Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring Önemli Açık Dünya Konumları

Elden Ring Önemli Açık Dünya Konumları

Elden Ring geniş bir açık dünyaya sahip bir çok geniş ve birbirine bağlı mekana sahiplik ediyor. Açık dünyanın bu kadar geniş olması tabiki biz oyunculara çok büyük bir özgürlük sağlıyor.

Bu oyun bizleri keşfe teşvik ediyor ve bunun dışında atla gezip at üstünde aksiyona girmemize de olanak sağlıyor. Açık dünyada kasabalar, köyler, tüccarlar göreceğimiz gibi harabeler, zindanlar ve keşif merkezleri de görebileceğiz.

Alan geniş olsa da adım başı her yerde bolca NPC görmeyeceğiz. Bu yazımızda size gezebileceğiniz çeşitli düşmanlar ve etkinlikler ile karşılaşacağınız konumları paylaşıyor olacağım. Gelin keşfedilmeye açık bu geniş ve kasvetli açık dünyaya beraber göz atalım. Sadece mekanlara değil aynı zamanda açık dünya mekaniklerine ve açık dünyası hakkındaki genel bilgileri de bu yazımızda bulabilirsiniz.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

The Lands Between

Elden Ring dünyamızın adı The Lands Between olarak karşımıza çıkıyor. Türkçesi "aradaki topraklar" olduğu için yazı boyunca Lands Between olarak bahsetmeyi tercih edeceğim. Lands Between’de yaşayanlar Elden Ring ve "Erdtree" tarafından kutsanmıştır. Elden Ring tarafından kutsanmış karakterler gözlerinde görülebilen altın bir auraya sahiptirler. Zamanın bir noktasında kutsanmış olanlardan bazıları lütuflarını kaybetmiş ve sürgüne gönderilmişlerdir ve Tarnished olarak etiketlenmişlerdir.

elden ring haritası

Zaman geçtikçe, bilinmeyen sebeplerden dolayı Elden Ring toprakları paramparça oldu. Bu parçalar farklı güçleri miras alan ve aldıkları güç tarafından bozulan ve fiziksel olarak değişip bükülen 6 yarı tanrının çoğu tarafından toplanmış. Bir yarı tanrı tarafından denetlenen 6 farklı alana bölünen bu alanları birbirine bağlayan bir merkeze sahipler. Bu alanları ele geçirme sırası konusunda tam bir özgürlüğe sahip olacağız. İstediğimiz alanı önce alıp kendimizce kendi sıramızı belirleyebileceğiz. 

Merkezi HUB ve Zindanlar

Az önce de bahsettiğim gibi The Lands Between 6 ana bölgeye ayrılmış olsa da hepsini bağlayan bir merkeze sahip. Bu merkezi oyuna başladığımızda göremeyeceğiz ve keşfederek bulmamız gerekecek. Her bir ana alan kendi zindanına ve onu nezaret eden yarı tanrıdan (boss oluyor) oluşuyor ve bu alanlara nasıl yaklaşacağınız tamamen sizlere bağlı. Açık dünyayı keşfederken sadece bu zindanlarla kalmayacak aynı zamanda yeraltı mezarları ve kaleler gibi çeşitli alanları keşfederek oradan bulacağımız öğeler ile karakterimizi güçlendirebileceğiz. Oyunda bulunan en büyük mekaniklerden biri de atımız olacak. Yaya olarak gezebileceğimiz gibi atımız üstünde de açık dünya keşfi yapabileceğiz. Aynı zamanda oyunda bir Fast Travel mekaniği de mevcut olacak. Bu kadar büyük bir açık dünya için gayet kullanışlı olacak gibi duruyor.

elden ring zindanlar

Site of Grace ve Stakes of Marika

Dark Souls oynayanların aşina olduğu Bonfire’lar gibi bu oyunda da Site of Grace’ler olacak. Bu alanlar karakterimiz için bir dinlenme alanı olacaklar. Bu oyunun açık dünyası önceki Souls oyunlarına göre çok daha geniş ve kapsamlı olduğu için kendimizi kaybolmuş hissedebiliriz ancak bu alanlar oyuncuya aynı zamanda yol gösterici ışıklar olacaklar. Bizlere daha sonra nereye gidebileceğimiz konusunda ipuçları verecekler ancak oyuncu bunları takip edip etmemek konusunda tamamen özgür olacak. Bu kadar özgürlük umarım sonunda daha fazla karışıklığa yol açmaz.

Bilgi
Stakes of Marika mekaniği Souls-like oyunları kapsamında ilk defa karşımıza çıkan bir yeniliktir. Açık dünyanın büyüklüğü düşünüldüğünde gerçekten işe yarayacak gibi duruyorlar.

Bu noktalar genellikle birçok düşmanın beklendiği yeni bir konuma girmeden önce bulunacak be geçici yeniden doğma noktaları olarak görev alacaklar. Yakınlarda bulunan bir Stakes of Marika ziyaret ettikten sonra ölürseniz yeniden doğmak için bunlardan birini seçebileceksiniz. Ancak unutmayın o noktadan ayrıldıktan sonra ölürseniz artık orada canlanamazsınız. Oyundaki dengeyi koruyabilmek adına geliştiricilerin böyle bir önlem alması da gayet makul.

elden ring sites of grace

Hava Dinamikleri ve Spiritsprings

Oyundaki belkide en heyecan verici mekaniklerden birisi hava durumunun dinamik olacak olması. Bu da demek oluyor ki gece-gündüz döngüsü olacak. Açıklananlara göre bu gece-gündüz döngüsü sadece havanın kararıp aydınlanması ile sınırlı kalmayacak ve bazı etkinlikler sadece bazı zaman dilimlerinde etkin olacak. Bazı yerlerde hava durumu tehlikeli hale gelebilecek ve etrafta dolaşırken oyuncu için düşmanca bir ortam oluşturabilecek. Spiritsprings yüksek kayalıkların yanında bulunacak bir platform olarak karşımıza çıkıyorlar.

elden ring spiritsprings

Bunların üzerlerine basarak dikey olarak inanılmaz yükseğe zıplayababileceğiz ve ardından uçurumun üzerine sakince ineceğiz. Bu oyuncular için çok büyük bir avantaj sağlayacak çünkü yüksek bir dağa tırmanmak için her zaman etrafından dolaşmak zorunda kalmayacağız. Aynı zamanda taktiksel olarak bazı savaşlardan kaçınmak içinde kullanabilirsiniz. 

Limgrave

Limgrave Elden Ring Kapalı Ağ Testinin ilk erişilebilir alanı olarak karşımıza çıktı. Oyuncular, bölgedeki yeraltı evlerinden birinden çıkacak ve yemyeşil açık alanında keşifler yapacak. Limgrave de 12 tane Stakes of Marika ve alt bölge bulunacak. 26 farklı normal düşman çeşidine ve 4 farklı boss sövüşüne de ev sahipliği yapacak. 

Fringefolk Hero’s Grave

Cave of Knowledge içinde bulunan karanlık ve tenha bir yer. Açık Ağ Testinde eğitim bölgesi olarak kullanılan bu bölge Limgrave sınırları içinde bulunuyor. Oyuna bu bölgede başlayacağız. Eğer bu bölgeden çıkarsanız eğitim kısmını geçmiş sayılacaksınız. Eğer kalıp eğitimi tamamlamak isterseniz size combat sistemine aşina olmanızı sağlayacak olan Soldier of Godrick ile küçük bir boss savaşı yapacaksınız. Bu bölgede 2 farklı çeşit normal düşman da bulunuyor olacak. Oyunun combat sistemine alışmanız için güzel bir eğitim alanı diyebilirim. 

Church of Elleh

İçerisinde State of Grace bulunan bir bina olarak karşımıza çıkacak bu bölge. Çatısı yıkık olduğu için hava koşullarına karşı bir koruma sağlamıyor ve yabani otlar duvarları aşıyor. Ancak yine de bu kötü hava koşulları tüccarların burayı barınak olarak kullanmasına engel olmuyor. İçerisinde tüccar ve silahlarınızı geliştirebileceğiniz bir masa olduğu için oyuncular için iyi bir kaydetme noktası olacak.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Buraya ilk geldiğinizde Merchant Kale ile konuşacaksınız. Eğer ne almak istediğinizi onun önermesini isterseniz size Crafting Kit almanızı söyleyecek. Bu eşya sayesinde basit eşyalar geliştirmeye başlayabileceksiniz. Ardından Smithing Table’a yaklaştığınızda size silahlarınızı nasıl geliştireceğiniz ile ilgili küçük bir eğitim verecek. Bu alanda herhangi bir düşman bulunmamakta. 

Groveside Cave

Limgrave’de bulunan vahşi yaşama ev sahipliği yapan küçük bir sığınak olarak karşımıza çıkacak. Suya yakın olması ve erişimin kolay olması kötü hava koşullarında sizin için iyi bir sığınak olacağı anlamına geliyor. Yine de cesaret edenleri geri dönmediği söylenir. İçerisinde 1 çeşit düşman ve bir adet boss savaşı barındırıyor.

Gatefront Ruins

Bu harabeler tahkimat yakınındaki yıkılmış olan kışlalardan geriye kalanlardan oluşuyor. Kötü durumda olmasına rağmen Stormveil’e sadık olanlar tarafından sıkıca korunan bir yer. Üç farklı düşman çeşidi bulunuyor ancak herhangi bir boss savaşı içermiyor. Eğer bu düşmanları yenerseniz ve bu alanda keşif yaparsanız size haritanın bir kısmını açan bir özel eşya bulacaksınız. Bu yüzden başlarda buraya gitmenizi tavsiye ederim. Hem elinizi oyunun combat sistemine ısındırırsınız hem de haritanın bir kısmını açmış olursunuz.

Stormgate

Limgrave ve Stormhill arasındaki sınırı belirleyen ve yoğun şekilde korunan bir bölge. Eğer combata yeterince alışmadıysanız bu alana girmek için acele etmemenizi tavsiye ederim. Combat sisteminde kendinize güvenseniz bile girmeden önce checkpoint aktive etmenin faydası olacaktır. İçerisinde üç çeşit düşman bulunuyor ancak kendisine güvenen düşmanlar olduklarını söyleyebilirim. En önemli noktası ise bir NPC olan Teardrop Scarab bu alanda geziyor. Onu yakalamayı unutmayın çünkü size bir adet Ashes of War düşürecek.

Stormveil Castle

Bu kale tuzaklarla, balistalarla ve mini patronlarla donatılmış riskli bir kale. Fazla sayıda düşman grubu içerdiği için zorlu olduğunu bilerek girmeniz gerekiyor. Lion Guard ve Key Master olmak üzere iki adet küçük boss savaşı içeriyor. İçerisinde bolca ekipman bulabilecek olsanız da kendinizi biraz geliştirdikten sonra girmeniz tavsiye edilir. Çünkü bu bosslar yeteneklerinizi tamamıyla sınayacaklar. İçerideki ekipmanların bol olduğu Wine Cellar’a ulaşmak için Key Master’ı öldürerek kapının anahtarını aldığınızdan emin olun.

elden ring omen the fell

Stormfoot Catacombs

Ölenler için huzurlu bir yer olarak düşünülse de şimdileri Goblinler tarafından istila edilmiş durumda. İçinde barındırdığı sırlar Guardian of the Burial Tree tarafından korunmakta. İçerisinde bir düşman çeşidi ve bir adet boss savaşı var. Şunu söyleyebilirim ki buraya girmek ve düşmanları yenmek sizi gerçekten güzel bir şekilde ödüllendiriyor olacak. Çünkü içerisinden Wandering Noble külleri bulacaksınız ve bunu ileride kullanarak kendinize yardımcı olan ruhlar çağıracaksınız.

Limgrave Tunnels

Bu tüneller Glimstone için hasat edilen madenlerdir. Hevesli bir madenciyseniz içerideki Troll’den korkmanız gerekiyor. Eğer korkmuyorsanız içeri adım atabilirsiniz çünkü korkan madenciler genel olarak yanına bile yaklaşmak istemiyor. Üç farklı düşmana ev sahipliği yapan bu bölgede bir de korkulan Troll boss savaşı var. Ancak sonucunda herhangi bir özel eşya düşürmeyecektir. Yine de yeterince rün vererek bu açığı kapatacak bir boss kendisi. 

Dragon-Burnt Ruins

Agheel Lake’de barınma alanından geriye kalanlar. Agheel ejderhasının ölümcül saldırıları sonucu kaybedilen bir bölge. Dört farklı düşman çeşidi olan bu bölgede Agheel’in kendisi ile de karşılaşıp bir boss savaşına gireceksiniz. 

elden ring agheel

Church of Dragon Communion

Bu kilisenin harap kalıntıları ülkeye gelmiş olan harabeyi gözler önüne sermekte. Dragon Altar bu bölgede bulunuyor. Dragonfire Incantation da bu bölgede bulunuyor ve onu bir cesedin üstünde arayarak bulmamız gerekiyor. 

Dissenter’s Cave

Bu mağara bir uçurumun kenarında bulunan karanlık bir açıklık. Yosunlu derinlikleri düşmanca insansı yaratıklar tarafından istila edilmiş durumda. Bir çeşit düşman ve bir adet boss savaşına ev sahipliği yapan bu bölgeyi Dragon Altar’a ulaşmak için kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda güzel eşyalar satan Normadic Merchant bu bölgede bulunuyor. Onu ziyaret etmeyi unutmayın.

Post Town Remains

Bu alan artık zehirli çiçeklerin ve onların çılgın bekçileriyle dolup taşan yıkılmış ve terk edilmiş binalardan ve kamplardan oluşuyor. Buraya girmeden önce yanınıza zehire karşı dirençli eşyalarla gelmeyi ihmal etmeyin. İki farklı düşman ve bir adet boss savaşı bulunuyor. İçerisinde özel bir eşya olmasa da önemli bir NPC olan Sorceress Sellen burada bulunuyor. Aynı zamanda boss’u alt ederek Carian Knight setine sahip olabilirsiniz.

Murkwood Catacombs

Limgrave’de bulunan Agheel Lake’in kuzey-doğu tarafında yer alan bir yeraltı mezarı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bir zamanlar düşmüş kahramanların dinlenmeye bırakıldığı ancak şu anda bir Goblin inine dönüşmüş olan bir mezarlık. Dört çeşit düşman ve bir adet boss savaşı bulacaksınız.

Stormhill

Ağ testi sırasında oyunculara oynanabilir olan ikinci konum olarak karşımıza çıktı. Oyuncular Stormveil Castle’a doğru ilerlemek için buraya girecekler ve bölgenin kötü havasıyla baş etmek durumunda kalacaklar. On üç farklı düşman çeşidi ve iki adet boss savaşı bu bölgede sizleri bekliyor olacak. Üç adet Sites of Grace ve iki tane küçük alana bölünmüş olarak bulunuyor.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Forlon Hound Evergaol

Sadece hem cesur hem de canına susamış kişiler buraya girmeye cesaret edebilirler. Buraya girenleri amansız bir şövalye dövüş için bekliyor olacak. Bu alanda direkt olarak bir boss savaşı olacak ancak herhangi bir özel eşya düşmeyecek.

Scavanger’s Shack

Eskiden bölgedeki avcıları barındırmak için kullanılan harabeye dönmüş bir barınak. Site of Grace bulundurduğu için seyahat edenler için bir dinlenme alanı sunuyor. Bu bölgede herhangi bir düşman ya da boss savaşı bulunmamakta.