Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,12
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Hearthstone İnceleme

Hearthstone İnceleme

Heartstone ne kadar sevilen bir oyun olsa bile RNG konusunda ciddi anlamda kötü bir şöhrete sahip. Bazen tahtanızda sizi koruyan kartlarınız olmasına ve onların sizi koruyacağını düşünmenize rağmen üç tane arcane füzesinin hepsi direkt size vurabiliyor.

Bu her zaman kötü oluyor demek değil tabii. Bazen de umutsuz olduğunuz bir anda desteniden tamamen ihtiyacınız olan tek kartı çekebiliyorsunuz. Kötü şöhretinin sebepleri bence bu savaş alanında yaşananlar değil bence. Asıl kötü şöhretinin sebebi aldığınız ilk paketlerden bir tane bile en nadir kart çıkmaması. Bu kötü şöhreti ile ilgili sabaha kadar yazı yazabilirim çünkü beni çok tilt eden bir noktada. Ancak bunun yerine büyük resme bakıp oyunun beni mutlu eden yanlarından da bahsetmek istiyorum. 

8Çok İyi
  • Battlegrounds modu çok keyifli
  • Her elin farklı olması
  • Sürekli güncel tutulması
  • Pay to win benzeri sistem
  • Bazı oyunların çok uzun sürmesi

Yazımda oyunla ilgili hem en nefret ettiğim konu olan kazanmak için para ver konusundan ve en sevdiğim mod olan battlegrounds modundan bahsedeceğim.

Oynaması Ücretsiz Mi?

Her ne kadar kötü zamanlarından bahsetmemek istesem de beni en çok sinir eden konuya biraz değinmek istiyorum. Oyun desteler hazırlayarak oyunculara ya da bilgisyara karşı oynadığınız bir kart oyunu. Belirli büyülere sahip bir karakteriniz oluyor ve gerçekten çeşit çeşit karakter var oyunumuzda. Aynı zamanda kartlarımızın da kendi sınıfları ve kendi özellikleri bulunmakta. Bu yüzden desteleri birbirine uyumlu kartlarla hazırlamak gerçekten çok önemli. Eğer çok uyumsuz bir deste hazırlarsanız yenmeniz neredeyse imkansız gibi bir şey. Strateji aslında çok ön planda olsa da hazırladığınız desteler çok iyi değilse çok bir anlam ifade etmiyor. İşte benim sinirlendiğim durum ise burada.

Hearthstone
Hearthstone
Ücretsiz

Oyun size başlarken deste hazırlanamnız için kartlar vermekte ancak o kartların çoğunluğu herkeste bulunan kartlar. Kartlarımızın da kendilerine özgü bir nadir bulunma derecesi var ve bu dereceye göre genel olarak kartlarınız daha da güçlü oluyor. Yeni kart bulmak içinse kitaplar açmanız gerekmekte. Bu kitapları görev yaptıkça bulabiliyorsunuz ya da satın alabiliyorsunuz. Ancak satın almadığınız normal kitaplar genel olarak aşırı kötüler. Satın alınanlar ise bir o kadar güçlüler. Bu yüzden oyun belli bir süre sonra maalesef kazanmak için para ver durumuna geçiyor. Bu bahsettiğim olay arena için geçerli aslında. Arena da dereceli oynarken en başta karşınıza çoğunlukla sizin gibi kartsız insanlar geliyor ancak yükseldikçe sizin hayatınızda görmediğiniz kartlara sahip oyuncular geliyor ve eğer siz satın almadıysanız ve oyunu 50 yıldır oynamıyorsanız kesinlikle karşınızdaki oyunucun kartları ile mücadele edemiyorsunuz.

hearthstone inceleme

Aslında biraz hızlı güçlenmek için para ver gibi görünse bile bence kesinlikle bir pay-to-win oyunu. Çünkü dümdüz gelişmek gerçekten çok zor. İyi bir yerlere gelmek için sadece Heartstone oynamanız ve aşırı sabırlı bir insan olmanı gerekmekte. Ben ise o kadar sabırlı bir insan olmadığım için sürekli olarak oyundan soğuyorum ve bir kaç ay oynamadıktan sonra geri dönüyorum. İğrenç bir döngü içine girdiim diyebilirim. Yapımcılar lütfen yeni oyunculara da güzel kartlar verin.

Battlegrounds

Ben sırf bu yüzden oyunu gerçekten çok uzun bir süre oynamadım ancak geçtiğimiz aylarda bir arkadaşımlar sohbet esnasında oyuna yeni bir mod geldiğini öğrendim. Belki bazılarınız biliyordu. Autochess mantığı ile hazırlanmış bir mod gelmiş. Bu modda 8 oyuncu birbirinize karşı tamamen rastgele verilen kartlar ile oynuyorsunuz. Kendi desteniz yok ve oyun tamamen rastgele bir şekilde herkese her el başı kartlar veriyor.

battlegrounds hearthstone

Bu moda başladığımdan beri oyunun başından kalkamadım. Zaten bayılarak oynadığım bir oyun ve herkes tamamen eşit. Tabi ben Sun Tzu’nun Savaş Sanatı kitabını okuduğum için herkesi ilk günden darma duman ettim. Mkemmel bir strateji ustası olarak daha sadece 3 kez birinci oldum…. Her neyse. Eğer benim gibi sizler de oyunu bıraktıysanız ve bu moddan haberdar değilseni kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum. Hatta şu anda bu yazıyı yazarken bir yandan arkada kart seçiyorum ve ordumu güçlendiriyorum.

Hearthstone yayınları