Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
FM 22 İnceleme

FM 22 İnceleme

Oyuncular ile oynamak yerine onları yöneterek oynadığınız Football Manager 22 yine çok detaylı bir şekilde çıkıyor karşımıza.

Çılgın taktikler uygulayıp beklentileri yöneterek evinize bir kupa götürmek için çıktığınız senelik bir macera olan FM yine kendisini güzel geliştirmiş. Wonderkidleri bulmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Sports Interactive bu oyunu daha gerçekçi yapmak için elini ardına koymamış diyebiliriz.

8Çok İyi
ile deneyimlendi
  • İnanılmaz detaylı
  • Kolay kullanıcı ara yüzü
  • Gelişmiş yapay zeka
  • Yeni oyuncular için mekanikleri anlaması çok zor

Neleri Sevdik?

Seriyi daha önce hiç oynamamış oyuncular için bu oyun aslında FIFA ama oyuncuları kontrol etmek yerine futbol takımının kendisini yönetiyoruz diyebiliriz. Ama oyun kesinlikle bu kadar değil. Hatta futbol takımı başkanlarının oynayıp bir kaç şey öğrenebileceği kadar detaylı işlere sahip. FM neredeyse 30 yıllık bir seri. Daha önceden ismi Championship Manager olan oyunun özü hala daha aynı.

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Seçtiğiniz takımla taktikler belirleyip antrenman programları düzenliyorsunuz. Oyuncular için görüşmelere katılıp sezon öncesi hazırlık maçları planlıyorsunuz. Kısaca bir futbol takımını yönetmek gibi bir hayaliniz varsa bu oyunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu kadarı size fazla geliyor olabilir ancak oyunun ara yüzünün kolaylığı kesinlikle alışmanızı kolaylaştırıyor. Menüler arasındaki geçişlerin hızı da sizi oyundan soğutmuyor.

fm 22 inceleme

Oyunun çoğunluğunu görev yapmak ile geçirseniz de bu görevler keyifli ve sizi sıkmıyorlar. Oyunun yaptığı güzel işlerden biri sürekli menüler arasında gezerek vakit harcasanız da kendiniz hiçbir zaman menülerde kayboluyormuşsunuz gibi hissettirmemesi. Her şey o kadar düzenli ki bazen “bu oyunu ben yapsam aynen bunu buraya koyardım” diyorken buluyorsunuz kendinizi. Oyunun yaptığınız şeyler sonucu sizi ödüllendirmesi de sizi tatmin ediyor. Harcadığınız bütün zamanın değersiz olmadığını görmek insanı mutlu ediyor.

Legion 5 Pro
Legion 5 Pro

AMD Ryzen™ 7 5800H'ye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar

16" QHD Ekran

Oyunu çok güzel yapan şey ise oyunun gerçekten çok geniş kapsamlı olması. İsterseniz Bundesliga da bir takımı yönetin isterseniz İspanya ikinci liginden başlayıp La Liga'da şampiyonluk hedefleyin. Bunların hepsini size sunuyor. Oyunda Wonderkid bulmaksa hayli keyifli ve yönetim sizden bunu yapmanızı da istiyor ve oyun sizi bu konuda teşvik ediyor. FM tam olarak bu diyebilirim. Ekibinizi kurun ve şampiyon olmaya çalışın ancak bunu yaparken her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Yıldız oyuncunun sakatlığı bütün planlarınızı suya düşürebiliyor.

football manager 22 inceleme

Neleri Sevmedik?

Eğer ilk kez bir FM oyunu oynayacaksanız 2022 yapılacak en iyi seçim olsa bile seriye bir anda başlamak çok zor. Eskiden beri sürekli olarak kendisini geliştirmesinden dolayı oyuna her yıl eklenen güzel bir yenilik diğer yılda olmaya devam ediyor ve yaklaşık 20 yıllık bir seri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda eklenen özellik sayısı gerçekten çok fazla oluyor. Yıllık olarak çıkan diğer seriler gibi sadece görsel değişiklik yapmayarak sürekli yeni bir özellik eklediği için her yıl derinliği giderek artıyor. Hal böyle olunca da bu oyunda öğrenmeniz gereken çok fazla şey oluyor.

Beklenmeyen Derinlik

Sega ve Sports Interactive bu oyuna bütün emeğini vermiş dersem yalan söylemiş olmam. Her ne kadar yanlışları olsa bile çok iyi bir derinliğe sahip oyun.

fm22 incelemesi

Yeni gelen oyuncular için alışmak zor olsa da seriye başlamak için bu oyun çok güzel bir fırsat çünkü ara yüzü çok anlaşılır ve kolay. FM’in geçmişine baktığımızda bu kadar derin bir oyun olacağını öngörmek çok zordu ama bunu başardılar ve çok güzel bir seri oldular. Diğer yıllık çıkan oyunlara göre de sürekli kendisini gerçek anlamda geliştirmesi sevenleri için çok güzel bir detay. Seriye yeni başlayacaklar için bir tavsiye verecek olursam da oyunu biraz anlamak ve öğrenmek için biraz yayın izlemelerini ya da oyunun demosunu oynamalarını öneririm.

Football Manager 2022 yayınları