Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
GTA San Andreas Hikayesi ve Karakterleri

GTA San Andreas Hikayesi ve Karakterleri

GTA San Andreas, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen 2004 tarihli bir aksiyon-macera oyunudur. Grand Theft Auto serisinin Grand Theft Auto Vice City yapıtından (2002) sonra yedinci oyunu olan GTA San Andreas; Ekim 2004'te PlayStation 2 için ve Haziran 2005'te Microsoft Windows ve Xbox için piyasaya sürülmüştür.

Oyun, oyuncuların boş zamanlarında keşfedebilecekleri ve etkileşime girebilecekleri bir açık dünya ortamında kurulmuştur. Hikaye tarafında ise annesinin ölümünden sonra eve dönen, rakip suç örgütleri ve diğer düşmanlarla çatışırken eski çetesine ve suç hayatına geri dönen eski bir gangster olan Carl CJ Johnson karakterini takip eder. Karakterimizin yolculuğu, onu Kaliforniya ve Nevada'ya dayanan kurgusal San Andreas'a götürür.

Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: San Andreas
8,40
den başlayan fiyatlarla

Oyun, gerçek hayattaki gangster rekabetleri de dahil olmak üzere 1990'ların başlarında Los Angeles'ta yaşanan birkaç gerçek hayat olayına dayanan yapısıyla, şehirleri, bölgeleri ve ikonik noktaları gibi dünyanın birçok gerçek hayat unsuruna referanslar içeriyor. Sokak çeteleri, 1980'lerin ve 1990'ların başlarındaki salgınlar, LAPD Rampart skandalı ve Los Angeles 1992 isyanları gibi konular da oyunda ele alınır. Bir önceki oyundan farklı olarak San Andreas, RYO tarzı mekanikler, hem kıyafet, hem de araç görünümlerini kişiselleştirme seçenekleri, çok çeşitli etkinlikler, mini oyunlar ve kumar oyunlarını içerisinde bulundurdu.

gta san andreas

GTA San Andreas, tarihin en iyi video oyunlarından biri oldu

Pek çok eleştirmen tarafından şimdiye kadar yapılmış en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilen GTA San Andreas, piyasaya çıktığında müziğine, hikayesine ve oynanışına yönelik övgüyle; grafikleri ve kontrollerinin bazı yönleriyle ilgili eleştirilerle büyük beğeni topladı. 2004'ün en çok satan video oyunu olan GTA San Andreas, 2011 itibariyle dünya çapında 27.5 milyonun üzerinde satıldı ve en çok satan PlayStation 2 oyunu oldu. Tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biri de olan bu yapıt, sektördeki geniş kapsamlı etkisi nedeniyle video oyunlarında bir dönüm noktası olarak gösteriliyor.

gta san andreas

Bu sırada, oyunun içindeki şiddet ve cinsel içerik ögeleri, kamuoyunda çok fazla endişe ve tartışmanın kaynağıydı. Özellikle, Sıcak Kahve modu olarak adlandırılan oyuncu yapımı bir mod, daha önce gizlenmiş bir cinsel sahnenin kilidini açtı. 2015 yılında hem Xbox 360, hem de PlayStation 3 için oyunun yüksek çözünürlüklü yeniden düzenlenmiş bir sürümü de yayımlandı. Haziran 2018'de oyun, Xbox One - Geriye Dönük Uyumlu kitaplığa eklendi. Serinin bir sonraki ana oyunu olan Grand Theft Auto IV ise Nisan 2008'de piyasaya sürüldü. O oyun da oyuncular tarafından oldukça sevildi.

Bu büyük başarı ardından neler yaşandı

GTA San Andreas oyununun başarısının ardından Rockstar Games, bunu Rockstar Leeds stüdyosunun 1990'ların sonlarında geçen Grand Theft Auto Liberty City Stories ve 1980'lerin başında geçen Grand Theft Auto Vice City Stories oyunlarının elde taşınan iki oyunuyla takip etti. Her ikisi de PlayStation Portable için geliştirildi ve sırasıyla Grand Theft Auto III ve Grand Theft Auto Vice City oyunlarının öncesini anlatacak şekilde tasarlandı. Ancak, GTA San Andreas ile sunulan yemek yeme, egzersiz yapmak ve yüzmel gibi bazı unsurlar oyunlarda yer almadı. Seri daha sonra  2008'deki Grand Theft Auto IV ve 2013'teki Grand Theft Auto V ile devam etti.