Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
294,21
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
401,33
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
199,20
den başlayan fiyatlarla
Farming Simulator 22 İnceleme

Farming Simulator 22 İnceleme

Farming Simulator 22 ile Fransa'nın güneyinde bir zeytin imparatorluğuna sahip olabilir, Amerika'da buğday, mısır, patates ve pamukla dolu devasa alanları işletebilir veya Avrupa'da hayvancılığın tadını çıkarabilirsin.

Farming Simulator 22 kendisinden önceki oyunlardan farklı olarak, malçlama, taş toplama, mevsime göre tarım, karakter kişiselleştirme gibi özelliklere sahip.  Bütün yenilikler oyunun gerçeğe yakınlığını arttırmak için yapılmış olsa da FS22 detaylı incelendiğinde oyuncuların hoşuna gitmeyen tarafları da görmek mümkün. 

8Çok İyi
  • Faaliyet ve araç-gereçlerdeki çeşitlilik
  • Grafiklerin gerçeğe yakınlığı ve arazilerin görsel tasarımı
  • Ses dizaynı
  • Oyunu kişiselleştirme opsiyonları
  • Otomasyon imkanı
  • Oyun içerisinde öğretici içeriğin çok az olması
  • Oyunun çok zaman alıyor olması

Mevsimler

Farming Simulator 22'deki en büyük yeniliklerden biri oyuna mevsimsel döngünün eklenmiş olması. Oyunda mevsime uygun tarım yapmanız, hangi sebze-meyvenin hangi aylarda yetiştirilebileceğine hakim olmanız ve oyunu buna dikkat ederek oynamanız gerekiyor. Ayrıca çiftlikte mevsimsel bakımlar ve yenilikler de yapılması bekleniyor. Örneğin kışın kardan çiftliğe uzanan yollar kapanabiliyor ve kar küremeniz gerekebiliyor. Bu yenilik grafikleri olumlu yönde etkilemiş demek mümkün, her mevsimin kendine has detaylı tasarlanmış grafikleri var. Mevsimler arası geçiş çok profesyonelce yapılmış. Arazinizde bir yılın dönüşünü baştan sona takip etmek görsel olarak son derece keyifli. Grafiklerdeki araç aydınlatmaları ve gece ışıklandırmaları gibi yenilikler de oldukça iyi.

fs22 steam

Görsel dizaynın yanında ses dizaynı da oyuncuyu etkilemeyi başarıyor. Oyunun yapımcısı Giants Software, FS22'de seslere özellikle dikkat ettiklerini ve gerçeğe yakınlış için yeni teknolojiler denediklerini söylemişti. Araçlarda kullanılan ses efektleri, traktör motorları, atmosfer sesleri, hayvanların ses efektleri ve yağmur, yaprak hışırtısı gibi mevsimlere özel farklı sesler çok iyi tasarlanmış. Özellikle kulaklık ile oynandığında gerçekten neredeyse farksız bir hal alıyor.

Mevsim döngüsüne geri dönecek olursak, bu özellik oyunu hızlı oynamak isteyen oyuncular için zorlayıcı olabiliyor. Çünkü belli ürünlerin hasatını yapabilmek için belli ayları beklemek zorunda kalıyorsunuz, bu da gerçeklik faktörünü arttırırken özgürlük faktörünü kısıtlıyor. Farming Simulator 22, mevsim döngüsü haricinde de oldukça zaman isteyen bir oyun. Birkaç saatte oynayıp bitirmelik oyun isteyenlere hitap etmiyor, saatlerce sürecek içeriğe sahip oyun oldukça fazla zaman ve emek istiyor. 

farming simulator 22 inceleme

Otomasyon

Oyundaki bir diğer yenilik yapay zekaya verebildiğiniz komutlardaki artış. Önceki oyunlarda yalnızca tohum ekme, tarla biçme gibi çok basit komutlarla çalışabilen oyun mekanikleri bu oyunda zincirleme görevleri algılayabiliyor ve döngüye alınabiliyor. Örneğin römorku boşalt, yerine bunu doldur, farklı bir yere boşalt gibi bir komut zincirini verip döngüye alarak çiftlikte kendi otomasyon sisteminizi kurabiliyorsunuz. İş zorluğunu hafifleten ve normalde çok vakit alan komutları tek seferde yaptırarak zaman tasarrufu sağlayan bu yenilik oynanış keyfini oldukça arttırıyor. 

Farming Simulator 22
Farming Simulator 22
269,00
den başlayan fiyatlarla

Üretimde Özgürlük

Farming Simulator 22'nin üretim zinciri önceki FS oyunlarına göre gerçeğe çok daha yakın, çok çeşitli ve oyuncunun tercihine bırakılmış. Örneğin yetiştirdiğiniz buğdayı artık buğday olarak satmak zorunda değilsiniz, mamulünüz ile ne yapacağınız size kalmış. İsterseniz işleyerek buğdaydan un yapabilirsiniz, inekleriniz varsa onların sütüyle tereyağı yapabilirsiniz ve hatta farklı ürünleri birleştirerek pastanede pasta yapabilirsiniz. Bu tercihlerden bazıları oyuna daha fazla efor ve vakit vermenizi gerektirebilir ama yine de üretimdeki bu serbestlik oyuncular tarafından olumlu geri dönüş almaya devam ediyor. 

fs 22 inceleme

Yetersiz Eğitici Materyal

Oyunun en zorlayıcı taraflarından biri oyuncunun Farming Simulator 22 dünyasını zaten biliyor olduğunu varsayması. Örneğin size 'arazinin kireçlenmesini engelle' gibi komutlar veriyor fakat bunu nasıl yapabileceğinize dair bilgiyi oyunun içinde size sunmuyor. Oyun için öğretici materyal sayısı daha fazla ve oyuncu opsiyonuna bırakılmış olabilirdi. Böylece evrene ve komutlara hakim oyuncular için vakit kaybı olmazken, oyunu ilk kez oynayanlar için de kolaylık sağlanmış olurdu. Zaten uzun süren bir oyun olan Farming Simulator 22, üzerine oyunu sıfırdan öğrenmenin gerektirdiği süreyi de ekleyince sıkıcı bir hal alabiliyor. 

Farming Simulator 22 yayınları