Human: Fall Flat İncelemesi

Human: Fall Flat İncelemesi

Bulmacaya sahip oyunların biz oyuncularda ayrı bir yeri var. Çevre ile birlikte tasarlanmış bulmacalara bir de fizik tabanlı bir oynanış eklendi mi işte o oyun ayrı bir yer edinir oyuncularda.

Aslında bunun sebebi kendini biraz belli ediyor. Yoğun sahnelerin, uzun oynayışların olduğu tek oyunculu oyunların ya da kanser bir kitleye sahip çok oyunculu oyunların bizde yarattığı bıkkınlığı bir nevi üstümüzden alıyorlar. Human: Fall Flat de bu iki unsurun çok güzel bir şekilde birleştiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

8Çok İyi
  • Gülünç Fizikleri
  • Çeşitli çok oyunculu modları
  • Aktif topluluk
  • Uygun fiyat
  • Herkese hitap etmeyen grafikler

Buralar Ne Ola Ki?

Oyuna başladığınızda aklınıza ilk gelen sorunun bu soru olma ihtimali bir hayli yüksek. Size düşler dünyasındaymışsınız gibi hissettiren haritalar aslında cidden bir düşler diyarı. Yönettiğimiz karakterin savsak hareketlerini de hesaba katarsak ‘aman aman nereye geldik?’ diyebiliriz. Oyunda bir birbirinden farklı birçok harita mevut. Şatolardan köşklere, tapınaklardan binalara kadar birçok mekana sahip Human: Fall Flat.

Haritalardaki farklı ve zekice hazırlanmış bulmacaları, birçok bulmaca oyununda olduğu gibi farklı yollardan çözebiliyoruz. Yadsınamayacak sayıda oyuncunun felsefesi olan ‘Ne kadar ekmek o kadar köfte’ düşüncesini de hesaba kattığımızda oyunun bize tekrar oynanabilirlik sunuyor olması ayrı bir sevindiriyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi oyunda düşme gibi bir durum var ama sizi korkutmasın. Burası düşler diyarı sonuçta. Düşerken bir bakmışsınız yine aynı haritaya düşmüşsünüz. Bu mekanik, fizik tabanlı oynanışa sahip oyunların getirdiği zorluğu aşmamıza da yardım ediyor bir bakıma. ‘Ya gitti mi şimdi o kadar emek!?’ demediğimiz için oynarken de ister istemez rahatlıyoruz ve özgürce oynuyoruz.

Mekanikler

Human: Fall Flat, temelinde basit mekaniklere sahip bir oyun. Tutma, zıplama, tırmanma, itme ve çekme gibi oyun dünyasının klasikleşmiş, basit mekaniklerini barındırıyor. Bu kadar düz mekanikler ile oyun ne kadar eğlenceli olabilir diye düşünmeden edemiyor insan. O noktada da oyunun fizikleri devreye giriyor.

Bilgi
Düşme mekaniğini bulmacaları çözmek için bile kullanabilirsiniz. Bir yere tırmanmakta zorlandığınızda tepesine atlamayı deneyin.

Oyunun basit mekanikleri, fizik tabanlı oynanışı sayesinde yer yer sinir bozsa da çoğu zaman gülünç bir hal alıyor. Bir de çok oyunculu oyuna girmişseniz işte o zaman diğer oyunlarda deneyimleyemeyeceğiniz bir eğlence sunma potansiyeline sahip. Oyunda yönettiğimiz karakterin sarhoş gibi hareket etmesi de bu eğlencenin tuzu biberi gibi olmuş desek çok da yanlış olmaz. Bir yandan bulmacayı çözmeye çalışmak, bir yandan kontroller ile uğraşmak bir yandan da Kenan Komutan’ı yönetmek… İşte tüm mesele bu. Human: Fall Flat, oyunculara tam kontrolcü desteği sunuyor.

Basit mekaniklere sahip olmasından dolayı klavye-fare ve oyun kontrolcüsü arasında pek bir fark yok açıkcası. Rahatlık açısından oyun kontrolcüsünü genel anlamda bir tık daha rahat denebilir fakat tutma mekaniğinde iki eli ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz ve oyun kontrolcüsünde aynı anda iki tuşa sürekli basmak fareden daha yorucu olabiliyor.

Topluluk - Çok Oyunculu Mod - Karakter Tipleri

Tekrar oynanabilirliği yüksek oyunlar günümüz dünyasında, özellikle oyunların pahalı olmaya başladığı Türkiye’de günden güne daha fazla rağbet görmeye başladı. Human: Fall Flat de bir oyunu daha iyi bir seviyeye çıkarmada en önemli olan faktörlerden birine sahip: aktif topluluk. Oyun, çıkışını yaptığı tarihten bu yana dört tane ücretsiz harita güncellemesi aldı ve daha fazlasının da geleceği oyunun resmi Steam sayfasında belirtiliyor.

Human: Fall Flat
Human: Fall Flat
9,25
den başlayan fiyatlarla

Hızınızı alamayıp tüm haritaları bitirdiniz ve yeni haritaları beklemek istemiyor musunuz? Dert değil, Steam atölyesinden birbirinden farklı ve eğlenceli topluluk haritaları indirip eğlenmeye devam edebilirsiniz. Hatta kendi haritalarınızı bile yapabilirsiniz. Baktınız tek ilerlemek de sıkıyor sizi, 8 oyuncuya kadar çevrimiçi bir şekilde de devam edebilirsiniz oyuna. Özellikle arkadaşlar grupları ile oynandığında arkadaş ortamlarında oynanan kutulu oyunların yaşattığı zevki uzaktan da yaşama imkanı sunuyor size. Zor kontrolleri, yarattığı arkadaş ortamı ve aktif topluluğu ile Human: Fall Flat her cebe uygun fiyatı ile kendine eğlence arayanları bekliyor.

İyi oyunlar!