Dishonored İncelemesi

Dishonored İncelemesi

Dishonored, çıkış yaptığı 2012 yılında hepimizi etkilemeyi başarmıştı. Başarılı bir aksiyon-macera oyunu olan Dishonored, hikayesi ile hepimizi etkilemiş ve 2012 yılına göre gayet iyi olan grafikleri ve oynanış mekanikleri ile adından uzunca söz ettireceğinin sinyalini vermişti.
8Çok İyi
  • Eğlenceli mekanikler
  • Farklı oynanış tarzları sunması
  • Sürükleyici hikayesi
  • Ana hikayeye göre nispeten sıkıcı yan görevler
  • Ufak boyutlu haritalar

Bu Hikayede Yanan Ben Oldum

Dishonored, veba benzeri bir salgınla mücadele içinde olan sanayi şehri Dunwall’da geçiyor. Oyunda yöneteceğimiz hatta belki de yönetmekten ziyade, hikayesini onunla birlikte yaşayıp bir bütün olacağımız ana karakterimiz de Corvo Attano. Karizma… Kendisi İmparatoriçenin yakın koruması ve bir numaralı adamı.

Corvo, uzaklardan haber getirip İmparatoriçeye bilgisini verirken, İmparatoriçe bir suikasta kurban gidiyor ve kızı kaçırılıyor. Tabii bu kumpasta yanan da Corvo oluyor. Üzerine suikastın iftirası atılan Corvo kendini zindan da buluyor. Bu kumpası kuranlar, oyunda ‘Loyalist’ diye isimlendirilen ve Corvo ile İmparatoriçeye hala sadık olan bir grubu hesaba katmıyor ama. Corvo gibi deneyimli bir savaşçı onların yardımı sayesinde zindandan kaçıyor ve ‘base’ noktası diyebileceğimiz bir yere varıyor. Dinlenmeye çekilen Corvo’yu uykusunda ‘Outsider’ rahatsız ediyor. Corvo, başta anlamayıp afallasa da Outsider ona yardımcı olacağını söylüyor ve Corvo’ya büyülü güçler veriyor. Corvo Attano için artık intikam vaktidir. Dunwall şehrinde İmparatoriçenin intikamı alıp tahtın varisini bulmak ve adını temizlemek artık onun en önemli görevi.

Nasıl Tak Diye Buradayım, Saniyede!

Bilgi, deneyim, disiplin… Adeta Garavel Usta’nın eğitiminden geçmiş gibi güçlü olan Corvo, birçok farklı yeteneğe sahip. Garavel Usta gibi Corvo’nun hayatına giren Outsider, Garavel Usta’nın ‘Sende olanı sana koyacağız’ mottosu ile Corvo’ya büyülü güçler bahşediyor ve halihazırda usta bir asker ve koruma olan Corvo’yu, yeni güçleriyle birlikye adeta ‘Evrenin Askerleri: Büyülü Versiyon’ haline getiriyor. Bahsedildiği gibi oyunda büyülü güçlerimiz var.

Farklı Oynanışlar
Oyunda gitmeniz gereken hedef size gösteriliyor fakat nasıl gideceğiniz size kalmış. Çatışmayı tercih edenler için patika nispeten daha belirgin fakat işi gizlilikle yürütmek isteyenlerin etrafı çok iyi gözlemlemesi gerekiyor çünkü gidebileceğiniz yollar size pek belirtilmiyor.

Bunların en temelinde, Outsider’ın bize verdiği ışınlanma becerimiz var. Gizlilik ve tırmanma konusunda bize çokça yardımı dokunan bu büyü aslında oyunun temek mekaniği haline gelmiş diyebiliriz çünkü oyunda ilerlemek için üç seçenek var: savaş, gizlice git ya da orta yolu bul. Gizlice gitmek ya da orta yolu bulup “Biraz savaş olsun biraz da gizlilik olsun.” derseniz bu ışınlanma becerisi sizin en büyük dostunuz olacak. Tabii sadece bir büyümüz yok. Oyunda ilerledikçe Outsider’ın verdiği kalp ile yeni büyü yetenekleri açmak ya da geliştirmek için gerekli olan malzemeleri buluyoruz.

Büyülü güçlerimize ek olarak oyunda rünler de buluyoruz. Rünler ile de karakterimize ekstra güçlendirmeler sağlayabiliyoruz. E sadece büyü mü var? Tabii ki de hayır. Sağ elimizde kılıcımız ve sol elimizde taşıyabileceğimiz bir arbalete (kurmalı yay) ve bir silaha sahibiz. Silah ve arbalet becerilerimizi ve cephane kapasitemizi ise etraftan topladığımız altınlar ile ‘base’ noktamızda geliştirebiliyoruz.

Görevleri bitirmek için farklı farklı yollar sunan Dishonored, harita olarak bize açık dünya sunmasa da ufak ufak haritalar sunuyor bize. Yan görev de barındıran Dishonored, ana hikaye görevleri kadar etkileyici yan görevlere sahip olmasa da oyunun sunduğu farklı oynanış mekanikleri ile yan görevler de nispeten zevkli hale geliyor.

Oyunda farklı şekilde ilerleyebildiğimizden bahsetmiştik. Gizlilik esaslı ya da kaos ortamı yaratarak gitmek sizin elinizde fakat oyunda iki farklı son var ve nasıl oynadığınız hangi sonu yaşayacağınızı etkiliyor. Oyunda ilerlerken bunu hesaba katmanızda fayda var.

Grafik ve Atmosfer

Çıkış yaptığı 2012 yılına göre gayet iyi grafiklere sahip olan Dishonored, hikayede bize sunmak istediği kaos ve düşüşün içinde olan bir şehrin imajını çok iyi bir şekilde yansıtıyor diyebiliriz.

Dishonored
Dishonored
25,50
den başlayan fiyatlarla

Animasyonları ile ne çok hızlı ne de çok yavaş bir oynanış sunan Dishonored, böylelikle oynanışı sıkıcılıktan uzak tutmayı ve etrafı sezerek ilerlemeyi mümkün kılmış. Oyunun çizimleri kimisi için çizgi film vari gelebilir fakat oynanış ve atmosfer kısmında oyunun bizde yaratmak istediği ciddiyeti azaltan derece olmadığını rahatlıkla söylebiliriz.