Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Hunters Arena: Legends İnceleme

Hunters Arena: Legends İnceleme

Güney Koreli oyun şirketi MANTISCO tarafından geliştirilmekte olan Hunters Arena: Legends, 2021 yılının Ağustos ayında resmi olarak yayınlanacak. Henüz test sürecinde olan bu oyunu hadi hep beraber inceleyelim.

Test Sürecindeki Küçük Sorunlar

Oyunu basitçe anlatmam gerekirse, “Hunters Arena”, Battleroyale modu ve zindanlar gibi birçok MMORPG türünü birbiriyle buluşturan bir oyun. Savaşlar ise yakın dövüş olarak gerçekleştiriliyor. İki test sürecinde de bizzat bulunarak oyunu deneyimleyebildim. Eğer test sürecini başarıyla geçip geliştirme süreci de güzel bir şekilde tamamlanırsa, tek bir oyun ile birçok türün zevkini çıkarabileceğimiz yepyeni bir Battleroyale oyunu olacağına inanıyorum.

5Ortalama
  • Harika grafikler
  • MMORPG ve Battleroyale türlerinin birleştirildiği yepyeni bir oyun
  • Karakterlerin becerileri geliştirilebiliyor
  • NPC’leri bizim bulmak zorunda olmamız hayatta kalma konseptini daha gerçekçi kılıyor
  • Oyun içi seviye kadar hesap seviyesi de diğer oyunculardan sıyrılmanız için önem taşıyor
  • Yavaş yükleme ekranı
  • Diğer Battle Royale oyunlarına göre çok zor
  • Savunma özelliği yüzünden maçlar çok uzun sürüyor
  • Savaşın sonunu tahmin etmek zor değil

İlk test sürecindeki optimizasyon sorunları giderilmiş. Bilgisayarınız yeterince iyiyse oyunu çalıştırmakta herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Bende Ryzen 3600 ve Radeon 5700 var. Normal ayarlarla Full HD oynayabiliyorum ve oyun başlamadan önce insanların toplandığı lobide yaklaşık 40 FPS görebildim. Haritada ilerledikçe durum daha da iyiye gitti. Grafikler de Unreal Engine 4 ile yapılmakta olduğu için oldukça iyi görünüyor. Tüy, kürk, saç teli gibi küçük detaylara da önem verilmiş.

Hunter's Arena: Legends
Hunter's Arena: Legends
28,00
den başlayan fiyatlarla

Ancak, oyunu ilk açtığımızda gelen yükleme ekranının biraz fazla uzun olduğunu düşünüyorum. Ayrıca network firewall ayarlarını yanlış yaparsanız oyunu pek rahat oynayamıyorsunuz. Henüz test sürecinde olduğu için ileride bu sorunu düzelteceklerini umuyorum.

hunter's arena legends inceleme

Oyun ilk test sırasında çok zordu. İkinci test için biraz kolaylaştırarak bu sorunu çözmüşler. Oyunda gerekli olan temel kontroller eğitim modunda öğrenilebiliyor. Bu modu istediğiniz zaman tekrar açabiliyorsunuz. İçinde her karakteri deneyebileceğiniz pratik modu da bulunuyor. Şu anda toplam 12 karakterden 11 tanesi kullanıma açık ve oyuna başlamadan önce hepsini deneyimleyebiliyorsunuz.

Bir Taşla İki Kuş

İkinci testte iki farklı oyun moduyla karşılaşıyoruz; Battleroyale ve Tag Battle. Battleroyale modunda tek kişilik veya üç kişilik ekibinizle beraber yaklaşık 60 kişi ile savaşıyorsunuz. İlk test ile farklı olarak, ikinci test sürecinde haritadaki açık bölgelerin oyun başlamadan önce gösterilmesi gibi küçük detaylar eklenmiş.

Hunters Arena’nın en önemli yanı, hepimizin bildiği Battleroyale oyunlarından farklı olarak yakın dövüş ve yaratık avlayarak karakteri geliştirmenin mümkün olması. Geliştirme parçalarını kullanarak becerilerinizi güçlendirebilirsiniz. Battleroyale oynarken aynı zamanda RPG de oynayabiliyorsunuz kısacası. Bir taşla iki kuş.

hunters arena legends

Seninle Benim Aramda Kocaman Bir Fark Var

Bölüm sonu canavarları ya da normal canavarlarla dövüşmekte olan diğer oyunculara saldırabilir veya yere düşen itemleri çalıp ortadan kaybolarak diğerlerini sinir edebilirsiniz. Aynı zamanda NPC’ler ile elinizdeki itemleri güçlendirip en son becerileri de öğrenebilirsiniz. Bu NPC’ler haritanın her yerinde bulunuyor. Ancak onları bulmak da hayatta kalmak için edinmeniz gereken bir beceri. Battleroyale’in amacı hayatta kalmak olsa da, etraftan bir şeyler de öğrenebiliyor olmanız oyunu biraz daha eğlenceli kılıyor.

Battleroyale modunda ölümcül savaşlar pek olmuyor. Ayrıca teke tek dövüş sırasında canınızın azaldığını gören diğer oyuncular ikinizi birden kesebiliyor. Savunma özelliği de bulunan Hunters Arena’nın doğasından dolayı maçların birkaç saniye içinde bitmek yerine gereğinden uzun sürmesi en büyük sorunlarından birisi.

Hem seviyesi yüksek, hem de oyunun sistemini iyi anlamış olanların savaşta kazanma oranları daha yüksek. Karşınıza çıkan oyuncuların sadece seviyesine bakarak savaşın sonucunu az çok tahmin edebiliyorsunuz. Sürpriz son olayı pek yok maalesef.

Sürpriz ataklar yok değil. Ama düşmanınız zaten önünüzde durduğu için pek de bir anlamı kalmıyor. Uzun menzilli silah tabanlı battleroyale oyunların aksine Hunters Arena’da iki kurşunla düşmanınızı yere serecek kadar şanslı değilsiniz.

hunters arena legends oyun

Sadece oyun içi seviyeniz değil, hesabınızın seviyesi de önem taşıyor. Hesap seviyeniz arttığında size verilen özel puanları canınız, atak gücünüz vb. özellikleri geliştirmek için kullanabilirsiniz. Herkesin eşit olarak başladığı battleroyale oyunlarının aksine oyuncular arasında küçük farklar oluyor bu sayede. Oyun tamamlandıktan sonra seviyenize göre eşleşme sistemi getirilecektir elbette, ancak diğer oyuncular ile aranızda yine de bir fark olacak.

İki karakter seçip oynadığımız Tag Battle modunu diğerlerine göre daha çok tercih ettim. Sadece karakter seçip dövüşüyorsunuz. Battleroyale modundan daha ilgi çekici ve eğlenceli geldi bana.

Hunters Arena'nın Geleceği

İkinci test sürecinde de gördüğümüz üzere Hunters Arena, Battleroyale ve MMORPG’nin özelliklerini taşıyan karma bir oyun. Eğer dikkat çekebilirse Battleroyale marketinde önemli bir yer alacaktır. Ancak daha önce yakın dövüş sistemini kullanarak bilgisayar dünyasında başarılı olmuş bir Battleroyale oyunu olmadı. Benzer konsepte sahip olan diğer oyunlar da gün yüzü göremeden yok oldular. Büyük şirketlerin de benzer oyunları geliştirmekte olduğunu göz önüne alırsak Hunters Arena’nın geleceği pek de parlak görünmüyor.

Hunter's Arena: Legends Yayınları