Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint İnceleme

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint İnceleme

Ghost Recon oyunlarını çok oynamadım. Neden bilmiyorum ama hiçbir zaman bana hitap eden bir seri olduğunu düşünmedim. Bu serinin ciddi bir fan kitlesi var ve sürekli yeni oyunları çıkıyor. Wildlands çıktığında aslında çevremde çok beğenildiğini ve güzel bir oyun olduğunu duymutum ancak hiçbir zaman denemek istemedim.

Sonrasında Breakpoint duyuruldu ve nedense bu sefer benim çok ilgimi çekti. Tanıtım videosu çok güzel duruyordu. Arkadaşlarımla beraber cidden  büyük bir açık dünyada gezip görev yapma fikri cidden çok hoşuma gitti. Sonrasında oyun çıktı ancak o sıralar oynama fırsatı bulamadım. İyi ki de oynamamışım. Çıktığı gibi her tarafı bug doluydu. Yayıncılardan izledim ve herkes oyundan ciddi anlamda şikayet ediyordu.

Üstünden 2 yıl geçti ve oyunun ciddi anlamda düzeltildiğini duydum. O sırada yakın arkadaşımla oynayabileceğimiz bir nişancı oyunu arıyorduk ve hemen gözümüz buna ilişti. Oyunu aldık ve oynamaya başladık. Macera çok güzel başlamıştı. Gayet keyif alıyorduk. Arada hikaye odaklı gidiyorduk arada açık dünyada helikopter dürüyorduk. Devamı inceleme yazımızda.

6Ortalama
  • Bütün görevler co-op yapılabiliyor
  • Açık dünyada araç kullanmak zevkli
  • Görev sistemi karışık ve tekrara düşüyor
  • Yapay zeka geliştirilebilir

Hızlı Bir Başlangıç

İlk Saatler

Oyun aslında çok hızlı başlıyor diyebilirim. Kendinizi direkt açık dünyada buluyorsunuz ve görev almanız gereken yere giderken yolda gördüğünüz düşmanlarla savaşıyorsunuz. İlerlerken sizi çok yavaş bir şekilde hikayeye de çekmeye çalışıyor oyun. İlginç ve derin bir hikayesi var gibi gösteriyor ve oyuna karşı heyecanınız artıyor. Sonra görev alacağınız yere gidip arkadaşınızı buluyorsunuz. Beraber görev almaya çalışıyorsunuz ama alamıyorsunuz çünkü görev aldığımız bölge çok karışık ve çok kalabalık. Her yerden ikonlar çıkıyor ve hangisine gitmeniz gerektiğini anlamıyorsunuz. Neyse diyip bir iki görev alıp ilerliyorsunuz.

İlk Görev

Sonra dışarı çıkıp hemen helikoptere atlıyorsunuz ve ilk görevinize gidiyorsunuz. Biz sessiz ilerlemek istediğimiz için önce dronelar ile etrafı inceliyoruz. Düşmanları işaretleyip beraber taktik belirliyoruz. Birimiz yavaş yavaş ilerlerken diğer arkada kalıp keskin nişancı tüfeğiyle bir bir düşmanları öldürüyor. Bu oyun olmuş diyorsunuz. Saatlerce oynanır.

İlk Çatışma

Düşman sizi fark ediyor ve ciddi bir çatışmaya giriyorsunuz. Düşmanlar geldikçe geliyor. Herkes bir adna sizin üstünüze geliyor. Bir binaya girip stresli bir şekilde mermi saymaya başlıyorsunuz. Sonra iki kişilik bir ölüm mangası gibi herkesi indirip görevi tamamlıyorsunuz ve yeni görev almaya gidiyorsunuz. Silahlarınızı geliştirip yeni görev bölgesine gidiyorsunuz.

ghost recon breakpoint inceleme

Ne Kadar Dayanabilirsin

Oynanış

Sonra çıkıyorsunuz görev bölgesine gidiyorsunuz. Hemen droneları açıp herkesi işaretliyorsunuz. Yavaşça ilerliyorsunuz bir düşman sizi görüyor ve bütün düşmanlar üstünüze biniyor. Bir saniye bir bunu yarım saat önce yaşamıştık sanki. Neyse diyorsunuz belki ilk görevler alışmak içindir diyip devam ediyorsunuz. “5 görev sonra”. Sessizce ilerliyorsunuz sonra yakalanıyorsunuz ve herkes üstünüze biniyor. Yeter. Oyun sadece bu şekilde ilerliyor. Artık tahammül seviyem kalmadı çünkü her şey aynı. Oyun tamamen tekrar üzerine kurulmuş. Yaptığınız tek şey başka bir mekanı basmak. Değişen hiçbir şey yok.

Hikaye ve Görevler

Hikaye vasat ötesi. Vasat ötesini geçtim hikayeyi takip edemiyorsunuz zaten. Çünkü hangi görev ana hikaye hangi görev yan hikaye anlayamıyorsunuz. Rastgele aynı şeyleri yapıyorsunuz. Bütün görevler birbirinin aynısı. Silah geliştirmeleri bir süre sonra anlamını yitiriyor. Oyundan aldığınız keyif her geçen saniye katlanarak azalıyor. Oyun size ilk saatinde ne sunuyorsa 10. Saaatinde de tam olarak aynı şeyi sunuyor. Kendisini hiç yenilemiyor.

Ghost Recon Breakpoint
Ghost Recon Breakpoint
135,80
den başlayan fiyatlarla

Kötü Yapay Zeka

Oyunun en kötü yanı keşke kendini tekrar etmesi olsa. Kendisini tekrar etmesine rağmen çok severek oynadığım bir çok oyun oldu. Çünkü kendisini tekrar etse de oynamak keyifli gelir ve hikayesini öğrenmek isterdim. Bu oyunda ise acayip kötü bir olay daha var. Yapay zeka. Yıllardır oyun yapan Ubisoft dünyanın en kötü yapay zekasını bu oyuna yazmış. Düşmanların umrunda değilsiniz. 5 kişi geziyorlar 1 tanesini öldürüyorsunzu ve hepsi etrafta saçma saçma dolanmaya başlıyorlar. Sizi bulamıyorlar ve size ateş etmiyorlar.

tom clancys breakpoint inceleme

Bütün bir ordu sizin üstünüze çullanıyor, bir binaya giriyorsunuz ve sizi aramaya gelen yok. Sanki az önce dışarda 15 dakikadır çatışmamışsınız gibi davranıyorlar. Çok kolaylar. Sadece sayıları fazla ve bu yüzden sizi zorluyorlar. Onun dışında o kadar kötüler ki eğer 3 kişilik bir grup varsa onları katletmek acayip kolay ve sıkıcı. Taktik yapmanıza bile gerek yok çünkü sizi zorlayamıyorlar.

Ghost Recon Breakpoint yayınları