Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Disco Elysium İnceleme

Disco Elysium İnceleme

RPG sevenler ekran başına. Ama öyle sıradan bir RPG oyunu değil bugünkü içeriğimizin konusu. Geçmişi olmayan bir yapım olsa da, gelecekte RPG denince akla gelecek olan ilk isimlerden biri olacak Disco Elysium.

15 Ekim 2019 tarihinde, ZA/UM geliştiriciliğinde ve yayıncılığında oyuncu evrenine kazandırılan Disco Elysium gerek hikayesi gerek ise de oynanış mekanikleri ile hepimizin kalbini çalıyor.

9Mükemmel
  • Derin bir RPG deneyimi
  • Etkileyici görsellik
  • İlgi çeken hikaye
  • Uygun fiyat
  • Ufak optimizasyon sorunları

Disco Elysium Hikayesi

Büyük bir şehirde yaşamını sürdürmekte ve geçmiş savaştan kalan yaralarını sarmakta ve amnezi hastalığından muzdarip bir özel dedektifin yaşamına tanıklık ettiğimiz Disco Elysium’un hikâyesinde, bir yanda şehirdeki cinayetleri çözmeye çalışırken diğer yandan da hastalığı sebebiyle yok olup giden hafızasına yavaş yavaş kavuşma çabası içine giriyoruz.

Disco Elysium
Disco Elysium
39,65
den başlayan fiyatlarla

Kimim Ben?

Yarı çıplak bir şekilde, kapalı bir odada uyanarak başlıyoruz maceraya. Kim olduğumuzu ve nerede olduğumuzu bilmediğimiz gibi neden çıplağız ve neden donuyoruz onu da bilmiyoruz maalesef. 

Bir şekilde özel bir dedektif olduğumuzu fark ediyor ve başlıyoruz araştırmamıza.

disco elysium

Silah Sevmeyen Dedektif

Disco Elysium’da en önemli silahınız konuşma kabiliyetiniz. İçine düştüğünüz keşmekeşte sorunlarınızı silahları konuşturmadan, diyaloglar üzerinden çözmeye çalışacaksınız. Hangi durumda en akıllıca ve doğru sözleri seçip söyleyebileceğinizi de gelişimini yapacağınız yetenek ağacı belirleyecek.

Yetenek Ağacı Detayları

Belli başlı 4 ana başlıktan bahsedebiliriz yetenek ağacı için. Bunlar: Akıl, Motor Becerileri, Fiziksel Gelişim ve Ruh Sağlığı. Bu ana yetenek sınıflarının farklı alt beceriler ile gelişmesi ile kocaman bir yetenek ağacı erişiminize sunuluyor. 

Oyun başında size verilen belli bir sayıda gelişim puanlarını sahip olduğunuz yeteneklere dağıtım yaparak oyuna başlıyorsunuz. 

disco elysium

Dağıtım yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bu dağıtımı yaparken belirlediğiniz seçimleriniz gerçekten gidişatı çok etkiliyor. Bu hususları göz ardı etmemek en doğru karar olacaktır. Örneğin; akıl yeteneğini es geçip diğerlerine abanırsanız, elektriği açmak için düğmeye basmanız gerektiğini bile akıl edemez durumda olabilirsiniz. Vücudunuzu ve zihninizi bir bütünlük olarak değerlendirip gelişiminize ona göre yön vermelisiniz. 

Düşünce Dolabı

Yetenek ağacı dışında, yine sizin seçimlerinizle şekillenen düşünce dolabı denilen iç sesinizi dinleyip kararlar verdiğiniz bir oynanış sunuyor size Disco Elysium.

İçimizdeki Ses

Bir dedektif olarak insanları dinleyip, çözümlemek bizim asli görevimiz değil mi? Karşı tarafın sözlerini tahlil edip, çıkarım yapmamız gerekiyor yapımda.

Ama insan kendi iç sesini de dinlemeli. Disco Elysium’da iç sesinize mutlaka kulak vermelisiniz. İnsanlarla konuşurken bir yandan da kendi zihninizde çıkarımlar yaparak doğru cevaplara ulaşabilirsiniz.  

Oynanış Mekanikleri

İzometrik bakış açısından deneyim ettiğimiz oyun , “Point and Click” bir ilerleyiş sunuyor. Fareniz ile karakterinizi ilerletirken yetenek ve gelişimler için bir zar atıp çıkan sonuca göre edinimler kazanıyorsunuz. 

disco elysium

Görsellik ve Seslendirme

Yağlı boya bir tabloya seyredercesine deneyim ettiğiniz göze çok hoş gözüken bir görsellik sunan Disco Elysium, atmosferi ile de sizi oyunun dünyasına hapsetmeyi çok iyi başarıyor. 

ZA/UM seslendirme konusunda da çok iyi bir iş çıkarmışa benziyor. Karakterlerin görünümü ile ses tınıları birbirleriyle tamamen uyumlu ve usta seslendirme sanatçıları ile çalışıldığı da apaçık belli yapımda. 

Disco Elysium Satın Almaya Değer Mi?

Rol yapma oyunlarını seviyorsanız Disco Elysium’u mutlaka deneyim etmelisiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi bugüne kadar deneyim ettiğiniz tüm RPG oyunlarını bir kenara koyun ve Disco Elysium dünyasına öyle girin. Ama şimdiden uyaralım. Bu büyük ve dolu içerikli dünyaya bir kere girdiniz mi çıkması da çok zor olacaktır. Tabii kim çıkmak ister orası da ayrı bir konu.

Disco Elysium Yayınları