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Gizlilik (Stealth)

Gizlilik bu oyunda belki de en merak edilen mekaniklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İlk açıklandığında gizliliğin sadece göstermelik olduğunu mu yoksa bazı yerlerde gerçekten gizlilik kullanarak aksiyona girmenin daha faydalı olacağını mı tam kestiremedim diyebilirim. Çünkü son zamanlarda çıkan ve “gizliliği” ile övünen bir çok oyunda gizli gitmeden de çok rahat şekilde oynayabiliyordunuz ve oyun sizi gizli oynamaya teşvik etmiyordu. Ancak gördüklerimiz ve duyduklarımız sonucunda arkadan gizlice giderek bıçaklamak bize gerçekten avantaj sağlayacak gibi gözüküyor. Bu mekaniğe doğrudan şekilde etki edecek bir gece-gündüz geçişine de sahip olacak oyunumuz.

elden ring stealth

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da gizlice düşmanların arkasına sarkarak onları direkt olarak öldürebileceksiniz ya da onlara ciddi miktarlarda hasar verebileceksiniz. Gizliliği sadece saklanmak veya düşmanlarınızı öldürmek için kullanmak zorunda değilsiniz. Kimi zaman zindanlarda bir plan çizmek ve bir sonraki adımını belirlemek için de kullanmanız gerekmekte.

Bilgi
Gece/gündüz döngüsünün veya çalılarda eğilmenin gizliliğe etki edeceğini tahmin etsek de bunların tam olarak ne oranla etki ettiği henüz tam bilinmemekte.

Oyunun yapımcısı Hideteka Miyazaki’ye göre gizliliği eklemelerinin sebebi oyuncunun güzel bir konum alarak önlerinde ve etraflarında bulunan her şeyi görerek buna göre ne yapacaklarını belirlemelerini istemeleri. Aslında basit bir mekanik olarak gözükse bile oyuncuya gerçekten ciddi aksiyon seçenekleri sağlayacak. Çevrenizde bulunan şeylere ve hava koşullarına göre de konumlanacağınız yeri belirlemek için gizlilik önemli bir yere sahip olacak. Yapacağınız gizli saldırılar sadece kritik hasar vurmakla kalmayıp aynı zamanda silahlarınızdan bir efekt uygulamak için daha iyi bir şansa sahip olmanıza olanak sağlayacak.

Ruh Çağırma (Spirit Summons)

Elden Ring’de bulunan bir diğer savaş mekaniği ise size savaşlarda yardımcı olacak ruhlar çağırabilecek olmanız. Bu ruhlar yendiğiniz düşmanların düşmüş ruhları olacak ve onları savaş sırasında çağırmak size çeşitli avantajlar sağlayacak. Üzücü bir nokta ise bu ruhları sadece tek başınıza çevrimdışı oynarken çağırabiliyor olamanız. Arkadaşlarınızla beraber ve online oynarken mekanik biraz daha farklı işliyor olacak. Bir ruh çağırmak yerine arkadaşlarınızı çağıracaksınız. Miyazaki’ye göre bu ruhlar hem çok çeşitliler hemde oyun dünyasında keşfedilecek ve sizleri güçlendirecek toplanabilir gizli nesneler. Aslında haklılık payı da yok değil. Bu ruhların sayısı aşırı fazla olmasa da gerçekten hepsi birbirinden özellik olarak farklılar. Her biri size farklı stratejik seçenekler sunuyorlar. Miyazaki oyuncuların bu ruhların çağrılış şekillerinden bile çok hoşlanılacağını ve bu mekaniğin oyunu çok keyifli kıldığını düşünüyor. Oynadıktan sonra umarım kendisine hak veririz.

Legion 5
Legion 5

AMD Ryzen™ 7 5800H mobil işlemciye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar grafik kartı

15" FHD ekran

Gece Gündüz Döngüsü

Dinamik hava durumunun yanı sıra gece gündüz döngüsü de oyunculara gerçek zamanlı değişiklikler sunuyor. Ben açıkçası gece gündüz döngüsü olan oyunları seviyorum. Bazen o anki ruh durumuna göre gece haritada gezmek gerçekten daha fazla zevk veriyor. Bu oyunda da bulunan bu mekanik hem oyunu oynayış şeklinizi hem dövüşlerinizi hem de keşfettiğiniz dünyayı ciddi miktarda etkiliyor. Örnek verecek olursak gece dolaşırken görüş mesafeniz düşecek hem de düşmanlarınızın size karşı olan saldırganlık derecesi farklılık gösterecek. Bazen de sadece gece çıkan düşmanlar ile karşılaşacağız.

elden ring gece gündüz

Sözleşmeler (Covenants)

Sözleşmeler veya gruplar olarak adlandırabileceğimiz bu mekanik için belirli tanrılara veya oyuncu olmayan karakter gruplarına üstlenilen, oyuncular tarafından seçilen bağlılıklar veya taahhütler diyebiliriz. Bu sözleşmeler ile birlikte online deneyiminiz değişebilir, özel öğeler toplayabilir ve belirli düşmanları alt ederek özel ödüller kazanabilirsiniz. Ödüller genel olarak büyü, silah ya da zırh parçaları olacaklar. 

Büyüler

Kısaca FP olarak adlandıracağımız Focus Point (odak noktaları) kullanarak özel hareketler yapabiliyoruz. Oyunda bulunan her sınıfın kendine özel bir hareketi olacak. Bu hareketler defansif de olabilir saldırganda. Saldırgan hareketlere örnek verecek olursak bazı sınıflar bir düşmana hızlı bir şekilde saldırmak için yakın dövüş silahlarını kullanarak bile sihirli oklar atabilir veye menzilli saldırılar başlatabilirler.

elden ring büyüler

Savunma hareketlerinde olduğu gibi bazı sınıflar birkaç adım öteye ışınlanarak daha iyi pozisyon alabilirler. Yeni kombinasyonlar oluşturmak için bu yetenekleri normal dövüş mekanikleri ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu hareketler dövüşe ciddi bir çeşitlilik katacak gibi gözüküyor. FP’nizi her zaman kontrollü kullanmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Bunun içinde yanınızda FP’nizi arttıracak tek kullanımlık malzemeleri de taşıyabilirsiniz.

Zıplama

Evet Souls oyunlarının fanlarının beklediği gün sonunda geldi. Zıplama mekaniği sonunda Souls oyunlarına eklenmiş bulunmakta. Bu mekanik ile birlikte belirli düşme riskleri ile birlikte platformlar oluşturabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz. Düşme hasarı olacak olmasına rağmen büyük ölçüde az olacak gibi gözüküyor. Bu nedenle düşerek ölmeniz biraz zor.

elden ring zıplama

Ancak bu demek değil ki düşmenin size bir zararı olmayacak. Düştüğünüz alan her zaman çok iyi olmayabilir. Bazen düşmanlarla dolu bir alanın tam ortasında kendinizi bulabilirsiniz. Yakın dövüşte size harika bir kaçma olanağı sağlayacak olan bu mekaniğe ayrıca zıplayarak saldırma mekanikleri de eklenmiş bulunmakta. Düşmanınıza doğru büyük bir mesafe kat ederken aynı zamanda onlara saldırı gerçekleştirebileceksiniz. Diğer saldırılar gibi zıplama saldırıları da dayanıklılık tüketecek. 

Düşme Hasarı

Şu ana kadar gördüğümüz videolardan anladığımız kadarıyla karakterimiz yüksek bir yerden düşünce yerde bir süre homurdanıyor ve onu öldürmeyecek bir hasar alıyor. Aynı şey atla beraber düştüğümüzde de geçerli gibi gözüküyor. Ancak ne kadar hasar gördüğümüzü oyun çıktığında göreceğiz.

Elden Ring Seviye Atlama

Oyun boyunca sizinle savaşa girmek isteyen tonla yaratık ve boss ile karşılaşacaksınız. Ana hikayeyi tamamlamak için bazılarını yenmeniz zorunlu olacak. Diğer düşmanlar ile isteğe bağlı bir şekilde aksiyona gireceksiniz. Zorunlu olsun ya da olmasın düşmanlarınız sizler için güçlü öğeler düşülebilecekler bu yüzden girdiğiniz aksiyonlar sizi ödüllendirecek de diyebiliriz. Asıl önemli nokta ise Dark Souls oyunlarındaki Souls’lara benzeyen rünler kazanacak olmanız. Yeterli miktarda rün topladığınız zaman bunları para birimi olarak kullanılabilecek veya karakterinizi ve karakteriniz için seçtiğiniz yetenekleri yükseltmek için harcayabileceksiniz. 

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Duruş (Stance)

Sekiro: Shadows Die Twice oynayanlar daha iyi bileceği bir mekanik olan Stance (duruş) mekaniği savaş sırasında sendelememek için duruşunu kaybetmemen gereken bir mekanik olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra düşmanlarının duruşunu bozmak için onların dikkatini dağıtmamız gerekmekte ve eğer bunu başarırsanız onlara kritik saldırı gerçekleştirme fırsatı sunmakta.

elden ring stance mekaniği

Savaş sırasında blok tuşuna basılı tutarak düşmanınızın saldırılarını engelleyebilirsiniz ancak yalnızca tam doğru zamanda bloklarsanız oyun sizi mükemmel bir blok yapmış olarak kabul edecek. Kusursuz bloklar duruşunuzu kurtaracak ve düşmanın duruşunu boşa harcayacaklar. Bu yüzden zamanlama bloklarda çok önemli bir yer tutacak. Gereğinden uzun bir şekilde blok yaparsanız ya da fazla erken blok yaparsanız duruşunuz bozulacak. Başarılı bloklar yapmak aynı zamanda düşmanınızın duruşunu kırmanıza yardımcı olacak. Başarısız bir blok ise sizin duruşunuza mal olacak.

Zorluk Seviyeleri

Oyunumuzda sadece bir adet zorluk derecesi bulunmakta. Bu karar ile birlikte hem yeni oyuncular hem de souls türünde deneyimli oyunculara fayda sağlayacak gibi görünüyor. Oyun çok geniş bir açık dünya ve oynanış çeşitliliği sunduğu için oyunu nasıl ele almak istediğinizin gerçekten size kalmış olması mantıklı gözüküyor.

Karakter Geliştirmeleri

Benzersiz beceriler, büyü yetenekleri yanı sıra at üstünde savaşmak da gördüğümüz aksiyon çeşitlilikleri arasında. Bu beceri ve yetenekleri oyunda ilerleyerek elde edeceksiniz. Bazen onları satın alacak bazende yaptığınız görevler sonucunda ödül olarak size verilecekler.

Yapımcıların söylediklerine göre ise çoğu beceri haritada gizli şekilde bulunacak ve haritada gezerek bunları elde etmek tamamen oyuncunun sorumluluğunda olacak. Oyun karakterinizi oluşturma konusunda tam bir özgürlüğe sahip olacak. Becerilerinizi farklı silah ve ekipmanlar ile birleştirmek için özgür olacaksınız. Aynı zamanda ilerledikçe sihir yapmayı da öğreneceksiniz. Oyunda yaklaşık olarak 100 tane beceri olduğu söylenmekte. Bu da önceki Souls oyunlarına göre ciddi fazla bir sayı olarak karşımıza çıkıyor.