Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Kenshi İnceleme

Kenshi İnceleme

Elinizden tutmayan, sert ve zorlu bir dünyaya sahip Kenshi, oyuncunun istediğini yapmasına izin veren takım odaklı bir açık dünya rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Peki şuan erken erişimde olan oyunumuz nasıl olmuş?

Şahit Olun!

Başladığınız anda karakterinizin tipik rol yapma oyunlarında olduğu gibi seçilmiş biri değil, diğer herkes gibi standart bir insan olduğunu söylüyor size Kenshi. Zayıf olmanızın yanı sıra dünyada sizin dışınızdaki ezici insan ve yaratık çoğunluğu, sizden daha yetenekli ve olası bir kavgada sizi öldürmeleri kuvvetle muhtemel. Oyuna başladığınız kasabadan biraz uzaklaşıp bu deneyimi ilk elden tecrübe etmeniz mümkün, oyun size acımıyor.

Kenshi
Kenshi
50,00
den başlayan fiyatlarla

Oynanış ve Oyun Mekanikleri

Kenshi’nin rol yapma, gerçek zamanlı strateji ve hayatta kalma öğelerini bünyesinde bulundurması, oyunun hangi türe ait olduğunu belirlemeyi zorlaştırıyor.  Onurlu bir savaşçı olup insanları vahşi yaşam koşullarından koruyabilir veya bir grup insanı toplayarak otonom bir yerleşim yeri kurabilirsiniz.

Oynama şekli olarak verilen seçenek yelpazesi o kadar geniş ki bazı oyuncular bunu olumlu karşılamayabilir. Ancak bu düzeyde özgürlüğü sağlayan Kenshi gibi bir örnek daha olmadığını belirtmekte de fayda var.

8Çok İyi
  • Oyuncuya tanınan özgürlük
  • İlginç ve orijinal dünya tasarımı
  • Temaya uygun görsellik
  • Görsellik uygun olsa da sıkıntı çıkarabiliyor uzun vadede.
  • Bazı teknik problemler
  • Her oyuncuya uygun olmayan zorluğu

Kenshi’nin dünyası acımasız ve merhametsiz, kapsamlı bir karakter yaratma ekranı sonrası oyuna birkaç paçavrayla bırakıveriyor sizi. Oyunun size pek de yardımcı olmadığını söylemiştik fakat merak etmeyin, oyunda neyin nasıl çalıştığını etraflıca anlatan oyun içi öğretici kısımlar ve notlar mevcut. Tabii oyuna nasıl başlayacağınız tamamen size bırakılmış durumda.

kenshi oyun inceleme

Sahibi olmayan her şeyi çalarak birazcık sermaye mi yapmak yoksa helal para kazanmak adına çevredeki demir ve bakır cevherlerini toplayıp kasabada satarak mı başlamak istersiniz? Veya hayatta kalma şansınızı arttırmak için bir şeyler araştırmak belki? Peki ya kasaba içinden bir ev mi almalı yoksa ucu bucağı görünmeyen yaban doğada mı ev yapmalı?

Bunların hiçbiri doğru ya da yanlış tercihler değiller (yinede pusu yediğinizde hayatta kalmanız için bir süre sopayla bir şeylere vurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum) ki bu da oyunun sizi bir şeylere yönlendirmeyen yapısına dair en büyük kanıt niteliğinde. Oyunun dünyasının da canlı olduğunu  söylemek gerek, siz bir şey yapsanız da yapmasanız da gruplar birbirleriyle savaşacak, haydutlar baskınlar yapacak ve insanlar ölecek çünkü seçimlerinizle bir etki yaratmadığınız sürece bu evren sizin kim olduğunuzu umursamıyor.

İnşa Mekanikleri

Bir şeyler inşa etmek istediğinizde, ev diyebileceğiniz derme çatma bir yerden duvarları olan kocaman bir yerleşim yerine kadar, bunu istediğiniz yerde yapabilmeniz mümkün. Bölgenin maden açısından ne kadar zengin ve çiftçilik için ne kadar verimli olduğunu gösteren bir sistem de mevcut. Tuhaf fakat görece güvenli Leviathan Sahili’nden haydut dolu Batalık’a kadar oyundaki tüm bölgeler orijinal gözüküyor ve hissettiriyorlar. Her bölge kendi içinde çeşitli grupları bulundurduğu için yer seçmek epey büyük bir mesele aslında.

kenshi inceleme

Grafikler ve Atmosfer

Görsel olarak alıştıkça hoşunuza giden post apokaliptik bir temaya sahip Kenshi. Diğer yandan oyunun güzel gözüktüğünü söylemek zor, bazen yakınlaştırmasanız bile görüntüler bulanık gözükebiliyor. Görsellikte yaşanan bu olumsuzluk oyunda gezilebilecek tüm alanların ilginç olması için harcanan çabayla beraber kendini amorti ediyor.

kenshi oyun

Teknik olarak oyunun birkaç sıkıntısı var. Oyunu sabit disk üzerinden oynadığınızda yükleme süresi çok uzuyor fakat SSD’yle beraber süreci daha hızlı hale getirmeniz de mümkün. Bu problem oynanışı da etkiliyor, mesela keşfetme sırasında yeni bir alana girdiğinizde diskten yükleme yapması gerektiği için oyunun durduğunu görüyoruz. Bu duraksamalar can sıkıcı ve SSD’yle durum biraz daha düzeliyor olsa bile tam olarak çözüldüğünü söylemyemeyiz. Neyse ki sorun güncellemeyle beraber çözülebilir gibi duruyor fakat şu anki haliyle oyuncuyu rahatsız edecek kadar göze batan cinsten.

Karar

Kenshi derin, karmaşık ve hırslı bir oyun. Sayısız seçenek sunduğu sırada ağzı açık bırakan dünyasıyla size tavlarsa eğer, başında dirsek çürütmek isteyeceğiniz tarzda bir yapım. Alıştırmak gerekiyor belki ama uzun süredir oynayıp oynayabileceğiniz en ilginç oyunlardan biri olacağına şüphe yok.

Kenshi Yayınları