Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Diablo IV Rogue Rehberi

Diablo IV Rogue Rehberi

Diablo IV oynanabilir beş farklı sınıfa sahip bir aksiyon rol yapma ve hack and slash oyunudur. Oyundaki amacınız zindanları tamamlayarak karakterinizi güçlendirmek için eşya düşürmek ve seviye atlamaktır.

Diablo IV ana hikayeye ve yan hikayelere sahip bir oyundur. Hatta oyunun açık dünyasında gezerken bir kâğıt parçası bularak bir görev serisi başlatabilirsiniz. Tüm bu macerayı yaşarken hangi karakter sınıfıyla oynayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Eğer yüksek hareketliliğe sahip olan ve
düşmanlara tuzaklar kuran bir karakterle oynamak istiyorsanız Rogue (Haydut) sınıfı sizin için tasarlanmış demektir. Bu içeriğimizde haydut sınıfının nasıl oynandığına ve yeteneklerine dair her şeyi detaylı şekilde inceliyoruz. 

Diablo IV Rogue Oynanış ve Yetenekler

Diablo 4
Diablo 4
1.419,00
den başlayan fiyatlarla

Rogue (Haydut) Nasıl Oynanır?

Eğer oyunu zor modda oynamak istiyorsanız ve oyunu oynarken yorulmak istiyorsanız Rogue sınıfı sizin için tasarlanmış demektir. Rogue sınıfı ile oynarken rakip saldırılarından kaçmanız ve iyi konumlanmanız gerekir. Hançer, sihirli kılıç, yay ve arbalet kullanan Rogue sınıfı hem uzak mesafe hem de yakın mesafede yüksek hasar potansiyeline sahiptir. Rogue sınıfı kırılgan olduğu için düşman saldırılarından sürekli kaçınmanız gerekir, özellikle boss- savaşlarında alan saldırılarına karşı dikkatli olmalısınız. Rogue sınıfı oyuncunun yeteneğine göre en güçlü sınıf ya da en zayıf sınıf olabilir.

Rogue Sınıfının Yetenekleri

Rogue sınıfı düşmanlarına tuzak kürara, onları yavaşlatarak ve zehirleyerek savaşır. Rogue sınıfı ile oynarken düşmanlarınıza sinsi saldırılar yapabilir ya da onlara uzaktan saldırabilirsiniz. Bu sayede uzman bir okçu haline gelebilir ya da gölgelerden saldıran bir suikastçı haline gelebilirsiniz.

Temel Yetenekler

Rogue sınıfının temel yetenekleri herhangi bir bekleme süresine ve enerji maliyetine sahip değildir. Bu temel yetenekler silahlarınız ile kullanabileceğiniz ve düşmanlara sürekli hasar vermenizi sağlayan yeteneklerdir.

Rogue sınıfının temel yetenekleri şunlardır;

 • Canlandırıcı Darbe: Düşmana hançer ile saldırarak hasar verir ve enerji yenilenmesini %20 arttırır.
 • Bıçaklı Dönüşüm: Düşmanları bıçaklayarak onlara hasar verir ve düşmanların içinden geçebilirsiniz. Hareketliliğinizi arttırmak için kullanışlı bir yetenektir.
 • Del: Düşmanlara bıçak fırlatarak hasar vermenizi sağlar. Her kritik vuruşunuz ve her üçüncü vuruşunuz düşmanı yavaşlatır.
 • Kalp Avcısı: Düşmana hasar veren ve kritik ihtimalinizi arttıran bir ok fırlatır.
 • Kuvvetli Ok: Her üçüncü kullanımda düşmanı sersemleten güçlü bir ok fırlatır.

diablo iv rogue yetenekleri

Çekirdek Yetenekler

Rogue sınıfı enerji kullanarak düşmanlara yüksek hasarlar verebilen yeteneklere sahiptir. Bu yeteneklerle düşmanlara ani yüksek hasarlar verebilir ve onları öldürebilirsiniz.

Rogue sınıfının en iyi çekirdek yetenekleri şunlardır;

 • Hızlı Atış: Hedeflenen konuma art arda beş ok fırlatırsınız. Her ok kendi hasarına sahiptir ve farklı düşmanlara çarparsa onlara hasar verir.
 • Dönen Bıçaklar: Düşmana hasar veren bıçaklar saplarsınız. Bıçağınız düşmanın üzerindeyken sizden daha fazla hasar alır ve bıçaklar dönerken daha fazla hasar verir.
 • Delici Atış: Bir hat boyunca düşmanları delip geçen güçlü bir ok fırlatırsınız. Bu saldırı kalabalık düşman gruplarına karşı etkilidir.

Çeviklik Yetenekleri

Rogue sınıfı kırılgan bir sınıf olduğu için düşman saldırılarından kaçınabileceği yeteneklere ihtiyaç duyar. Çeviklik yetenekleri düşmanlardan kaçmanızı ve düşmanlara hasar vermenizi sağlar.

Rogue sınıfının çeviklik yetenekleri şunlardır;

 • Atıl: Uzun mesafeye atılarak düşmanlarınıza hasar vermenizi sağlar. İki yüke sahip olduğu için hem saldırmak hem de kaçmak için kullanışlı bir yetenektir.
 • Gölge Adım: Belirli bir hedefe doğru hızlıca hareket ederek hedefi arkadan bıçaklamanızı sağlar. Yetenek kullanımı sırasında durdurulamaz durum etkisine sahip olursunuz, bu sebeple yeteneğiniz yarıda kesilmez.
 • İğneler: Arkaya doğru sıçrayıp yere iğne fırlatırsınız, iğneler düşmanlara hasar verir ve onlar yavaşlatır. Okçu olarak oynuyorsanız düşmanlarınızı kendinizden uzak tutmak için kullanışlı bir yetenektir.

Hile Yetenekleri

Rogue sınıfı düşmanlarını zayıflatmak ve onları atlatmak için hile isimli bir yetenek setine sahiptir. Bu yetenekler düşmanları güçsüzleştirmek için ya da onların görüş alanından çıkmak için kullanılabilir.

Rogue sınıfının hile yetenekleri şunlardır;

 • Gizlenme: 4 saniye boyunca görünmez olursun ve düşman saldırıları görünmezliğini bozmaz. Yetenek etkinken durdurulamaz durum etkisine, %30 fazladan hareket hızına ve düşmanların içinden geçebilme yeteneğine sahip olursun.
 • Sis Bombası: Düşmanları dört saniyeliğine afallatan bir sis karışımı fırlatırsın. Afallamış düşmanlar saldıramaz ve yetenek kullanamaz, sadece hareket edebilir.
 • Karanlık Örtü: Rogue sınıfının en güçlü savunma yeteneğidir. Kendini düşman saldırılarını zayıflatan beş gölgeyle sararsın. Her hasar aldığında bir gölge kaybolur ve aldığın hasar azalır.
 • Zehir Tuzağı: Düşmanlar menzile girdiğinde etkinleşen ve etrafa zehir saçan bir tuzak kurarsın.

diablo 4 rogue rehberi

Aşılama Yetenekleri

Rogue sınıfının hasar potansiyelini maksimize eden aşılama yetenekleri üç farklı türe sahiptir. Bu yetenekleri kullanarak sonraki saldırılarında düşmanlara ek hasarlar verebilirsin.

Rogue sınıfının aşılama yetenekleri şunlardır;

 • Gölge Aşılaması: Sonraki iki aşılanabilir yeteneğin gölge hasarı verir ve düşmanları enfekte eder. Enfekte olan düşmanlar öldüğünde patlayarak etrafındaki düşmanlara hasar verir.
 • Zehir Aşılama: Sonraki iki aşılanabilir saldırın zehir hasarı verir ve düşman beş saniye boyunca temel saldırı gücünün belirli bir yüzdesi kadar hasar alır.
 • Soğuk Aşılama: Sonraki iki aşılanabilir yeteneğin düşmana soğuk hasarı verir ve %25 soğutma uygular. Soğutma durum etkisindeki düşmanların hareket hızı azalır ve soğutma çubukları %100’e ulaşırsa donarlar.

Ulti Yetenekleri

Rogue sınıfının tuzak, hançer ve yay olmak üzere üç farklı ulti yeteneği vardır. Bu yetenekler düşmanlara yüksek hasar vermek için ya da alan etkili hasar vermek için kullanılabilir.

Rogue sınıfının Ulti yetenekleri şunlardır;

Gölge Kopya: Rogue sınıfının en iyi yeteneklerinden biridir. Bu yetenek ile gölgeden oluşan bir kopyanızı oluşturabilirsiniz. Gölge kopya 15 saniye boyunca sizin hareketlerinizi ve saldırılarınızı taklit eder. Gölge kopya sizin hasarınızın %60’ına sahiptir.

Ok Yağmuru: Okçu karakterlerin vazgeçilmez alan saldırısı yeteneğidir. Belirlediğiniz geniş bir bölgeye iki kez yağmur gibi ok fırlatmanızı sağlar. Kalabalık düşman gruplarını öldürmek için kullanışlı bir yetenektir.

Ölüm Tuzağı: İstediğiniz bölgeye düşmanlar yaklaştığında otomatik etkinleşen bir tuzak kurarsınız. Rogue sınıfının en yüksek hasar çıktısına sahip yeteneğidir.

Rogue sınıfı hareketlilik, tuzak ve zehir üzerine kurulmuş bir sınıftır. Eğer rakiplerinizi yavaşça öldürmeyi ve düşman hasarından kaçınmayı istiyorsanız Rogue sınıfını denemenizi tavsiye ederiz.