Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring Bossları

Elden Ring Bossları

Elden Ring bossları, oyunun en zorlu ama keyifli taraflarından. FromSoftware, Elden Ring için yepyeni canavarlar ve güçlü savaşçılar ile karşımıza çıkıyor.

Oyunun Closed Network Beta versiyonunda bile en az 10 inanılmaz boss tespit etmek mümkün. Oyunun full versiyonunda ise kalelerde, ormanlarda, mağaralarda size bekleyen daha bir sürü boss olması bekleniyor. Bu yazımızda oyundaki bosslara dair bildiklerimizi ve nasıl savaşılacağına dair ipuçlarını derledik. 

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Elden Ring Mini-Boss ve Boss Savaşları

The Demi-Human Chiefs

Limgrave’in batı kıyısı’nda bulunan Dissenter’s Cave, Demi-Human Chiefs’i bulabileceğiniz noktadır. Hali hazırda meşaleniz yoksa mağaraya girerken bir meşaleye ihtiyacınız olacak. Bu boss’u yendikten sonra, mağaranın çıkışına doğru Ejder Adası’nı bulmak mümkün. Adada güzel büyüler size bekliyor. 

elden ring demi human chiefs

Demi-Human Chiefs fazla cana sahip basit bosslar olarak düşünülebilir. Bu boss’un asıl zorluğu, dövüş sırasında sizi sıkıştıran küçük Demi-Human’lar. Dövüşünüz sırasında bu küçük yaratıklara dikkat etmeli ve mesafenizi korumalısınız. Sonrasında büyük boss’a odaklanabilirsiniz. Dövüştüğünüz canavar sayısını azaltmak için belli bir uzaklıktan büyüleri kullanabilirsiniz. Böylelikle henüz mağara girişindeyken, ikinci bossları uyandırmadan ilk bossu öldürebilirsiniz. 

Beastman of Farum Azula

Farum Azula’nın canavarı, Bilgi Mağarası’nın kuzeyinde, Groveside’daki Limgrave’de bulunuyor. Ormanın arka kısımlarındaki duvara yaklaşırsanız canavarı bulabilirsiniz. Bu boss’u yenmek size maksimum staminanızı arttıracak bir Amulet kazandırır. Ayrıca içinde HP ve FP’nizi arttırmanızı sağlayacak bir şişe bulunduran hazine kutusu da bu boss’un yakınlarındadır. HP ve FP’nizi arttırmak için bu boss’u oyunun ilk başlarında yenmeniz sonrası için size kolaylık sağlar.

beastman of farum azula elden ring

Başlangıç seviyesindeki ekipmanlarınız Farum Azula’nın canavarını yenmeniz için yeterli olacaktır. Boss’un ataklarını kalkan yardımıyla önleyebilirsiniz. Kiliselerdeki satılıcardan alacağınız basit kalkanlar bile işinizi görecektir. Saldırılarını bloklayın, duraksadığı anda saldırın ve kombo saldırısının sonunda gelen zıplamalı saldırısına karşı çok dikkatli olun. Bu saldırıyı canı yarının altına düştüğünde daha sık kullanmaktadır. Canavar en çeviklerden biri değil, bu nedenle saldırıları biraz zaman alabiliyor. Bloklamak ya da saldırıya geçmek için biraz ağırdan almanızı öneririz.

Legion 5
Legion 5

AMD Ryzen™ 7 5800H mobil işlemciye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar grafik kartı

15" FHD ekran

The Grave Warden

Grave Warden, Murkwater yeraltı mezarlarındaki son bosstur. Limgrave’in doğusunda, Agheel göllerinin kuzey kıyılarına yakın, balçık, iskelet ve içlerinden kolayca geçebileceğiniz başka yaratıklarla dolu bir ortamın içinde bulunur. Bu boss’u yenmek, Storm Blade Ash of War adı verilen güçlü bir kılıç kazanmanızı sağlar. Büyülerle uğraşmak istemeyen oyuncular için bu kazanım oldukça yararlı olacaktır. 

ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Grave Warden yakın mesafeden keskin darbeler ve uzak mesafeden etkili saldırılar ile zorlayıcı bosslar biri olarak karşımıza çıkıyor. Bütün büyüleri saldırınızda kullabilseniz bile aranızdaki seviye farkını oldukça hızlı kapatabiliyor. Grave Warden’I yenebilen tek ve sağlam bir yöntem ne yazık ki yok. Zincir saldırılarına karşı tetikte olmanız, üç vuruşluk çekiç darbelerinden kaçmanız, diğer küçük atakları bloklamanız ve mümkün olduğunca çok hasar vererek Grave Warden’i alt etmelisiniz. Sakın canı azaldı diye rehavete kapılmayın. Çünkü canı yarının altına düştüğünde saldırılarının etkisi artıyor. Bu nedenle saldırının ikinci yarısında ekstra dikkatli olmanız gerekebilir. 

The Pumpkin Head

Pumpkin Head, Limgrave’in doğusundaki bir mağarada bulunur. Bosslardan biri olan Ageel’in koruduğu gölün doğusundadır. Yolunuzun üstünde içinde pembe bitkiler olan kalıntılara rastlayacaksınız. Pumpkin Head’e ulaşacağınız tünel bu kalıntılara tırmanıp birkaç basamak aşağı indiğinizde karşınıza çıkıyor. Bu boss’u yendiğinizde miğferini kazanacak ve usta bir büyücü olan Sellen ile tanışacaksınız. 

Pumpkin head elden ring

Pumpkin Head, kocaman kafası ve vücudu ile devasa bir canavar. Kalkanla savaşsanız bile hamleleri ciddi hasarlara yol açabilir. Hasardan kaçınmak için canavarın yanında ve arkasında kalmaya çalışın. Bloklama en etkili yol olsa da, Pumpkin Head ile olan dövüşünüzde bol bol hasar almaya hazır olun. Bu boss’un kafasına vurmaya çabalamayın, diğer yerlere göre çok daha az hasara neden olacaktır. Eğer atakları sağlam şekilde engellerseniz ve mesafenizi koruyarak doğru yerlere hedef alırsanız, Pumpkin Head’i kolay ve keyifli şekilde yenebilirsiniz. 

Bloodhung Knight Darriwil

Bloodhound Knight Darriwil, Forlorn Evergaol’da bulunabilir. Lokasyona Limgrave’in kuzeyinde Stormhill’de bulunan ışınlanma noktası aracılığıyla ulaşılabilir. Bu noktadan sadece bir kez ışınlanabilirsiniz o yüzden boss’la yüzleşmeye hazır olduğunuza emin olun. 

bloodhung knight darriwill elden ring

Bu boss hareket ve saldırı konusunda oldukça hızlı. Devasa kılıcı sayesinde uzak mesafelerden de saldırabiliyor. Dört vuruştan oluşan saldırı kombosunu sık sık kullanıyor ve bu komboyu genellikle size atak fırsatı doğuran bir zıplamalı vuruş ile bitiriyor. Menzilinin dışında kalmak için pençelerini çıkarttığında geriye kaçarak ataklarından uzaklaşın. Bayağı agresif birbBoss olan Darriwil’e karşı büyü kullanmak zordur fakat arenaya ilk girişinde hızlı bir büyü saldırısı yapmak mümkün. 

Dark Souls oynayanlarınız varsa bu boss’la savaşırken DLC’lerdeki Artorias’ı anabilir. Kurnaz hareketleri ve stratejik saldırıları ile iki boss birbirine oldukça benziyor. 

The Burial Tree Watchdog

Bu garip yaratık, Limgrave kilisesi’nin hemen kuzey batısında kalıyor ve Stormfoot yeraltı mezarlarında karşısınıza çıkacak son boss ta kendisi. Aktive edildiği zaman Limgrave kilisesinin arkasında bulunan tepedeki heykel size bir zindanın varlığını işaret edecek. Meşalenizi alıp kalıntıların arasında ilerleyerek bu boss’a ulaşabilirsiniz. Burial Tree Watchdog’u yendiğiniz zaman zeka-temelli karakter gelişimine yarayan büyülü bir Ash of War kazanacaksınız.  

Burial Tree Watchdog kısa ve ani patlamalar halinde hareket eden ve saldıran bir yaratık. Etraftaki çatılara çıkıp oradan zıplayarak saldırmak ise en sevdiği şeylerden biri. Bu saldırıyla karşılaştığınızda geri yuvarlanarak kaçabilirsiniz. Watchdog’un kılıcını tam tur çevirerek veya uzak menzilden ateş atarak da saldırdığı oluyor. Büyülerini engellemek diğer ataklarını engellemekten daha kolay, bu nedenle savaşınız esnasında bol bol büyü kullanabilirsiniz. Büyüler de (özellikle Pyromancy büyüleri) oldukça etkili oluyor. 

Tree Sentinel

Bilgi mağarası kapandığı anda zırhlara kuşanmış at-adam Sentinel sizi bekliyor olacak. Bu boss’la oyunun başlarında savaşmanızı pek önermeyiz. Bu nedenle bilgi mağarasından çıkarken ilk birkaç seferde dikkatli olmalı ve gizlice uzaklaşmalısınız. Tree Sentinel ile yüzleşmeye hazır olduğunuzda savaştan galip çıkarsanız Holly Ground adı verilen bir kalkan kazanacaksınız. 

elden ring tree sentinel

The Tree Sentinel uzun menzilli darbe imkanı ve oldukça hızlı hareket etmesini sağlayan bir mekaniğe sahip. Formundan dolayı at üstünde savaşmak ne kadar cazip gelse de, at olmadan tek başınıza savaşmanız daha kolay olacaktır. Saldırıları kolayca engellenebilir ama zıplamalı saldırılarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca eğer sol tarafına fazla yanaşırsanız, sağlam bir kalkan darbesi almanız kaçınılmaz. Uzun menzilli silahlar ve büyüler bu boss’a karşı oldukça etkili durumdadır.

Stonedigger Trolls

Limgrave tüneli’nin son boss’u olan troller devasa cüsseleriyle gözünü korkutmasın. Çünkü ve yaratıklar Limgrave’in her köşesinde karşınıza çıkan devlerin birkaç tık güçlendirilmiş versiyonundan başka bir şey değil. O nedenle gözünüz korkmasın. Agheel gölünün kuzey ucundan bu boss’a giden tünellere ulaşabilirsiniz. Bu yolda iki adet asansöre bineceksiniz. İkincisinden yarı yolda inmeli ve gizli bir platforma ulaşmalısınız. Bu platform sizi kolayca üçüncü (ve son) asansöre ulaştıracak. 

Stonedigger Trolls fiziksel olarak oldukça dayanıklıdır ve saldırılarınız kalın derilerine hasar vermeden sekebilir. Büyü kullanmak, kılıç veya balta gibi silahlara kıyasla çok daha etkilidir. En basit büyüler bile trollere büyük hasarlar verebilir. Canı yarıya düştükten sonra ezici saldırıları başlar ve bunlara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Genellikle bu saldırıları bütün arenayı etkileyecek büyüklükte olur. Eğer bacaklarına saldırıyorsanız, üzerine basılmaması için özen gösterin. 

The Flying Dragon Agheel

Agheel gölü’nün ortasına yeterince yaklaşırsanız içinden devasa bir ejderha çıktığını görebilirsiniz. Bu ejderhayı yendikten sonra kalbini alabilirsiniz. Bu kalbi daha sonra Demi-Human Chief’lerin olduğu adada güçlü büyü tarifleri için takas edebilirsiniz.  

elden ring aghell

Ejderha en ürkütücü boss’lardan biri. Kocaman pençeleri, devasa kuyruğu ve acımasız atakları ile size zor ama keyifli bir dövüş deneyimi sunacaktır. Canı oldukça fazla olan boss’un savunma mekanikleri de oldukça iyi. Hayalet atınız Torrent’i bu boss’a karşı kullanmak isteyebilirsiniz. Agheel'in ateş soluduğu saldırılarını engellemek ise imkansız denebilir. Siz yine de bu saldırılardan var gücünüzle kaçmaya çalışın. Ejderhaya en çok hasarı yıldırım ile kafasından vurarak verebilirsiniz. Kanat uçları ve bacakları da hassas noktaları arasında. Bu savaş biraz zaman alacak olsa da atınız üstünde kalırsanız ve dikkatli olursanız canavarı yenmeyi başaracaksınız. 

Margit the Fell Omen

Stormveil kalesinin son boss’u olan Margit, türlü türlü saldırı yeteneği olan bir büyü ve kılıç ustası. Zırhınızı kılıcınızı kuşanın, dostlarınızı toplayın, isterseniz hayalet bile çağırabilirsiniz. Margit ile savaşırken her şey serbest. 

margit the fell elden ring

Büyü yapmak veya iyileşmek için geri çekildiğinizde ani yıldırım saldırılarına maruz kalabilirsiniz, o nedenle menzil konusunda hep dikkatli olmanız gerek. Canı belli bir seviyeye düştüğünde Yıldırım Çekici ile sarsıcı darbeler vurmaya başlar. Tam yere vurmadan önce bu saldırıyı engellemeyi başarırsanız, alacağınız hasarı en aza indirebilirsiniz. 

Margit hareketli, ölümcül ve sert bir boss. Şimşek kılıcı kombosu ile dört vuruşu bitirirken hızlı bıçak darbelerini sık sık kullandığını göreceksiniz. Margit’e arkadan vursanız bile, size doğru dönerken kuyruğundan darbe yeme ihtimaliniz yüksek.  Her ne kadar zorlansanız da pes etmeyin. Tabii ki Margit’in de zayıf noktaları var. Spirit Ash kullanarak Margit’in dikkatini dağıtabilirsiniz.