Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
FM21 İncelemesi

FM21 İncelemesi

Football Manager yıllardır kendini oyuncu olarak tanımlamayan bir kitleye de hitap eden nadir oyunlardan. Hatta PC oyunu olarak hayatında sadece Football Manager oynayan insanlar olduğunu söyleyebiliriz. İşte böyle bir efsanenin yeni versiyonu Football Manager 2021 ya da nam-ı diyar FM21 karşınızda.

FM21 Hızlı Giriş

Efsane CM01/02 oyunundan beri çok şey değişti fakat bazı şeyler hiç değişmedi. Hala ikinci ligden kulüp alıp, maddi imkansızlıklarla Wonderkid peşinde saatlerimizi harcamaya devam ediyoruz. Bunun yanında ise her geçen sürümde daha gelişmiş grafiklerler ve maça katılımın daha da cilalanması devam ediyor.

Yeni oyunda en çok dikkatimi çeken VAR'ın epey etkin kullanımı oldu maç içinde. Epey gol VAR'dan dönebiliyor ve anlık duygu yükselişleri yaşayabiliyorsunuz. Açıkçası bu gibi maça direkt etki eden uygulamaları heyecan verici. Oyunun yapımcısı bildiğiniz gibi Sports Interactive ve her geçen sürümde daha gerçekçi bir yapı kurmaya çalıştıklarını biliyoruz fakat bu yıl maalesef onların da eli kolu biraz bağlandı. Global pandemi futbol sezonunu neredeyse bitirme noktasına gelince, gerçek olaylara dair gelişmelerde biraz geride kalmış görünüyor.

8Çok İyi
  • Yeni etkileşimler
  • Geliştirilmiş maç içi grafikler
  • Yeni ve detaylı veriler (yeni firmayla anlaşılmış)
  • Yeni Wonderkid bulmanın coşkusu
  • Bazıları için bu denli etkileşim iyi olmayabilir
  • Savunmalar neden bu kadar zorlaştırıldı?

Yeni Neler Var?

Basın toplantıları epey geliştirilmiş. Artık 3 boyutlu bir ortamda basın toplantısı yapıyoruz ve adeta salonu hissediyorsunuz, gerginliğiyle, neşesiyle... Tabii bu durum daha çok düşünmenize ve vakit ayırmanıza sebep oluyor burada. Bazıları için iyi bazıları için kötü olabilir, karar sizin.

Antrenmanlarda da yine duygular devreye girmiş. Oyuncularla iletişim ve bu iletişimde kullanacağınız duygu tonu son derece önemli bir hale gelmiş görünüyor. Güzel detaylar var, mesela duruma göre su şişesi fırlatabiliyorsunuz takımın kötü antrenman geçirmesine :)

Takım konuşmalarında da durum aynı şekilde. Yalnız burada artık her oyuncu için tek tek görüşme yapabiliyorsunuz. Daha önce dediğim gibi bazıları için bu kadar simülasyon fazla gelebilir bazıları içinse tam olması gereken.

Sonuç olarak yeni neler var kısmını özetleyecek olursak, bol bol etkileşim var. Detaylı etkileşimler var ve oyun boyunca varlar, her yerde. Bir de belirtmeden olmaz, FM21 Xbox'a geri dönüyor bu yıl.

 

 

Oynanış

Savunmalar coşmuş. Hem siz çok iyi savunma yapıyorsunuz? hem de rakipler. Bunu en iyi siz söyleyebilirsiniz zira aldığınız iyi oyunculardan ötürü mü savunmanız iyi yoksa oyunun genel karakteri mi bilemiyoruz.

Veri ekranları detaylı ve bu sefer daha anlaşılabilir olmuş. UI tasarımda ufak dokunuşlarla veri yığınlarında kaybolmanız bu sefer biraz daha engellenmiş. FM20'nin en büyük sorunlarında biri buydu.

Bu arada özellikle bazı verilerin eklenmesi hayli iyi olmuş Misal savunmacılara dair eklenen bazı analizler gerçekten çok gerçekçi bir hava kattığı gibi, oynanışa da etkisi oluyor. Bunun için Sports Interactive'in farklı bir firmadan destek aldığını belirtelim.

Maç motoru ve özellikle bize sunulan oynanış ile tam anlamıyla coşmuş diyebiliriz. Hem görsel açıdan çok iyi görünüyorlar hem de sizin katkınız arttığı için sizi direk içine alıyor. Oyuncularla yapacağınız maç içi konuşmaların ve verdiğiniz taktiklerin sahada yansımasını grafiksel arayüzde de birebir görmek çok heyecan verici.

Football Manager 2021
Football Manager 2021
249,00
den başlayan fiyatlarla

Beğenmediklerimiz ve FM21 Wonderkid

Açıkçası FM21'de genel olarak beğenilmeyecek bir taraf yok. Biraz renkler ve zevkler meselesi var. Eğer her bir detayda etkileşime girmek istemiyorsanız bu oyun için sizin adınıza büyük bir eksi var, ancak ben her etkileşime gireceğim ve bunun sonuçlarını da görmek çok istiyorum diyorsanız yeni FM21 tam size göre. Onun dışında oyunda bir hata ya da FM'den beklenenin altında bir versiyon olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir de FM21'in Wonderkid'lerini bulmaya çalıştık. Hızlıca bulabildiğimiz Wonderkid'lerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz, fakat hemen belirtelim hiçbiri bi Maxim Tsigalko değil, üşüyoruz:

Bölge Oyuncu İsmi
Kaleci Maarten Vandevoordt
Defans Nuno Mendes
Ortasaha Eduardo Camavinga
Forvet Rodrygo
Forvet - Bonus Yusuf Demir

 

Daha fazlası için oyuna devam.