Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
Horizon Zero Dawn İnceleme

Horizon Zero Dawn İnceleme

İlk kez bir Playstation özel oyununun PC’ye çıkması ile birlikte oyun dünyasında yeni bir sayfa açan oyun Horizon Zero Dawn sadece bu özelliğinden kaynaklı mı çok konuşuluyor yoksa oyun gerçekten güzel şeyler barındırıyor mu?

Dünyasına ne olduğunu ve annesinin kim olduğunu öğrenmek isteyen Aloy’un grafikleri ile göz dolduran bir açık dünyada hem ilkel kabilelerle hem de robot hayvanlarla savaştığı gerçekten başarılı bir oyun olan Horizon birçok açıdan oyuncular için keyifli bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

7Çok İyi
  • Muazzam grafiklere sahip açık dünyası
  • Robot hayvanlar (çeşit çeşit dövebileceğiniz harika yaratıklar)
  • Yay kullanımının verdiği his
  • Aksiyon çeşitliliği
  • Çok yaratıcı olmayan açık dünya görevleri
  • İnsan savaşlarının düzlüğü
  • Yan görevlerin zaman zaman tekrara düşmesi

Kafamda Deli Sorular

Gerçekten bu oyunu oynarken sürekli bir şeyler düşünüyorsunuz. Bu soruların en önemlisi ise “Sen gerçekten iyi bir oyun musun?” oluyor. Ben bu sorunun yanıtını çok düşündükten sonra gerçekten keyifli bir oyun olduğuna karar verdim. Horizon eksikleri olan ama oynarken keyif aldığım bir oyun olarak hafızamda yer etti.

Horizon Zero Dawn™ Complete Edition
Horizon Zero Dawn™ Complete Edition
229,99
den başlayan fiyatlarla

Annesinin kim olduğunu bilmeyen ve annesi olmadığı için kabileden dışlanan Aloy’un geçmişini öğrenebilmek için çıktığı bu yolculuk en başlarda biraz ortalama seviyede ilerlese de oynadıkça keyif vermeye başladı. Uzak gelecekte geçen bu oyunda insanlar teknolojiden kopmuş kabileler halinde yaşıyorlar ve dünyanın her yerinde gezen gerçekten çeşit çeşit ve yaratıcı olan robot hayvanlara karşı mücadele veriyoruz. Oyunun belki de yaptığı en güzel işlerden biri bu robotlarla yaptığımız dövüşlerin çeşitliliği diyebilirim. Her robot türünün bir veya birden fazla kendine özgü bir zayıf noktası var ve bu aksiyon sistemine gerçekten çok güzel yedirilmiş. Sadece bununla kalmamış bu zayıf noktaların da kendisine özgü onlara daha fazla hasar veren silahları var. Mesela bazıları ateşten daha fazla etkilenirken bazıları dümdüz okumuzdan bile çok fazla hasar alabiliyorlar. Bu yüzden aksiyon sizi her seferinde içinde tutuyor. Onların zayıf noktalarını bulmanız ve ona göre bir planla savaşmanız gerekiyor.

horizon zero dawn oyun incelemesi

Ancak robotların bu kadar keyifli olmasının bir de kötü yanı var. Evet. İnsanlarla olan aksiyonlar gerçekten çok düz ve sıkıcı. İki tane tank büyüklüğünde robotla yaptığınız ve 10 dakika süren bir aksiyondan sonra insanlara giderek pıt pıt ok atmak gerçekten keyif vermiyor. Tabii insan savaşları sayı olarak çok da fazla olmadığı için bu durumdan fazla sıkılmadan devam edebiliyorsunuz. Bir Legolas hayranı olarak ok kullanmak. Oyun boyunca sanırım en çok ok ve yay kullandım. Zaten yakın dövüş silah çeşitliliği ve yakın dövüşün kullanışlılığı çok az. Ok ve yay kullanırken en fazla keyif aldığım oyun olarak düşünmeden Horizon’ı gösterebilirim.

Açık Dünya

Oyuna verdiğim puandan bir puan tam olarak açık dünyadan kırdım. Eğer RockStar değilseniz ve RDR:3 yapmıyorsanız lütfen açık dünyadan artık vazgeçin. Oyun fiyatlarının yüksek olması ve oyunculara daha fazla oyun süresi sunmak için yapılan kara bir sevda bu. Neden mi? Çünkü görevlerin yaratıcı değil. Görevlerin bir süre sonra tekrara düşüyor. Bazen beni oradan oraya sadece sürüklüyorsun. Bunun sonucunda da oyun baymaya başlıyor. Horizon için de bunların hepsi maalesef geçerli. İlk 5 saat açık dünyada gezmek bu oyun özelinde gerçekten acayip keyif veriyor çünkü harika grafiklere ve manzaralara sahip. Çevre sanatçıları harika bir iş çıkartmış buna değinmeden geçemedim. Bir robotun üstüne binerek o manzaralarda müzik eşliğinde gezmek keyif veriyor ancak sadece belli bir saat boyunca. Sonrasında her şey tekrara düşüyor ve düşüyor.

Açık dünyaların bence ikinci en büyük sorunu da loot sistemi. Sürekli loot yapmak gerçekten bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor. Çiçek toplamak için saatlerimi vermek istemiyorum. Bu oyunun açık dünyasında yaşadığım en büyük sıkıntı ise biraz gezeyim derken dengim olmayan düşmanlarla karşılaşmak oluyor. Kendinizi kaptırıp yürürken bir anda bir ejderhaya denk geliyorsunuz ve o anda öldünüz. Bana özgürlük tanımak istemeni anlıyorum Horizon ama en azından biraz kısıtlayabilirsin beni. Lütfen kısıtla. Gezerken ölmek istemiyorum.

Yepyeni Bir Deneyim

Sonuç olarak Horizon için yeni bir deneyim diyebilirim. Harika manzaralara sahip keyif veren bir aksiyon sistemi olan kaliteli bir yapım. Açık dünyası yer yer sıksa bile güzel manzaralar ve harika müzikleri eşliğinde gezmek keyif vermiyor diyemem. Hikaye için ise ortalamanın üstünde diyebilirim. Playstation özel oyunları genel olarak hikaye bazında çok üst bir seviyede oldukları için onların biraz altında kalmış bir hikayeye sahip. Size sunduğu aksiyon çeşitliliği, ok ve yay kullanımı ve robot düşmanları ile vakit ayırmaya değer bir oyun diyerek kapatmak istiyorum.

Horizon Zero Dawn™ Complete Edition yayınları