Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Divinity Original Sin 2 İnceleme

Divinity Original Sin 2 İnceleme

Divinity: Original Sin 2 fevkalade bir RPG oyunu. Bunun en basit nedenlerinden biri oyunlardaki özgürce hareket etme hissini sonuna kadar yaşatmayı başarıyor olması. Hem büyük hem de küçük hikâyeler, sonuca ulaşmak için birden fazla ve eşit derecede ilginç yollara sahip. Dilediğiniz yola gidebiliyor, dilediğiniz seçeneği seçebiliyorsunuz ve büyük fantezi dünyası Rivellon’da sizi bekleyen bir sürü sürükleyici hikâye var.

Divinity maceranıza Fort Joy olarak bilinen bir hapishaneye yelken açan, benzer şekilde talihsiz ruhlarla dolu bir gemide güçsüz bir tutsak olarak başlıyorsunuz. Oradan kaçmanın bir yolunu bulmanız ve nihayetinde olağanüstü bir güç yükselişini içeren kaderinizle nasıl başa çıkacağınızı bulmanız gerek. Tabii ki bu yolda ilerlerken ruhani varlıklarla, “magister” olarak bilinen baskıcı bir düzenle ve kendilerine Black Ring diyen bir grup fanatikle uğraşacaksınız. Divinity: Original Sin 2’nin hikâyesi esasen büyük bir güç kavgasıyla ilgili ve bu güç için umutsuzca rekabet eden bireysel gruplarla nasıl başa çıkacağınız tamamen size kalmış.

9Mükemmel
  • Sürükleyici ana hikâye, birbirinden farklı yan görevler
  • Etkileyici detaylar ve görsel efektler
  • Başarılı seslendirme ve oyun müzikleri
  • Seçeneklerin bol olduğu karakter yaratma ekranı
  • Oyuncuyu özgür bırakması
  • Zaman zaman ne yapılması gerektiğini kendiniz bulmanız gerekiyor, oyun her zaman yardım etmiyor
  • Yan karakterler diyaloglarda pek aktif değil

Oyunda kasıtlı olarak kullanılan açık uçlu bir anlatım tarzı mevcut. Grubunuzdaki karakterlerin boyunlarındaki güç sınırlayıcı tasmaları kaldırmak, potansiyelinizi ortaya çıkarabilecek birini bulmak veya Akademi olarak bilinen önemli bir yere girmenin bir yolunu bulmak gibi genellikle tek bir genel hedefiniz var. Oyun, ileriye dönük çok sayıda alternatif yol barındırıyor. Daha da önemlisi, bu çeşitlilik kaçınılmaz olarak başka hikâyelere yol açıyor. Bazen bu hikâyeler daha geniş bir hedefe bağlanıyor bazen de kendi özel hikâyesi içinde ilerliyor. Oyuncu yeter ki ilerlemek istersin, oyun bunun için birçok yol sunuyor.

Kader Belirleyen Kararlar

Elbette nitelik nicelikten üstündür ve bu Divinity’nin de benimsediği bir kural. Oyundaki sayısız görevde bulunabilecek çeşitlilik etkileyici derecede fazla. Oyun sıradanlığı kabul etmediği için isteğe bağlı yaşanılan anların çoğu insanı heyecanlandırıyor ve bu yaratıcılık karşısında hayran bırakıyor. Mesela bir görevde şeytani bir tavuk ve babasıyla uğraşıyorsunuz ve kendinizi, ilerledikçe daha da tuhaflaşan bir cinayet ve gizem dolu bir kümes hayvanı hikâyesinin içinde buluyorsunuz. Ancak böyle bir hikâyeyi deneyimlemek için hayvanlarla konuşmanızı sağlayan Pet Pal yeteneğine sahip olmalısınız. Yani seçtiğiniz yetenekler oyununun gidişatında oldukça büyük bir öneme sahip. Hangi görevi seçerseniz seçin mutlaka hepsinin ilgi çekici bir yanı olacaktır. En küçük karakterler için bile takdire şayan bir iş çıkarılmış. Ayrıca oyundaki seslendirme ve oyun müzikleri de insanı oldukça etkiliyor. Karakterler sanki gerçekmiş gibi bir his yaratarak oyuncunun dünyanın içinde kendini kaybetmesini ve eğlenmesini çok daha kolay hâle getiriyor.

Divinity: Original Sin 2 - Definitive Edition
75,00
den başlayan fiyatlarla

Yarattığınız karakter, diyaloglar ve dünyadaki temel etkileşimler üzerinde önemli bir etkiye sahip. İstediğiniz gibi bir karakter yaratabilir veya açık denizlerin güçlü ve zorba cücesi The Beast veya ağır abi Ifan Ben-Mezd gibi orijinal karakterleri seçip oynayabilirsiniz. Ayrıca orijinal karakterlerin hikâyelerini karakter yaratma ekranından kendi ağızlarından dinleyebilirsiniz ve oyun içinde kendi hikâyeleriyle ilgili görevleri yapabilirsiniz. Seçiminizin sonucunda uygun anlarda farklı olaylar veya diyaloglarla karşılaşırsınız. Karakterlerin oynanışları da bazı noktalarda birbirinden farklı. Örneğin kertenkeleyi seçerseniz küreğe ihtiyaç duymadan bir yerleri kazabilirsiniz. Undead karakterler de bazı konularda diğer karakterlerden ayrılır, mesela sıradan iksirlerle değil zehirle iyileşirler. Ayrıca kemikli parmağınızla kilitleri açmak veya yüzlerini çalarak diğer ırkların kılığına girmek de mümkün, bu da ırka özel diyaloglara ve becerilere erişmenizi sağlar. 

divinity original sin 2 definitive edition inceleme

Aynı durum yolculuğunuzda size eşlik eden yoldaşlarınız için de geçerli. Tabii oyuncu maksimum 3 karakter seçebildiği için bazıları geride kalıyor. Hikâyelerinin ne kadar karmaşık olduğu göz önüne alındığında yanınıza alacağınız yoldaşa karar vermek oldukça zor. Kendini beğenmiş ama sevimli Red Prince'in krallığını geri almasına yardım etmek veya için için yanan gizemli Ifan Ben-Mezd'e intikam arayışında yardım etmek, oyunun genel olarak en tatmin edici anlarından bazıları. Yan karakterler insanın üzerinde böyle bir etki bıraktıkları için diğer görevlerde nadiren araya girmeleri hayal kırıklığı yaratabiliyor. Kendi hikâyeleri dışında da aktifler ama ne yazık ki beklenildiği kadar değil.

Oldukça ilgi çekici olmaları isteğe bağlı hikâyelere odaklanmak için yeterli bir sebep olsa da oyun bunun için birçok neden daha sunuyor. Çoğu görevden ödül alarak güçlü ve özel ekipmanlar alıyorsunuz. Bu ekipmanlarla ne yapacağınıza karar vermek dikkat gerektiren bir eylem. Çünkü ekipman değiştirmek, belirli istatistik değerlerinden fedakârlık etmek anlamına gelebilir. Farklı bir parça taktığınızda saldırı veya savunma değerleriniz düşebilir ya da duruma göre artabilir.

Bin Düşün Bir Oyna

Bu oyunda sürekli avantaj kovalayacaksınız çünkü savaşlar oldukça acımasız ve zorlayıcı ama dövüş sistemini anlaması da bir o kadar kolay. Hareket, yetenekler ve temel saldırıların hepsi aynı puanı paylaşıyor. Bu puanlar bitince karakterin turu da sona ermiş oluyor. Bu savaşlarda doğru şekilde pozisyon almak da hayati bir öneme sahip. Mesela yüksek yerlerden daha fazla hasar verebilirsiniz, düşmanınız size yaklaşamadan siz ona daha önce yaklaşıp saldırabilirsiniz. Birçok beceri ve büyü, bir araya toplanmış bir grubu sersemleten, yere seren, zehirleyebilen veya çok sayıda korkunç duruma neden olabilen yıkıcı saldırılar. Düşmanları yavaşlatmak için yağ fırlatabilir, sonrasında bu yağı ateşe vererek düşmanınıza daha çok hasar verebilirsiniz. Su ve elektriği birleştirerek ya da yere zehir atarak da aynı şekilde tehlikeli kombinasyonlar yapabilirsiniz. Bu oyunda taktik kullanmak tavsiyeden ziyade aslında yapılması gereken bir şey. Düşmanları zayıflatmayı veya bölgeyi kendi avantajınıza kullanmayı reddetmek hızlı bir yenilgiyle sonuçlanabilir. Diğer oyunlarda işe yarayan bir şey bulmak ve sadece ona bağlı kalmak mümkünken Divinity’de bunu uygulamak işleri daha da zorlaştırır. Ne kadar çok şey öğrenir ve kavrarsanız sizin için o kadar iyi olur, oyuncu olarak ilerleyişinizi görmekten büyük bir keyif alırsınız. 

Divinity: Original Sin 2 - Definitive Edition
Divinity: Original Sin 2 - Definitive Edition
75,00
den başlayan fiyatlarla

Seviye atlamak ve seviye puanlarını hangi kabiliyet veya yeteneklere harcayacağına karar vermek de zaman zaman işkence gibi hissettirebilir. Aynı şey satın alacağınız şeyler için de geçerli çünkü karar vermesi oldukça zor. Paranızı yetenek kitaplarına mı yoksa yepyeni, parlak zırhlara mı harcayacaksınız? Saldırınızı mı yoksa savunmanızı mı güçlendireceksiniz? Hırsızlığınızı mı geliştireceksiniz yoksa ikna kabiliyetinizi mi? Oyunda yapacağınız tüm bu seçimler, sizi diğer RPG oyunlarına göre çok daha fazla zorluyor.

Divinity her ne kadar çoğu konuda harika olsa da zaman zaman sinir bozucu durumlarla karşılaşılabiliyor. Mesela düşmanın birden ortaya çıkıp sizi pusuya düşürdüğü ya da hayatta kalmak için neredeyse hiç çaba sarf etmeyen birini korumakla görevlendirildiğiniz savaşlar var. Sizi oyuna bağlayan o mücadele heyecanı böyle zamanlarda yerini bıkkınlığa bırakıyor. Neyse ki savaşta bile olsanız istediğiniz zaman oyunu kaydedip zorluk seviyesini düşürmek mümkün. İşler katlanılamaz bir hâl aldığında bunu değiştirebilirsiniz. Zorluk seviyesini düşürmek oyunu fazla kolaylaştırabilir, yükseltmek kimileri için oyunu bitirmeyi imkânsız hâle getirebilir. Yine de genele göre oyunun kendi zorluğu gayet uygun ve bunu değiştirebilmek son derece kullanışlı bir özellik.

Divinity Original Sin 2 Game Master Modu
Game Master modu, bir oyuncunun diğer 4 oyuncunun katılıp oynaması için NPC'ler, nesneler, haritalar ve daha fazlasıyla ortamlar oluşturmasını ve kontrol etmesini sağlar. Bir nevi oyun kurucu diyebiliriz.

Oyun her ne kadar tek başına oynandığında yeteri kadar eğlenceli olsa da arkadaşlarla oynandığında bu eğlence katlanarak artıyor. Evet, tüm oyunu arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Tabii bu durum, oyunun akışında değişiklikler yaratabiliyor. Birisi bir karakterle konuşurken diğerleri de dinleyebiliyor ya da kendi başlarına takılabiliyorlar. Aynı anda farklı şeyler yapabilmek oldukça faydalı bir özellik. Ayrıca zorlu bir savaştan kendi başına sıyrılma hissi mükemmel olsa da bunu arkadaşınızla başarmak da bir o kadar harika hissettiriyor. Dahası Game Master moduyla kendi maceralarınızı yaratmak, oynamak ve paylaşmak mümkün. Kâğıt kalemli rol yapma oyununun benzeri olan bu modun en güzel özelliği kullanmasının çok basit olması. Detaylarla boğuşmadan küçük bir hazırlıkla bir araya gelip biraz eğlenmek istiyorsanız tam size göre bir mod.

divinity original sin 2 inceleme

Divinity: Original Sin 2, tek başına oynanan bir RPG oyunu olsaydı da karşılaştırabileceği çoğu oyundan daha iyi olurdu. Bu kadar iyi uygulanmış bir eşli deneyim sunması, kullanıcı dostu game master modu, barındırdığı çeşitlilik ve yarattığı özgürlük hissi, sadece RPG sevenleri değil aynı zamanda taktiksel sıra tabanlı oyunları seven oyunculara da hitap etmesi ve bunun gibi sayısız sebep oyunu gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri hâline getiriyor. Çoğu içeriğe bakmayıp sadece ana olaylara odaklansanız bile oyunun size sunabileceği çok fazla şey mevcut ve her biri birbirinden eğlenceli. Çoğu zaman kendinizi kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Divinity: Original Sin 2 - Definitive Edition Yayınları