Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,94
den başlayan fiyatlarla
Palworld
483,99
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
774,57
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring İnceleme

Elden Ring İnceleme

Herkesin öve öve bitiremediği, muazzam düşman tasarımlarına sahip olan ve bir o kadar da zor olan Elden Ring sonunda çıktı ve deneyimleme şansı yakaladık.

Uzun zamandır gerçek bir açık dünya oyun görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Elden Ring gerçekten harika ve farklı bir deneyim diyebilirim. Kaliteli bir açık dünyada at ile gezip oyun dünyasında görüp görebileceğiniz en zor boss savaşlarını vermek istiyorsanız bu oyun tam size göre.

8Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Kaliteli açık dünya
  • Harika düşman tasarımları
  • Oyunun bitmemesi
  • Kamera savaşlarda size zorluk çıkarıyor
  • Gizlilik çok önemsiz

Kendini Sevdirmeyi Başaran Bir Oyun

Elden Ring bence çok klasik bir FromSoftware oyunu. Bunu size her açıdan hissettiriyor. Karakter tasarımları olsun mekanikler olsun bir Souls oyunu oynadığınızı her zaman hissediyorsunuz. En farklı noktası ise açık dünyası. Açık dünyası o kadar güzel ki gerçekten nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Açıkçası Souls oyunlarını çok seven bir insan değilim çünkü bana çok zor geliyorlar ve gerçekten bilgisayarı kırasım geliyor. Oyunların daha çok eğlence kısmına ve hikaye kısmına odaklanan bir oyuncu olduğum için souls oyunları bir oyunda aradığım her şeyden çok uzaklar. Aynı şekilde açık dünya oyunlarının da büyük bir seveni değilim. Şu ana kadar gerçekten açık dünya olduğunu düşündüğüm iki oyun var. Biri RDR diğeri Witcher 3.

elden ring inceleme

Açık dünyalar genel olarak sadece oynanış süresini uzatmak için kullanılıyor ve oyunda bir süre sonra aynı görevleri yapmak ve benzer yerlerde gezmek oyun zevkimi düşürüyor. Nasıl oldu bilmiyorum Elden Ring sevmediğim her şeye sahip olmasına rağmen o kadar kendini sevdirdi ki başından kalkamadım. Aşırı zor bir oyun (bence önceki souls oyunlarına göre bile daha zor) ama karakter tasarımı ve dövüşler o kadar zevkli ki beni tekrar denemeye teşvik ediyor. Düşman çeşitliliği o kadar fazla ki inanılmaz bir dövüş çeşitliliği var.

Legion Slim 7
Legion Slim 7

15" AMD İşlemci

NVIDIA® GeForce RTX™ grafik donanımı

144 Hz FHD

Dolby Vision® HDR destekli 4K çözünürlük

Açık dünya konusunda ise gerçekten bu kadar güzel bir açık dünyayı söylediğiniz kadar kısa sürede yapmış olamazsınız. Tam anlamıyla her yerde başka bir yer var. Bir asansöre biniyorsunuz ve tamamen yeni bir yer keşfediyorsunuz ve orada bile saatler harcıyorsunuz. Bossların arkalarında yeni yerler keşfediyorsunuz. 50 saat sonunda bile hiç gitmediğiniz hiç görmediğiniz bir yer bir dağ görüyorsunuz. Bir kaleye giriyorsunuz kale ne kadar büyük olabilir ki diyorsunuz geze geze bitiremiyorsunuz. Grafikleri çok üst düzey değil kesinlikle ancak bir bölüm tasarımı var oyunda durup durup manzara seyrediyorsun. Sonunda da bağırıyorsun bir anda “Neden fotoğraf modun yok ki?”.  Aksiyon kısmına gelirsek mekanikler önceki souls oyunlarına çok benzer olsa da silah çeşitliliği ve hareket çeşitliliği bence aksiyon çeşitliliğini arttırmış. Küçük düşmanlarla olan savaşlar aşırı keyifli çünkü boss’lar çok zor.

ELDEN RING
ELDEN RING
1.291,17
den başlayan fiyatlarla

Gizlilik unsuru vaat edilen kadar iyi değil. Zaten açıkçası beklemiyordum da iyi olmasını. Zaman zaman gizlilik işinize yarıyor ancak bu çok nadir oluyor. Gizlilik ile öldürdüğüm düşman sayısı kesinlikle çok azdı. Aksiyonun en güzel yeri ise kesinlikle “Ashes of War”. Silahlarınıza çeşit çeşit ekleyebileceğiniz bu mekanik sizin bazı özelliklerinizden feragat ederek başka özelliklerinizi arttırmaya yarıyor. Örnek vericek olursak bir kalkanınıza kutsal bir Sacred isimli Ash eklerseniz bu sizin fiziksel hasarınızı azaltacak ancak kutsal hasarınızı arttıracaktır. Bu ash’leri doğru şekilde kullanmak bence oyun boyu büyük bir öneme sahipti. Gelelim benim için en önemli olan geliştirmeye. Oyunda sonunda oyuncu dostu bir kayıt sistemi var. Bu günleri gördüğüm için gerçekten çok mutluyum. Hayatım boyunca FromSoftware’ın yaptığı hiçbir oyunda bu kadar güzel bir kayıt sistemi olacağını tahmin etmezdim. Bu fikri kim öne sürdü ise ve bu fikri kim kabul ettiyse elleri dert görmesin. Onlar sayesinde çok daha uzun süre oyun başında kalabildim diyebilirim.

elden ring incelemesi

Souls Severlere Öneririz

Oyunun geneli baktığımız zaman kesinlikle bir Souls Oyunu. Aslında temelindeki her şey aynı. Ancak çok gelişmiş bir Souls oyunu. Bosslar gelişmiş, mekanikler gelişmiş, kayıt sistemi gelişmiş. Bence FromSoftware gerçekten çıtayı her oyununda daha yükseğe taşıyor ve kendisini çok güzel bir adım ileri taşımaya devam ediyor. Açık dünyası çok gerçekten muazzam kurgulanmış ve oyuna yedirilmiş. Tek bir sıkıntı var. Oyun bitmiyor. Oyun güzel her şey güzel evet ama çok uzun. Bir süre sonra ister istemez tekrara düşmeye başlıyor ya da en azından öyle hissettiriyor diyebilirim. Çok güzel yaptığı şeyler de mevcut yapamadığı şeyler de. Yine de cüzdanınıza uyuyorsa ve Souls oyunlarını seviyorsanız bir deneyin derim.

ELDEN RING yayınları