Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Diablo IV Lilith Kimdir ve Hikayesi Nedir?

Diablo IV Lilith Kimdir ve Hikayesi Nedir?

Diablo IV’ün ana görevleriyle birlikte Lilith’in ve Inarius’un hikayelerine tanıklık ediyoruz. Lilith insanlığı özgür bırakmak ve cennet ile cehennem arasındaki sonsuz savaş döngüsünden kurtarmak için babasının gücünü ele geçirmek istemektedir.

Diablo IV hikayesi boyunca Lilith’in macerasına ve oğlunu kaybedişine tanıklık ediyoruz. Acılı bir annenin dünyayı kontrolü altına almasına ve oğlunun ölümüne sebep olanlara karşı düşmanlığına tanıklık ettiğimiz Diablo IV’te maalesef Lilith amacını gerçekleştirememektedir.

Lilith Kimdir?

Nefretin kızı ve Sığınağın annesi olarak da bilinen Lilith, ilkel kötülüklerden nefretin sembolü Mephisto’nun ve umudun meleği Auriel’in kızıdır. Lilith’in nefretin kızı olarak bilinmesinin sebebi doğrudan Mephisto’nun kızı olduğu içindir. Onun Sığınağın annesi olarak bilinmesinin sebebi ise

Lilith’in Worldstone’u çalması, meleklerin ve şeytanların isyanına liderlik etmesi ve bu olayların sonucunda da Sığınak olarak bilinen dünyayı yaratmasıdır. Başka bir deyişle Diablo IV’te gördüğünüz her karakter Lilith sayesinde dünyaya gelmiştir. Hatta ilk insanların şeytanları, melekleri ve tanrıları öldürecek kadar güçlü oldukları söylenir. Lilith bu gücü geri kazanmak ve cennet ile cehennem arasındaki sonsuz savaştan kaçmak istemektedir.

Lilith ve Inarius

Lilith tıpkı babasının Auriel’e aşık olması gibi düşman cephesinden Inarius’a aşık olur. Aşkına karşılık bulan Lilith, Inarius’la birlikte şeytanların ve meleklerin isyanına liderlik ederek dünya taşını çalar. İkisinin aşkından doğan ve nephilm olarak bilinen ilk insanlar hem yanan cehennemin hem de yüksek cennetin güçlerini anlayıp kullanabilen melez bir ırktır.

Lilith çocuklarının potansiyelini fark eder ve onların cenneti ve cehennemi devirebileceğini ve sonsuz savaşa son verebileceğini fark eder. Lilith’in aksine Inarius çocuklarının gücünden korkar ve onları yok etmek ister. Inarius kendisini dünya taşına bağlayarak Lilith dahil isyan eden tüm şeytan ve meleklerden daha güçlü hale gelir. Inarius’u durdurmaya gücünün yetmeyeceğini anlayan Lilith,

Inarius’a Nephalem’lerin gücünü sınırlamayı teklif eder. Böylece her yeni doğan Nephalem jenerasyonu daha güçsüz hale gelir. Elbette onların aralarında isimlerini tarihe yazdıran ve Sığınak’ın kaderini değiştiren çocuklar da doğmuştur.

diablo 4 Lilith kimdir

Lilith neden tutsak ediliyor?

Inarius insanlığın gücünü kısıtladıktan sonra Lilith’i hiçliğe hapsederek kendisine karşı çıkan herhangi bir canlı bırakmaz. Lilith büyük çabalar sonucu tutsaklığından kaçmayı başarır ve günahkâr olarak anılır. Bu olaylar sonucu cennetler ve cehennemler Sığınağın varlığını öğrenir, iki taraf da kendi kontrolüne alabileceği yeni bir alan keşfetmekten heyecanlıdır. İnsanlık Lilith’in bencil kişiliğini fark ederek Lilith’i yeniden hiçliğe hapseder ve Sığınağı cennetin ve cehennemin ulaşamayacağı bir yer haline getirir. Yüzyıllar sonra Lilith çocuklarını kurtarmak için Elias tarafından Sığınağa yeniden çağırılır.

Lilith’in planı nedir?

Lilith’in tek amacı cennete ve cehenneme karşı çıkabilecek ve çocuklarını koruyabilecek kadar güçlü olmaktır. O ilkel şeytanları öldürmeyi ve insanlığı korkunç günahlardan ve kötülüklerden korumak istemektedir. Lilith babası Mephisto’nun son savaşta zayıf düştüğünü ve onun esansını alarak daha güçlü olabileceğini biliyordu. Tüm oyun boyunca Lilith’in tek amacı babasının güçlerini almak ve insanlığı korumaktı.

diablo 4 Lilith hikayesi

Lilith amacına ulaşmak için cennet ve cehennem tarafından öldürülen oğlunun cesedinden cehennemin kapısını açan anahtarı alır. Bir anne için ne kadar üzücü bir olay… İkinci olarak babasının hizmetkârlarından biri olan Asteroth ile bir anlaşma yapar. Onu yeniden canlandırma karşılığında cehennemin kapısının yerini öğrenir. Lilith yolculuğu boyunca kendisine inanan insanları toplar ve onlara güç bahşeder. Lilith insanlığın iyiliği için babasından başlayarak tüm ilkel kötülükleri öldürmeyi hedefler.

Tüm bunları öğrendikten sonra Diablo IV’ün hikayesinde gerçekten Lilith’e karşı savaşmak ister miydiniz? Hikâyeyi etkileyebileceğimiz ve Lilith’in tarafında savaşarak insanlığı özgür bırakabileceğimiz bir senaryo istemez miydiniz? Ne yazık ki oyunun geliştirici ekibi bizi sabit bir hikâyeyi canlandırmaya ve Lilith’i öldürmeye zorladı… Belki de Lilith çok fazla güç kazandıktan sonra insanlığı yozlaşmaya sürükleyecekti? Tüm bu teoriler oyuncuların bakış açılarına göre değişir.

Diablo 4
Diablo 4
1.419,00
den başlayan fiyatlarla

Lilith nasıl ölüyor?

Inarius tarafından zayıf düşürülen Lilith oyuncunun karakteri ile son savaşına sürüklenir. Lilith güçlü bir şeytan olsa da Inarius ile yaptığı savaşta ciddi yaralanmış, gücünü ve enerjisini kaybetmiştir. Oyuncu son savaşta sadece Lilith’in güçsüz versiyonuyla savaşır. Lilith ölmeden önce oyuncuya insanlığın kaderini bedelini asla ödeyemeyeceği şekilde değiştirdiğini ve asla zaferi elde edemeyeceklerini söyler. Sonuçta cennet ve cehennemde insanlığın iyiliğini isteyen tek kişi Lilith’di.

Artık Sığınak kendisini koruyabilecek bir güçten yoksun olarak cennetin ve cehennemin insafına kaldı…

Diablo 4 yayınları