Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,19
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,40
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
788,03
den başlayan fiyatlarla
Baldur's Gate 3 İlk İzlenim

Baldur's Gate 3 İlk İzlenim

Tüm rol yapma oyunlarının ilham aldığı oyun sistemi olan DnD’yi duymuşsunuzdur. DnD kural sisteminin sonuncusu olan 5. versiyonunu tamamen dijitalleştiren bir oyun arıyorsanız Baldur’s Gate 3 sizin için tasarlanmış demektir.

İkna’dan göz dağına, hırsızlıktan adalet dağıtmaya kadar çeşitli oyun mekaniklerini zar atma sistemiyle birleştiren Baldur’s Gate 3 rol yapma oyunları meraklılarının denemesi gereken bir oyundur. 

Oyunun Hikayesi

Baldur’s Gate 3’ün ana hikayesinde karakterimizin beyinyüzücüye dönüşmesini engellemek için bir yolculuğa çıkmaktayız. Ana hikâyeye ek olarak her şehirde her insanın kendine ait geçmişleri, yan hikayeleri ve görevleri de mevcuttur. Oyuncunun kararlarına ve eylemlerine göre bu hikayelerin gidişatı farklılık gösterebilir. Ayrıca bazı sınıflar ve kabiliyetler karakterlerle alternatif diyalog seçeneklerini kullanmanızı sağlar. 

Baldur’s Gate 3 her oyuncunun kendi hikayesini yönettiği ve seçimlerini oyun içi mekaniklerle ifade edebildiği bir oyundur. Aynı sebepten ötürü oyunu tekrar farklı bir karakterle oynadığınızda farklı bir tecrübe edinebilirsiniz.

Baldur's Gate 3 hikayesi

Baldur’s Gate 3 Nasıl Oynanır?

Baldur’s Gate 3 D&D 5 oyun sisteminin dijitalleştirilmiş versiyonunu kullanır. Bu sistemde her eylem ve kararınız için 1 ile 20 arasında bir zorluk belirlenir. Bu zorluğu geçmek için 20’lik zar atmalısınız, ayrıca kabiliyetlerinizden ve yeteneklerinizden gelen bonuslarla zar sonucunu artırabilirsiniz. Her karakter her eylemde etkili zar atamadığı için oyunda bir parti sistemi mevcuttur.

Baldur's Gate 3
Baldur's Gate 3
1.149,36
den başlayan fiyatlarla

En fazla dört üyeye sahip olan partinizi çeşitli yeteneklere sahip üyelerle doldurmak isteyebilirsiniz. Böylece oyunun tur bazlı savaşlarında avantaj elde edebilir ve düşmanlarınızla daha kolay mücadele edebilirsiniz. Oyunun savaş sisteminde her karakter bir inisiyatif zarı atar, en yüksekten en düşüğe göre hamle sırası belirlenir. Çeşitli eşyalar, sınıflar ve kabiliyetlerle inisiyatif puanınıza bonus ekleyebilirsiniz. Sonrasında karakterlerinizin yeteneklerini ve çevresel öğeleri kullanarak savaşmanız gerekir.

Baldur’s Gate 3 oyunculara taktiksel bir savaş sistemi sunmaktadır. Kalabalık düşman gruplarına bir karakterle yağ fırlatıp diğer karakterle ateşli ok fırlatarak alan hasarı veren yangın çıkarabilir ya da menzilli hasar veren karakterlerinizi yükseklik avantajına ve geniş görüş alanına sahip olacağı bölgelere konuşlandırabilirsiniz.    

Baldur’s Gate 3 savaş kadar sosyal ilişkilere de önem veren bir oyundur. Her diyalogda göz dağı, tehdit, mistik bilgi, aldatma gibi seçenekleri kullanabilir ve NPC’leri manipüle edebilirsiniz. Sosyal ilişkilerde yüksek kabiliyete sahip Ozan, Büyücü ve Paladin gibi sınıfları kullanarak savaşlardan kaçabilir ya da rakipleri tehdit edebilirsiniz. 

baldurs gate 3 ilk izlenim

Grafik Kalitesi ve NPC Çeşitliliği

Baldur’s Gate 3 etkileyici manzaraları, oyuncuyu içine çeken atmosferleri ve büyüleyici karakter tasarımları ile öne çıkan bir oyundur. Öncelikle karakter yaratma ekranından oyunun proloğuna kadar her kısımda görsel ziyafet yaşayacağınızı garanti ederiz. Ayrıca oyundaki çoğu NPC akılda kalacak tasarımlara ve karakteristik özelliklere sahiptir. Örneğin kalbinin olması gerektiği yerde motor olan bir yarı-şeytan, içindeki iblisi beslemek için büyülü eşyaları tüketen bir büyücü, iyilik için yola çıkıp bir şeytanla anlaşma yapan sonrasında da şeytana dönüşen bir şövalye gibi akılda kalıcı karakterlerle tanışabilirsiniz. 

Baldur’s Gate 3 Öneriyor muyuz?

Eğer saatlerce oynayabileceğiniz, oyunu bir kez tamamladıktan sonra dönüp tekrar oynamaktan keyif alabileceğiniz, her seçiminizin ve eyleminizin farklı etkinlikleri tetiklediği ve unutulmaz hikayelere ve karakterlere sahip bir oyun arıyorsanız Baldur’s Gate 3 oynamaya değer bir oyundur. Oyun verdiğiniz parayı sonuna kadar hak etmesinin yanısıra her saatinde sizi farklı şekilde eğlendirebilecek potansiyele sahiptir.

Eğer daha önce hiç masaüstü rol yapma oyunu deneyiminiz yoksa bile oyunu denemenizi tavsiye ederiz, çünkü Baldur’s Gate 3 acemi oyuncuların elinden tutmak için gereken her şeyi yapmıştır.