Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Dying Light 2 Hikayesi

Dying Light 2 Hikayesi

Yılın en fazla beklenen oyunlarından biri olan Dying Light 2 çıkışını gerçekleştirdi. Techland tarafından geliştirilen serinin ikinci oyunu gayet olumlu yorumlar alarak yoluna devam etmekte. Oyun en başından itibaren bize seçenekler sunarak hikayeyi şekillendirdiği için bu benim oynadığım şekliyle yaratılmış olan hikaye olacaktır.

Oyun başlar başlamaz bugüne nasıl gelindiği hakkında bir ara sahne ile karşılaşıyoruz. Bilim insanları virüse bir tedavi bulmuşlar ancak bir grup askeri insan bunu kendi amaçları için kullanmak isterken virüsün yeni bir şekli ortaya çıkmış. Bu yeni tür eskisinden de kötü ve tehlikeli durumda. Bu yeni virüsü tutan bir duvar olmadığı için bu sefer dünyaya daha da fazla yayılmış durumda. Bu askeri grup bazı şehirlere tedavi uygulamak amacıyla bir gaz bırakmış ancak bu gaz tam tersine insanları öldürüp daha fazla virüs yaratmış.

Her Şeyin Başladığı Yer

Oyunun başında ölen bir arkadaşımız virüs için tedavi bilgilerini içeren bir bilginin olduğu kolyeyi bize veriyor ancak bunu oyun boyunca bir daha görmeyeceğiz. Sonra bir parkur yaptığımız bir arkadaşımızla beraber asıl amacımızı öğreniyoruz. Çocukken ana karakterimiz Aiden ve kız kardeşi bazı bilim insanları tarafından birkaç teste maruz kalmışlar ve bizim amacımız kardeşimizi bulmak. Deneylerin çocuklar üstünde yapılma sebebi ise çocukların virüse biraz daha bağışıklığı olduğunun düşünülmesi ve virüsün beyin yaşı ile ilgili olarak değişmesi.

dying light 2 hikayesi

Daha sonra ana karakterimizin ısırıldığını ve hastalık kaptığını ancak ölümden kurtarıldığını öğreniyoruz. Dr Waltz tarafından bize verilen bir anahtar oluyor ve bu anahtar ile bütün Gre ekipmanlarına erişebiliyoruz. Bunu Lawan’a teslim etmemiz söyleniyor. Bazaar bölgesine ulaşan karakterimiz sıcak bir karşılama ile karşılaşıyor. Bu sıcak karşılama onu asmakla ilgili. Onu asmak isteseler bile Lawan karakterimizi kurtarıyor. Bu virüste belli bir aşamaya girişte dönüş olamayacağı için virüsün ilerlemesini yavaşlatmak amacı ile UV ışıklarını sadece virüslüler üzerinde değil insanlar üzerinde de kullanabiliyoruz. Bir kol bandı kullanarak ısırıldığını belirtmemiz gerektiği ve bu bandın bizim dönüşüme ne kadar kaldığını göstermek için kullanıldığını öğreniyoruz. Bu banda sahip olmadığımız için bizi öldürmek istemeleri çok normal. Daha sonra kendimize bir kol bandı alıp ölüme ne kadar yaklaştığımızı öğreniyoruz. Daha sonra ne yapacağımıza karar vermeye çalışıyoruz çünkü şehirde olan gruplardan biri katlediliyor ve şehrin bazı kısımları katili bulmak amacıyla karantinaya alınmış durumda.

Dying Light 2 Stay Human
Dying Light 2 Stay Human
349,00
den başlayan fiyatlarla

Daha sonra bir alt geçit kullanarak şehir merkezine gitsek de burada yakalanıyoruz ancak bu sefer bizi dinlemeyi tercih ediyorlar ve asmaya çalışmıyorlar. Bize bunu karşılığında katili bulmamızı istiyorlar ve katil ile ilgili bilgileri sunuyorlar. Ancak aslında katilin kim olduğunu kimsenin bilmediğini görüyoruz ve Lawan bu işten acilen vazgeçmemiz gerektiğini söylüyor. Daha sonra şehri saldırıya uğrayan Sophie’ye yardım etmek ve kesilen suyu hayatta kalan insanlara geri vermek için yola çıkıyoruz ve bunu başarıyoruz. Sophie ve onun koruması yokken korudukları odaya girerek katilin Sophie'nin koruması olduğunu gösteren izler buluyoruz. Bunu ileterek şehir merkezine girmeyi başarıyoruz.

Ortalık Karışıyor

 Daha sonra bir saldırı oluyor. Lawan bizi tekrar çağırıyor ancak bu sefer bir ok ile vuruluyor ve bu sırada katilin aslında o olduğunu öğreniyoruz. Bu olaylar sırasında Dr Waltz’un saklandığı yeri ve elektriğin nasıl geri getirileceğini öğrenip onu avlamaya gidiyoruz. Elektriği geri getirsek bile Dr Waltz insan üstü yetenekleri ile bizi dağıtıp kaçmayı başarıyor. Yakalanıp kaçtıktan sonra elektrik uzun süredir ilk kez gelmiş olsa da tekrardan kapatılıyor. Bir başka grubun lideri Matt ile bir anlaşma yapıyoruz. Bu antlaşmaya göre eğer elektriği tekrar geri getirirsek kardeşimiz ile ilgili bilgilerin bulunduğu veri tabanını bilim insanlarından alabileceğiz. Bu sefer elektriğin getirilme amacı ise telsiz ile insanlara ulaşıp onlara sesli bir propaganda yapabilecek olmak. Bu yüzden burada bu gücü hangi başkana vereceğimizi seçmemiz gerekmekte. Bu işte bize yardımcı olan Juan sayesinde yayınları açtığımızda onları dinleyebilecek hale geliyoruz ve herkesin asıl planlarını yavaş yavaş öğrenmeye başlıyoruz. Bu sırada liderlerden biri olan Frank’in geceleri gezerek erzak toplayan ve insanlara yardım eden bir grubun lideri olduğunu öğreniyoruz ve Matt ile yaptığımız anlaşmayı bozup Frank ile birlik olmaya karar veriyoruz.

dying light 2 steam

Lawan konusunda da yanıldığımızı bu sırada anlıyoruz. Aslında kendisi Matt’in grubu ile çalışan ve Frank'in grubunun katliamına sebep olan kişiymiş. Ancak sonrasında kendisi Dr Waltz’u yakalamaya çalışırken yakalanmış. Burada çıkan savaşta ise Lawan’ı kurtarmak veya onu ölüme terk etmek bizim elimizde oluyor. Bu olayların sonrasında sonunda bir bilim insanı ile karşılaşıyoruz. Dr. Ryan sayesinde sonunda veri tabanına ulaşıyoruz. Burada kardeşimiz ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamasak da bizim üzerimizde deneylerin yapıldığı yerin x13 adında bir yer olduğunu ve haritada x10 ile adlandırılmış bir yer olduğunu öğreniyoruz. Dr Waltz bize tekrardan bir saldırı düzenliyor ancak bu sırada bir virüs atağı geçirerek kendi ellerimizle Veronica'yı öldürüyoruz. Artık yanımızda kalan karakterlerle birlikte x13’e doğru yolculuğumuz başlıyor. Buraya vardığınız zaman önceden verdiğiniz kararlara göre bazı karakterler orada bulunuyor bazıları ise olmuyor.

dying light 2 hikaye

Hayati Kararlar

Sonunda Mia’yı bir hastane yatağına bağlanmış şekilde buluyoruz. Onu bulduğumuzda hala daha canlı bir şekilde yatmakta. Bu sırada Waltz ile bir savaşa giriyoruz ve Mia’nın Waltz’un kızı olduğunu öğreniyoruz. Kavga sonrası Mia yataktan ayrılıp ikimizi de durduruyor ve o sırada Waltz ile konuşma fırsatı buluyoruz. Waltz’un hala daha Mia’yı kurtarmak için bir tedavi aradığını ve elektriğin de Mia’yı hayatta tutan makine için gerekli olduğunu öğreniyoruz. Elektriği açık tutarken de yapılan bir hata şehre füzeler yollamak için geri sayıma başlıyor. Bunu sadece elektriği patlatarak durdurabiliriz. Oyun boyunca verdiğiniz kararlar işte tam olarak burada kendini gösteriyorlar. Burada Lawan’ı ya da Mia’yı kurtarma seçeneği sunuluyor. Eğer Mia’yı kurtarmayı seçerseniz ve Lawan’ın ölmesini seçtiyseniz sadece Mia ile birlikte kurtuluyorsunuz. Ancak Mia zayıf bağışıklık sisteminden dolayı kurtarıldıktan sadece bir kaç saat sonra hayata gözlerini yumuyor.

Dying Light 2 Stay Human yayınları