Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Halo Infinite İnceleme

Halo Infinite İnceleme

Halo dünyası Master Chief’in en yeni serüveni ile oyunculara yeniden kapısını açtı. Grafik ve mekanik olarak Halo 5’ten çok daha ileride olan Halo Infinite, hikayesi ile de etkilemeyi başardı.

Halo Infinite’in hikayesi serinin şimdiye kadar çıkardığı oyunlar içerinde en detaylı ve en gelişmiş hikaye olarak karşımıza çıktı. Peki Halo Infinite’in diğer yönlerini incelediğimizde karşımıza neler çıkıyor? Halo 5: Guardians’ın ardından gelen 6 yıllık aradan sonra, 343 Industries hem eski Halo oyuncularını hem de seriye yeni başlayacak oyuncuları içine alabilen bir dünya kurmayı başarıyor.

7Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Hikaye kalitesi
  • Ses dünyasının kalitesi
  • Halo evrenine eklenen yenilikler
  • Açık dünyanın oldukça özgür hissettirmesi
  • Oyundaki teknik aksaklıklar
  • Grafiklerin ses dünyası ve hikayenin gerisinde kalması

Hikaye

Oyunun hikayesini daha önce Halo’lardan öne çıkaran faktör, önceden tanıdık olan Halo karakteri ve dünyasıyla yepyeni düşmanlar ve teknolojileri birleştirmesi diyebiliriz. Kahramanımız Master Chief, hikayeye yeni dahil olan yapay zeka ile Halo evreninin şimdiye kadar gördüğü en büyük mücadeleyi veriyor. Hikaye genel hatlarıyla bu örgüyü takip etse de fazlaca yan görev ve oyunun açık dünyasını özgürce keşfetmeniz için alan da mevcut. Ayrıca Halo Infinite’in hikayesi yeni oyuncular için içine girmesi oldukça kolay hale getirilmiş olmasına rağmen eski oyuncularını da unutmuyor. Görevlerde, diyaloglarda ve haritalarda önceki oyunlara ve tarihsel sürece göndermeler bulunuyor.

halo infinite inceleme

Yapay Zeka

The Weapon adı verilen yapay zeka, oyundaki en önemli karakterlerden ve Master Chief’in en büyük yardımcılarındna biri. Konuşmasına çok alışık olmadığımız ağır başlı Master Chief’in yanındaki bu zeki ve neşeli karakter, oyuna sadece mekanik olarak değil oynanış olarak da keyif katıyor. The Weapon’ın analitik gözlemlerine ve ince göndermelerine bayılmamak elde değil. Ayrıca The Weapon ile Master Chief arasındaki ilişkinin her görevde biraz daha ilerlemesi, diyalogların derinleşmesi, ikilinin birbirini tanıma ve alışma süreci çok doğal işlenmiş. Mass Effect ve Portal gibi diğer oyunlardan alışkın olduğumuz yapay zeka karakter, Halo Infinite dünyasına da oldukça güzel uyum sağlıyor ve oynanış kalitesini arttırıyor.

Özgürlüğün Tadına Varın

Halo Infinite’in içinde geçtiği Zeta Halo o kadar güzel dizayn edilmiş ki görevler bir yana, evreni keşfetmeye doyum olmuyor. Bu açık dünyayı keşfe çıkmak ve dilediğinizce etkileşime girmek oyunu güzelleştiren taraflarından bir tanesi. Bu açık dünyada karşınıza çıkan düşmanları nasıl öldürmek istediğiniz tamamen size kalmış.

Nedir Bu Grappleshot?
Grapple shot silahları ve büyük nesneleri kendinize çekebilmenizi sağlayan, daha önceleri tırmanmak veya ulaşmak imkansız olan yüksekliklere çıkmayı kolaylaştıran yeni bir keşif.

Silahlarınızı ve yeteneklerinizi kullanarak bambaşka kombinasyonlar ve stratejiler ile saldırabilirsiniz. Farklı haritalara uygun farklı taktikler geliştirebilirsiniz. Teknoloji ağacını kullanarak en beğendiğiniz silahları gönlünüzce geliştirebilirsiniz.

Zeta Halo devasa dünyası ve Grappleshot gibi yeni teknolojileri ile daha önceki oyunlarla kıyaslanamayacak bir özgürlük alanı sunuyor. Zeta Halo büyüklüğü dışında ses tasarımının kusursuzluğu ve oldukça başarılı grafikleri ile de etkilemeyi başarıyor. 

Legion Slim 7
Legion Slim 7

15" AMD İşlemci

NVIDIA® GeForce RTX™ grafik donanımı

144 Hz FHD

Dolby Vision® HDR destekli 4K çözünürlük

Yeni nesil bir Halo, yeni nesil bir oynanış ile deneyimlenmeyi hak ediyor. Biz de bu devasa dünyayı Legion 7 Slim ile en ince ayrıntısına kadar saatlerce deneyimledik. Bu modelde yer alan GeForce RTX ekran kartı ile zaten güzel olan grafikleri çok daha üst seviyeye getirdik. Bunu yaparken de performanstan ödün vermedik elbette. Oyunu maksimum ayarlarda oynarken bile ne bir ısınma sorunu ile karşılaştık ne de performans kaybı yaşadık. 

Aynı zamanda Dolby Vision HDR 4K desteği ile oyundaki havada uçuşan toz partiküllerini bile büyük bir netlikte görebilmenin mümkün olduğunu söyleyerek oyunu anlatmaya devam edelim. 

10 Senelik Destek

343 Industries, Halo Infinite piyasaya sürülürken oyunu 10 sene boyunca desteklenmeye geliştirilmeye devam edeceğini söylemişti. Fakat Halo Infinite on sene boyunca aktif bir oyuncu kitlesi tutmak istiyorsa, geliştirilmesi gereken çok fazla yönü bulunuyor. Örneğin oyunda Quick Resume teknolojisini kullanmaya başlarsanız inanılmaz buglarla karşılaşıyor ve kaliteyi kaybediyorsunuz, hikaye modu tanıtılana kadar oyunun hikayesinin tam olarak ne olduğu anlaşılmıyor, istediğiniz modu oynamak oldukça zorlayıcı çünkü belirli bir liste ile sınırlandırılıyorsunuz, kazandığınız çatışmaların ve savaşların size ilerleme olarak dönütü çok kısıtlı, gerçek bir ilerleme kaydetmek isteyen oyuncuların her gün saatlerini Halo Infinite’e vermesi gerekiyor ve verilen 10 senelik destekleme planı bir noktadan sonra oyun ancak 10 yıl sonra tam verimle çalışabilir hale gelecek izlenimi yaratıyor.  

halo infinite incelemesi

Sonuç Olarak

Bütün teknik aksaklıkları bir kenara bıraktığımızda Halo Infinite keyifli bir oyun. Eğer Halo evrenini seviyorsanız ya da sıfırdan dahil olmak için bir oyun arıyorsanız Halo Infinite sizin için uygun bir tercih olabilir. Açık dünyanın savaşlarının, keşfinin, yepyeni bir yapay zekanın ve muazzam bir ses dünyasının tadını çıkarabilirsiniz.

Halo Infinite yayınları