Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Diablo 2 Resurrected İnceleme

Diablo 2 Resurrected İnceleme

Diablo ismini ne zaman duysam bir titreme gelir. Bir heyecan ve korku kaplar içimi. Bunun sebebi ise sadece isminin bile artık bir efsane olması. İnanılmaz derecede eski yıllarda başlayan seriyi tabi ben çok geç deneyimledim. Çünkü bu seri ile tam olarak aynı yaştayım.

Büyürken çevremde bu oyunun efsanelerini duydum ancak hiçbir zaman oynayamadım. Bana hep çok uzak bir oyundu ama bütün oyuncu büyüklerm bu efsaneyi bir kez bile olsa tatmıştı. Her ne kadar efsane bir seri ve oyun olsa bile 2022 yılında hala daha Blizzard oyunları oynamak hiç benlik değil.

7Çok İyi
  • Eski kalitesi var
  • Aksiyonu hala güzel
  • Kaliteli bir yeniden yapım
  • Yaşlanmış bir oyun

Eskisi Gibi

Burada aslında orjinalini değil remake yapılmış oyunu konuşacağız. Diablo 2: Resurrected konusunda hala daha tam olarak ne düşündüğümü bilmiyorum. Bu seri çocukken duyduğum kadar iyi değil ama yine de çok iyi bir oyun. Evet sizde bu seri ile aynı yaşta bir oyuncuysanız internet kafelerde bu oyunun methini fazlasıyla duymuşsunuzduri. Hatta bu oyunun size göre olmadığını ve bir büyük oyunu olduğunu söyleyenler bile olmuştur. Bilin bakalım ne oldu? Ben de artık büyüğüm ve bu oyun benim için tamamen yenilendi ve cilalandı. Ancak bu geliştirme ve cilalama aslında çok da fark etmemiş gibi. Çünkü geliştirmeler hem iyi yönde hem de kötü yönde.

Oyun eski olduğunu oynanış konusunda kesinlikle hissettiriyor. Şarap gibi yıllandıkça güzelleştiğini de söyleyemeyeceğim. Bu yeniden yapımda oyuncuların en beğendiği geliştirmelerden biri kesinlikle gamepad desteği olacaktır. Onun dışında ganimetlerinizi ortak bir depoda tutmak ve otomatik altın toplamakta yaptıkları iyi geliştirmeler arasında yer buluyor. Bunun dışında ise yapımcılar oyunu daha fazla değiştirmekten korkmuş gibi gözüküyor. Çünkü oynanış hala daha çok eski ve hala daha öldüğünüzde üstünüzde 0 eşya ile birlikte eşyaları düşürdüğünüz yere çıplak bir şekilde koşmak zorundasınız.

diablo 2 inceleme

Kaliteli Bir Remake

Yine de bu oyun için kesinlikle kaliteli bir remake diyebilirim. Özüne sağdık kalınmış bir remake desek daha doğru olabilir. Oyunumuz çıktığı yılların sanat tasarımını tamamen korumuş durumda. Buna bir remaster demek bence doğru olmayacağı için remake diyorum. Oyunun orjinali korunmuş ancak donanım ciddi bir şekilde güncellenmiş ve yeniden yapılmış durumda.

Diablo 2: Resurrected
Diablo 2: Resurrected
279,00
den başlayan fiyatlarla

Estetik olarak çok başarılı bir remake olmuş. Yapımcıları bu konuda tebrik etmek istiroyum. Temiz ve modern bir ışıklamayı orjinal piksel sanatıyla birleştirmek her yapımcının harcı değildir. En önemlisi ise hissiyat. Bu oyun kesinlikle 2000 yıllarında çıkmış bir oyun hissiyatını hala daha oyunculara vermekte. Bu bazı oyuncular için bir eksi olarak görülse bile serinin hayranları için güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı ama Sade

Oyun gerçekten çok hızlı. Haritanın her yeri kaos ve kargaşa dolu. Ancak bu kötü anlamda bir kargaşa değil tam tersine büyüleyici bir karmaşa. Bu kadar karışık olmasına rağmen inanılmaz da sade bir oynanışa sahip.

diablo 2 resurrected inceleme

Yıllandı mı Yaşlandı mı?

Daha önce de yazdığım gibi bu oyun bence çok da iyi bir şekilde yaşlanmamış. Belki bu oyunu ilk çıktığında oynamış olsaydım (yani 2000’li yıllarda) düşüncem daha farklı olabilirdi. Ancak bu oyunu önüme bir remake olarak koysalarda benim için çok eski bir oyun. Sanat taarımını koruması harika bir detay, oynanışı aynı tutmaya çalışmaları da çok güzel anca ksanki çok istedikleri gibi yapamamışlar gibi. Diablo 2 bir süre sonra bir kalıntı gibi görünmeye başlıyor ve o noktaya geldiğinizde oyuna devam etmek istemiyorsunuz.

Diablo 2: Resurrected yayınları