Dracula Mı Master Chief Mi?

Dracula Mı Master Chief Mi?

Ölümsüz bir vampir ve insanüstü güçleri olan bir asker dövüşecek olsa sizce kim kazanır? Tabii burada ölümsüzlük faktörünü devre dışı bırakmamız şart olabilir.

Yıllardır isimlerini çok duyduğumuz bu iki karakteri aynı ortamda düşünelim ve güçleriyle birlikte zayıflıklarını da birer birer inceleyerek kimin kazanabileceğini tartışalım.

Kimin kazanacağına geçmeden önce karakterleri bir tanıyalım. Her ne kadar isimlerini çok duymuş olsak da geçmişleri ve karakterler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Master Chief Kimdir?

Halo: The Master Chief Collection
61,00
den başlayan fiyatlarla

Eridanus 2 isimli bir koloni gezegenin Elysium şehrinde doğmuş, hepimiz gibi bir insan aslında Master Chief. İsmi de John. Küçük John, çocukluğunda kaçırılıyor ve SPARTAN-2 isimli bir program ile tam bir ölüm makinesine dönüştürülüyor.

Bu programa dahil edilen çocuklar, insanüstü güçler kazanıyor: Dayanıklıkları artıyor, refleksleri hızlandırılıyor, vücutlarındaki kaslar geliştiriliyor ve tüm kemikler neredeyse kırılmayacak kadar güçlendiriliyor. Yani her vücudun kaldırabileceği türden bir program değil. Nihayetinde onlarca çocuk hayatını kaybediyor. Ancak John, hayatta kalanlardan biri oluyor ve yeni hayatına ilk adımı atıyor.

Master Chief’in Güçleri

SPARTAN-2 Programından elde ettiği güçler ve vücudundaki iyileştirmeler ile Master Chief John’un tüm güçleri aşağıdaki gibi:

Korneal İmplant: Algısını güçlendiren bu implant, Master Chief’e gece görüşü ve kamufle olmuş düşmanları tespit etme özelliği sağlıyor.

Kas Güçlendirmesi: Master Chief’in vücudundaki tüm kasları güçlendirip, hiçbir şekilde yırtılmayacak hale getiriyor.

SPARTAN Projesi Nedir?
Birleşmiş Milletler Uzay Üssü tarafından geliştirilen insanüstü güçlere sahip askerler yetiştirmeyi hedefleyen bir proje.

Kemik Güçlendirmesi: Vücuttaki tüm kemikler neredeyse kırılmaz hale getirilir.

Kalp İmplantı: John’un kalp ritmini güçlendirir ve hiçbir koşulda kalp krizi geçirmemesini sağlar.

Yapay Pankreas İmplantı: Master Chief’in aldığı gıdalardaki besin değerlerini maksimuma çıkarır ve enerji tüketimini minimuma indirir.

Bunlar dışında Master Chief John’un ekipmanlarından kazandığı özellikler de var: Hızlı koşma, düşmanın üzerine atılma (charge) veya jetpack ile sıçrama gibi. Ayrıca Master Chief’in stratejik ve askeri zekasını da işin içine koyarsak, Dracula’nın işi biraz zorlaşabilir.

Dracula Kimdir/Nedir?

Castlevania: Lords of Shadow 2
55,00
den başlayan fiyatlarla

Gerçek adı Mathias Cronqvist olan Dracula, Castlevania serisinin hem animasyonlarında hem de oyunlarında epey bir yer almıştır. Ama Dracula dünyaya bu şekilde gelmedi tabii ki. Mathias gençliğinde Baron Leon Belmont’un şövalyeliğini yapan çok zeki bir askerdi. Mathias’ın stratejik zekası ve Belmont’un ordu gücü sayesinde hiçbir düşman karşılarında duramıyordu.

Bundan öncesi çok bilinmese de belli bir noktada Mathias, eşini kaybettikten sonra kafayı yemiştir. Bunun çok adaletsiz olduğunu, Tanrı’ya her konuda son söz hakkının onda olmadığını kanıtlamak için ölümsüzlüğün yollarını aramaya başlamıştır.

Böylelikle vampirler arasında çok popüler olan ‘Crimson Stone’ isimli taşın varlığını öğrenmiştir. Bir şekilde bu taşı ele geçiren Mathias, artık karanlık güçlerin sahibi olmuş ve ölümsüzlüğe kavuşmuştur.

İşte bu güçlere gelin bir göz atalım:

Dracula’nın Güçleri

Hellfire: Cehennemin derinliklerinden gelen ateş toplarını rakibe fırlatır.

Dark Inferno: Rakibe Hellfire benzeri karanlık büyü topları gönderir.

Soul Steal: Rakibin ruhundan bir parça çalarak Dracula’nın kendini iyileştirmesini sağlar.

Işınlanma: Dracula’nın istediği yere ışınlanmasını sağlayan güç.

Dracula her ne kadar ölümsüz de olsa bilinen tek ve en etkili zayıf noktalarından birisi de kalbine saplanmış bir kazık. 

Peki kim kazanır? Bizce Dracula'nın sahip olduğu güçler ile birlikte Master Chief, Dracula'nın yanına bile yaklaşamaz. Sizce?