Deus Ex: Mankind Divided Hikayesi

Deus Ex: Mankind Divided Hikayesi

İnsanoğlu için gelecek her zaman öngörülemeyen ve merak uyandıran bir zaman dilimi özelliği göstermiştir. Örneğin ‘bundan 10 sene sonra hayatım nasıl olacak’ sorusunu bizi takip eden tüm okurlarımız en azından bir kere kendine sormuştur.

Geleceği bu kadar cazip kılan şey öncelikle merak etme dürtüsünün çekiciliği ve sonrasında ise zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe şuanki yaşamımızda sahip olduğumuz olanakların daha da gelişip hayat standartlarımızın mükemmelleşeceği algısıdır.

90’lı yılların çocukları, 2000’li yıllara gelindiğinde arabaların uçacağını hayal ederek büyümüştür ve buna inanan yetişkin sayısıda hatırı sayılır derecede fazladır. 

Ama zaman aktıkça nüfüs ve sorunlar büyür, kaynaklar yetersiz kalır ve geçmişteki çok basit ihtiyaçlarımızı bile karşılayamaz hale gelebiliriz mükemmellik beklenen yakın gelecekte. 

Oyun dünyasında gelecek temasını işleyen serilerden ‘Deus Ex’ serisinin son yapımı olan “Mankind Divided” adlı oyunun hikayesini bir de bizden dinleyin.

HİKAYESİ

Ama hikayeyi anlatmayı başlamadan önce size ‘agument’ denen kurgusal teknoloji kavramını açıklamak zorunda hissediyoruz kendimizi. 

Augment teknolojisi zarar gören ve işlevsel fonksiyonlarını kaybeden vücut uzuvlarının yerine çok güçlü elementleri kullanarak oluşturulan yapay vücut parçalarıdır ve bu parçalar takıldığında insan üstü bir gücün yanında çok farklı özellikleri de beraberinde getirmektedir. 

Anlatışta çok çekici gözükse de pratikte pek de öyle değildir maalesef. Vücuda takılan yapay parçların sebep olduğu enfeksiyon ve üreticilerin parçaları satın alan insanları kontrol altına alma çabaları çok kötü sonuçlara yol açabilmektedir. 

Hikaye 2029 yılında start alıyor. Artırılmış güç teknolojisi yani augment’in fazlaca kullanılmasıyla dünya üzerindeki dengeler tamamen değişiyor. Teknolojiyi kullanan insanlar adeta doğa üstü güçlere sahip süper kahramanlar gibi görünürken diğer normal insanlar onların karşısında oldukça aciz kalıyor ve sınırsız güce sahip olmanın verdiği baş döndürücü cesaretle augment sahibi yarı insanlar canları istediği her şeyi hiçbir kurala bağlı kalmadan yapıp terör estiriyorlar dünya üzerinde.

Bunun sonucunda dünyada güçlünün zayıfı eskisinden daha çok ezebileceği bir kaos ortamı oluşuyor ve insanoğlu augment ve olmayan olarak iki ayrı gruba ayrılıyor. 

Sınırsız güç ne kadar güzel ve çekici olsa da toplumda yarattığı bu dengesizlik ve augment sahibi olanların duygusuzca kafalarına her eseni yapıp, yoğun bir şiddet ortamı yaratması neticesinde devletler işe el atmak zorunda kalıyor ve dünya üzerindeki çoğu yerde artırılmış güç sahipleri toplama kamplarında cezaya çarptırılıyor.

Deus Ex Felsefesi
Sınırsız teknoloji, sürekli değişen dengeler, hükmetme mücadelesi ve yozlaşmış bir dünya sarmalını önümüze getiren Deus Ex Mankind Divided oyun oynamanın yanında oyuncuya hayatı sorgulaması gerektiği mesajını da iletiyor.

Kahramanımız Adam ki kendisi hem bir interpol ajanı hem de İlluminatinin gerçek yüzünü çıkarma amacı edinmiş bir hacker grubunun üyesidir. Ekibiyle birlikte bir silah kaçakçılığı operasyonu yürütmek için Dubai’ye gider. Operasyon devam ederken yüzleri altın maskeyle örtülü bir augment grubu operasyonu baltalasa da ekip onlarla başa çıkmayı başarır. 

Bir süre sonra Adam, şehir merkezinde bir arkadaşı ile konuşurken çok büyük bir patlamanın etkisi altında kalır ve tüm yapay sistemleri bozulur. 

Cihazlarını onarım için gittiğinde kendisinin haberi olmadan çok farklı parçalarında vücuduna yerleştirildiğini öğrenir.  

Bu sırada saldırının sorumlusu olarak augment destekçisi ve tedarikçisi olan Arc isimli büyük oluşum gösterilir ve sebep olarak da augment’lere yapılan işkence ve haksızlıklar gösterilir. 

Adam amacı olan bombalı saldırının faillerini, gördüğü altın maskeli şahısların kim olduğunu ve de vücuduna ondan habersiz bu parçaları kimin yerleştirdiğini bulmak için harekete geçer. 

İyi oyunlar.

Deus Ex: Mankind Divided
Deus Ex: Mankind Divided
74,99
den başlayan fiyatlarla